Cestování je součástí životního stylu dnešního člověka a mnohá žena se ho nechce vzdát ani v těhotenství. Přestože nejsou důvody těhotným cestování zakazovat (není prokázáno, že by vyvolávalo potrat nebo předčasný porod), je třeba je upozornit na rizika.

Pokud se těhotná rozhodne cestovat (cestováním jsou v této kapitole míněny dlouhé cesty, většinou se zahraničním pobytem), pak by jí cesta neměla přinášet zvláštní tělesnou zátěž nebo klimatické obtíže. Žena musí počítat s tím, že může během cesty nutně potřebovat rychlou, snadno dosažitelnou lékařskou pomoc. To platí i tehdy, jestliže těhotenství probíhalo dosud bez jakýchkoliv problémů. Porucha ohrožující těhotenství se může objevit nečekaně, bez předchozích varovných příznaků.

Před každou větší cestou by těhotná měla zvážit:
- pokročilost těhotenství,
- dosavadní průběhu těhotenství,
- způsob cestování: vlakem, autem, letadlem, a jak dlouho bude cesta trvat,
- charakter prostředí cílové destinace,
- všechna možná rizika, která se mohou v průběhu cesty vyskytnout (krvácení, potrat, předčasný odtok vody plodové, předčasný porod).

Jestliže těhotenství probíhá normálně, bez nepravidelností, pak cestování na kratší vzdálenost nevyvolá potíže a není nebezpečné.
Je-li však těhotenství nepravidelné, zejména se sklonem ke krvácení a k potrácení, je cestování i na krátkou vzdálenost velmi riskantní. Jízda jakýmkoliv dopravním prostředkem je spojena s otřesy, nebezpečím kolizí apod. I na vcelku malá traumata jsou těhotné různým způsobem vnímavé. U některé těhotné vyvolá pád po sklouznutí či seskok z nepatrné výše potrat nebo předčasný porod, u jiné těžký dopravní úraz se zhmožděním břišní stěny a zlomeninami pánevních kostí další průběh těhotenství neohrozí.

Při cestách na větší vzdálenosti si musí těhotná uvědomit rizika spojená nejen s cestou samotnou, ale i se situací v cílovém místě, jeho klimatem, hygienickými podmínkami, dostupností a úrovní lékařské péče, způsobem stravování, úrovní bydlení, rizikem infekčních chorob atd. Pozornost je třeba věnovat i režimu těhotné, když cesta do zahraničí bývá většinou spojována s pobytem v teplých krajích.
Pobyt na slunci vede k rychlé dehydrataci, přehřátí organizmu. Přehřátí organizmu škodí nejen těhotné, ale i plodu. Je prokázáno, že dlouhodobý pobyt těhotné ve II. trimestru na slunci při opalování zvyšuje riziko tělesného poškození dítěte. Nadměrné působení UV záření může u těhotné způsobit akutní poškození kůže, spáleniny. Turisté bývají zvýšenou měrou postihováni průjmy. Těhotná žena je citlivější k dehydrataci organizmu.

Cestování letadlem je u většiny cestujících spojeno s jistou dávkou strachu a stresu. Tlak v kabině letadla odpovídá tlaku vzduchu, který je ve výši 1 800 až 2 400 m nad mořem. Vzduch je tedy v obvykle letové hladině (8 000–10 000 m nad mořem) chudší na kyslík. Cestovní kanceláře a letecké společnosti celkem benevolentně připouštějí cestování těhotných. Pokud je let delší, je vhodné v letadle méně jíst a více pít vodu. Při letu bývá zvýšená tendence k otoků nohou. Proto se pohodlně usaďte, třeba si i zujte obuv. Nejméně jednou za 2 hodiny se projděte po palubě, zlepší se Vám krevní oběh v nohou.
Při jakýchkoliv problémech se obraťte na personál letadla, ten má dostatek zkušeností i prostředků jak Vám pomoci. Po příletu si odpočiňte. Změny časového pásma, prudké změny klimatu nebo stravy vyžadují velké úsilí organizmu se vyrovnat k výkyvy životního stereotypu.

Většina zdravotních pojišťoven udává horní limit pro uzavření pojistné smlouvy u těhotných do 7. měsíce těhotenství (do 28. týdne).

Jízda autem, autobusem vyvolává na špatných cestách otřesy. Totéž se může stát i na lodi, zejména při špatném počasí. Větší otřesy mohou vyvolat děložní činnost (porodní bolesti). U žen v pozdějším stádiu těhotenství, které řídí osobní auto byla prokázáná delší reakční doba. To znamená, že na situaci na silnici reagují pomaleji. Této skutečnosti musí přizpůsobit rychlost jízdy a způsob řízení.
Těhotná by se neměla sama vydávat na cestu, sama by neměly jezdit v hustém dálničním provozu. Jízda na problémových úsecích trati vyvolává stres a je spojena s rizikem úrazu. Zvláštní péči je třeba věnovat použití bezpečnostních pásů, jejichž používání je povinné i pro těhotné.
Bezpečnostní pás zapínejte tak, že si jeho spodní část umístíte pod břicho. Nikoliv tedy přes břicho, jak jinak bývá obvyklé.

Jízda autem by neměla být dlouhá, těhotná by ji měla často přerušovat odpočinkem s občerstvením, cca po 2 hodinách nebo po ujetých 200 km.

Cestování vlakem je pro těhotnou velmi vhodné, riziko otřesů je malé, je možnost pohodlnějšího sezení a nebo chůze. Je výhodné cestovat v lůžkovém voze.

Kolik stojí v České republice porod nepojištěné cizinky?
Pokud porodí v České republice nepojištěná cizinka stojí její porod (hospitalizace, ošetření novorozence) od 20 000 Kč výše. Pokud cinzinka porodí předčasně, pak se radikálně zvyšují náklady na léčbu nezralého novorozence. Částky nezřídka dosahují výše mnoha set tísíc korun.
Obdobné platí i pro českou ženu, která bez pojištění porodí v zahraničí.

Několik praktických rad:
- těhotná by se měla před každou delší cestou poradit se svým lékařem
- lékař by měl před cestou do vzdálených krajin shrnout základní údaje z vaší zdravotnické dokumentace (nezapomenout s sebou vzít průkazku pro těhotné), event. by měl doporučit lék pro případ nástupu děložních stahů, např. magnézium (hořčík)
- těhotná by měla znát hygienickou situaci a dostupnost a úroveň zdravotnické péče v cílové destinaci
- těhotná žena by se měla vyhýbat cestám do exotických zemí, tím se vyhne riziku dlouhodobého pobytu v dopravních prostředcích včetně povinného očkování, které může být rizikové pro plod (např. očkování pro žlutou zimnici se dokonce u těhotné nesmí provádět)
- necestovat autobusem, ve kterém není zaručeno pohodlí
- uzavření cestovního pojištění s ohledem na pokročilost těhotenst
- od počátku 7. měsíce těhotenství je již lépe necestovat
- během pobytu častěji odpočívat, zejména po obědě
- pro těhotnou je vhodnější pobyt a fyzicky nenaročné procházky na horách než delší na slunné pláži
- vyhýbejte se koupání v rybnících a nádržích se stojatou vodou, voda často obsahuje parazity, které mohou vyvolat onemocnění
- nezapomeňte zabalit do svých zavazadel: účinný opalovací krém, tmavé brýle s UV filtrem, klobouk, vzdušné šaty a pohodlné boty
- vybírejte si restaurace, v nichž se budete stravovat, dbejte na zvýšenou hygientu potravin, nejezte zejména syrová masa
- onemocnění je možné i z kostek ledu, který se přidává do nápojů
- vypijte 2-3 l tekutin denně
- při sebemenších potížích, zejména horečka, stahy dělohy, krvácení bezodkladně vyhledejte odbornou pomoc

MUDr. Antonín Pařízek, CSc.
Ivana Ašenbrenerová
/Z připravované knihy o těhotenství a porodu
/  

     
Reklama