Královský palác

Velký nebo také jinak zvaný královský palác byl do roku 1946 sídlem thajské královské rodiny. Po otevření veřejnosti (část ale stále zůstává nepřístupná) je královský palác nejnavštěvovanější památkou Bangkoku.

Pokud se sem vydáte, je dobré si dopředu zjistit, jestli se nekoná nějaká významná bohoslužba nebo není buddhistický svátek. To je pak palác uzavřen a smí dovnitř jen místní věřící. Pokud má otevřeno, a to je většina dní, vstupné stojí 500 Bathů a dovnitř vás nepustí, pokud nejste vhodně oblečení. I na to jsou zde ale zařízení. Zdarma vám půjčí dlouhé kalhoty či halenku, která vám bude zakrývat ramena, přesně podle protokolu. V půjčovně, která je před vchodem, ale bývají dlouhé fronty, je lepší se vhodně obléct už při plánování návštěvy této památky, ušetříte si čas čekáním ve vedru a ve frontě, která může být i na hodinu. Určitě si také vezměte s sebou něco k pití. Rozpálená dlažba ve třicetistupňovém horku teplotu vzduchu ještě umocní.

Palácový komplex je tvořen mnoha stavbami, postavenými v různých architektonických slozích. Jak budovy vznikaly postupně a byly dílem mnoha velkolepých architektů, nesou prvky honosnosti, přece jen šlo a dodnes jde o budovy pro samotného krále!

Setkáte se tady s rozmanitými styly, barvami a doplňky. Občas můžete mít pocit, že je to až moc, jak jsou zdobené, protkané reliéfy, složité fresky a nástěnné malby překypující obrazotvorností. Proto, abyste se zde vyznali, je dobré mít po ruce průvodce a přečíst si, z kterého období která stavba pochází a jaký význam mají jednotlivé sochy, které jsou spjaty s buddhistickou mytologií. Nebojte se davů, ty zde budou vždy. I tak si ale palác užijete. Celé prostranství je velmi rozlehlé, lemované zahradami.

Velký palác a vše, co k němu patří, jsou obrovským kulturním a náboženským pokladem.

Nejvýznamnější stavbou je Chrám smaragdového Buddhy

Chrám smaragdového Buddhy je součástí celkového komplexu Velkého paláce. V chrámu se nachází socha smaragdového Buddhy, která je velmi významná a je opředena posvátnou legendou.

Chrám smaragdového Buddhy byl postavený jako královský chrám brzy po nástupu panování krále Ramy I. (vládl 1782-1809 ), zakladatele dynastie Chakri, který prohlásil Rattanakosin (vnitřní část Bangkoku) za hlavní město království v roce 1782. Chrám, dokončený v roce 1784, se nachází v uzavřeném prostoru uvnitř Královského paláce, podobně jako Wat Phra Si Sanphet v bývalém hlavním městě Ayutthaya.

Dovnitř se vstupuje bez bot, musíte je nechat před vstupem do chrámu a nesmí se zde fotit. Interiér a výzdoba svatyně je ohromující. Tento chrám je nejposvátnějším ze všech thajských chrámů. Socha smaragdového Buddhy, jak je nazýván, ale není ze smaragdu, nýbrž z jadeitu. Je nejsvětějším zpodobněním Buddhy v zemi. Tato významná soška je přes svůj význam velmi malá - je vysoká 66 cm a v základně je široká 48 cm.

Její význam podtrhuje zlatý oltář, na kterém stojí. Sošku při tradiční ceremonii král osobně třikrát ročně převléká. Pro letní období obléká korunu a drahokamy, pro zimní období zlaté roucho a pro období dešťů zlacené klášterní roucho a čelenku.

Jaká legenda je spjatá s touto sochou?

Soška byla nalezena v roce 1434, když udeřil blesk do chedi Wat Phra Kaeo v Chiang Rai v severním Thajsku a objevila se jednoduchá štuková soška. Ta zůstala v klášteře několik let, než se začal štuk drolit a objevila se jadelitová soška. Současně došlo k několika zázrakům, které daly sošce pověst nositelky štěstí. Když se o tom dověděl král z Chiang Mai, vyslal armádu slonů, aby ji přivezla. Zvířata, na kterých byla soška naložena, ovšem náhle po cestě odmítla pokračovat, ať se snažili je sebevíc pobízet. Na místě, kde se zastavila, byl posléze vystavěn chrám a transport se vrátil do Lampangu. V dalším století se soška několikrát stěhovala, až ji v roce 1552 při jednom válečném tažení sebrali Laosané a umístili ji do Wat Phra Kaeo ve Vientianu. Odtud ji v roce 1778 do Thajska vrátil při odvážné vojenské operaci generál Chao Phraya Chakri (později král Rama I.) a umístil ji do chrámu Wat Arun, odkud byla 5. března 1785 při velkém procesí po řece přenesena na svoje dosavadní místo. Podle jiné verze se do Laosu dostala jako svatební dar thajské princezny, která se tam přivdala, a byli to Thajci, kteří ji v Laosu ukradli zpět, což jim Laosané dodnes nezapomněli.
Popis legendy – zdroj www.thajsko.com

Trh s amulety je kousek od Velkého paláce

Návštěvu Velkého paláce vřele doporučuji. Je to nádherná památka, ve které se budete cítit jako v pohádce. Až půjdete odsud, nechte se zlákat nenápadným pouličním trhem s amulety. Najdete ho na ulici, která lemuje řeku směrem k ulici Khao San a k universitě. Když při prohlídce amuletů vejdete do vnitřního tržiště, objevíte nádherné ruční dílny, kde se amulety a sošky vyrábí, koupíte tady velmi levně suvenýry v podobě zvonků, sošek, amuletů… a v místech, kde dílny lemuje řeka, se velmi dobře a levně najíte v některé z místních jídelen.

Prohlédněte si fotogalerii

Čtěte také:

Odkazy, které se vám budou hodit

Královský palác

Reklama