kinetoza-seznam-i-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Kinetóza není nemoc, jak se někteří domnívají. Jedná se pouze o velmi nepříjemný stav doprovázený nevolností při použití dopravního prostředku či například pohyblivé atrakce. V takovém případě náš smyslový orgán sídlící v uchu, který je zodpovědný za rovnováhu dostává jiné informace než ty, které můžeme pozorovat okem. Dochází tedy k rozporu smyslů. Například v autě – cítíme, že se pohybujeme, i když naše oko vidí nehybnou sedačku před námi.

Okamžitá první pomoc

Zavřete oči
Někdy stačí tak málo. Zavřete si oči a dovolte vašim smyslům, aby srovnaly kola ve smyku a pokuste se zhluboka dýchat. Hodně pomůže také přívod čerstvého vzduchu. Pokud automobil nedisponuje klimatizací, otevřete si okénko. Poté se snažte dívat předním sklem jen ve směru jízdy. Sjednotí se tak informace dostávané zrakem a rovnovážným ústrojím.

Seďte blízko těžiště dopravního prostředku
Ideálním případem je stav, kdy se nevolnosti podaří zcela předejít. Je dobré zaujmout v dopravním prostředku takové místo, které je při jízdě nejvíce stabilní. V autě a autobuse je to vpředu, na lodi uprostřed, v letadle v přední části kabiny.

Léky a bylinky
Předejít nevolnosti můžete i díky lékům a doplňkům stravy. Pokud jste spíše příznivcem přírodní medicíny, vsaďte na zázvor. Můžete ho konzumovat ve formě čaje – výluhu z nastrouhaného kořene, případně je možné sehnat žvýkačky s obsahem zázvoru. Dalším účinným pomocníkem bude bezesporu heřmánkový čaj. Udělejte si s sebou do auta vlažný čaj do termosky a průběžně upíjejte. Heřmánek je odjakživa ceněný pro své zklidňující účinky.

V případě volně dostupných léků je třeba užít preparát přibližně hodinu před plánovou jízdou, aby byl čas uvolnit účinky. Některé způsobují jako vedlejší produkt ospalost, což ovšem vůbec nemusí být na škodu. Spánek je ideální aktivita, kterou můžete jinak nepříjemné cestování překonat.

Zabavte se, ale...
Dobré je rozhodně zaměstnat svoji mysl natolik, aby došlo k odpoutání pozornosti. Nabízí se možnost číst si knihu či sledovat na tabletu film, to ale není úplně vhodné, protože ještě více podpoříte efekt zmatení rovnováhy. Ideální je poslech hudby či konverzace se spolucestujícími. Pokud trváte na knize, zvolte její audio variantu.

Vhodná doba cestování
Pokud je to jen trochu možné, cestujte v noci nebo zkrátka za tmy. Odpadá tak výrazný zrakový vjem. A především snadněji v dopravním prostředku usnete.

Jezte a pijte
Nebojte se během cesty dostatečně pít, nejlépe vlažný čaj či vodu a také jíst lehčí jídlo. Vyvarujte se naopak tučným či velmi těžkým jídlům, jako jsou populární řízky. Zbytečně budete zatěžovat a dráždit žaludek. Pomoci může ovoce, hroznový cukr nebo i menší množství kolového studeného nápoje. Při kinetóze totiž často klesá krevní cukr.
 
 Zdroje: Dr.MAX: Jak na nevolnost při cestování, Benu: Kinetóza,  Žena aktuálně: Pár osvědčených triků jak předejít cestovní nevolnostiMoje zdravíVitalia: Pomáhá cola na nevolnost?

Reklama