Nevydáváme se nikam do dalekých krajin, ale cestovat musíme poměrně často. Bydlíte-li na okraji Prahy a jezdíte do centra, ale i ven z Prahy, paradoxně zjistíte, že cesta do centra (nebo dokonce na druhý konec Prahy) může trvat déle než třeba cesta do Berouna.

Jaké jsou tedy zkušenosti s cestováním?

První cesta s dítětem je pochopitelně cesta z porodnice domů. Tehdy pro nás přijelo auto plné lidí, takže se do něj už nevešla autosedačka. Bylo to v zimě, namáčkla jsem se s miminkem ve fusaku na zadní sedadlo a miminko jsem si držela na klíně. Po této jízdě jsem prohlásila, že s dítětem bez autosedačky už nikdy.

Trvalo dlouho, než jsem se odvážila na cestu do centra Prahy. Po Zbraslavi jsem Aničku buď vozila v kočárku, nebo jsem ji nosila v šátku. První cesta MHD se uskutečnila, když jsem se chystala na informativní schůzku ohledně plavání. To byly Aničce dva měsíce. Cesta to byla hrůzostrašná, vůbec jsem si nevěděla rady. Pak jsem si ale pomalu zvykla.

Tehdy jsem jezdila zásadně s kočárem a cestu s miminkem v šátku jsem si nedovedla představit. Kdybych tehdy měla svoje dnešní zkušenosti, asi bych spíš jezdila jen se šátkem.

Když jsem si zvykla na cestování po městě, přidalo se i cestování za jeho hranice. Samozřejmě nejjednodušší je jezdit autem, ale matka bez řidičského průkazu je zcela závislá na lidech, kteří ji někam odvezou. A tak bylo načase začít uvažovat i o jiných způsobech dopravy.

Na cestování autem je sympatické, že můžete mít s sebou prakticky cokoli, můžete si dělat přestávky kdykoliv, je to poměrně rychlé, časově nezávislé a pro více cestujících i cenově dostupné. Nemá to však žádnou romantiku.

Můj první dobrodružný výjezd s miminkem se odehrál na podzim, když bylo Aničce 9 měsíců. Jela jsem se skupinkou děvčat ve věku mezi 10 a 13 lety na výpravu, abychom nemusely jet tak úplně na vlastní pěst. Mělo to své výhody (víc lidí, všechno zajištěno předem), ale i nevýhody (nevěděla jsem, do čeho se to vlastně pouštím). Kvůli zavazadlům jsem si sehnala radši odvoz na nádraží. Tam jsem se sešla s děvčaty a šly jsme přistoupit do vlaku, jímž měl zbytek výpravy přijet.

Pro maminky s kočárky je ve vlaku několik možností: první je nechat kočárek poslat jako spěšninu a miminko si vzít k sobě. Nespornou výhodou je, že nemusíte kočárek nechávat na chodbičce, protože ve většině vlaků s kočárem neprojedete a musíte ho nechat u dveří (a u WC, kam neustále chodí lidé). V tomto případě jsem to vyřešila právě takhle. Kočárek jsem nechala na chodbičce (zamčený u tyče - cyklistický zámek je opravdu nutnost) a Aničku jsem si vzala k sobě. To se ovšem nedá udělat, když je vlak nacpaný k prasknutí a není k dispozici vagón pro cestující s dětmi do deseti let. Pak nezbývá než čekat, zda bude někdo tak obětavý, že vás pustí sednout.

Ta výprava byla vskutku bohatá na zážitky. Zaprvé jsem zjistila, kde všude se dá kojit. Anička byla stále plně kojená, a tak jsem kojila poměrně často: ve vlaku dvakrát (pokaždé v jiném) na pařezu na necestě cestou na základnu a následně v příkopě (to už byl pokročilý večer), v boudě u autobusové zastávky, no zkrátka všude.

Cesta od železniční zastávky však byla do hrozného kopce, a jak už jsem psala, byla to spíš necesta. Takže kočár museli poponášet vždy dva účastníci výpravy, Aničku jsem musela nést já (k nikomu by nechtěla), a tak jsme šli. Myslela jsem, že si ji vezmu do šátku, ale ouha. Byly jsme obě dost nabalené a já jsem navíc stihla hodně přibrat. Udělala jsem chybu, když jsem si koupila jen čtyřmetrový šátek. V šátku to tedy nešlo, tak jsem musela Aničku do toho kopce vynést v náručí. Nedalo se dělat nic jiného, takže mi nezbývalo než to zvládnout.

Máte-li terénní typ kočárku, zjistíte, že s ním můžete projet téměř všude. Sobotní výlet vedl také spíše necestami - a jak jsme krásně projeli. Pravda, nešlo to úplně všude, ale měla jsem s sebou obětavé dívky, které mi ochotně pomohly. U starších dětí, které drží hlavičku a pevně sedí, je dobré mít na takové cesty krosničku, která má pod sedačkou pro dítě velkou kapsu na potřebné věci. Krosničku lze s dítětem ze zad sundat a postavit, aniž byste z ní dítě museli vyndávat. Může se tak v krosničce pohodlně najíst. Ovšem spánek v krosničce nikdy netrvá dlouho. Bezvládné dítě v ní spíše visí a navíc ztěžkne. I tak vám tento způsob cestování umožní zdolat i necesty, a dokonce i skalní města v Českém ráji.

Dneska jezdím se dvěma dětmi a říkám si, jaká to byla s jedním pohoda. Daleko víc využívám šátek a Anička už může ťapat po svých. Ovšem nemůžu plánovat dlouhé pěší trasy, musím na její malé nožičky brát ohled.

Šátek má mnoho výhod: můžete s ním i do autobusu, který nemá plošinu ani ochotného řidiče. Ani ve vlaku se nemusíte starat o kočárek, pokud však máte golfky – bát se nemusíte, jsou malé a skladné) a na schodech nemusíte nikoho prosit, aby vám pomohl. Po Praze můžete jezdit bez problémů metrem a nejste omezeni na bezbariérové stanice, bezbariérová zařízení apod.

Nevýhoda je, že nemůžete mít s sebou tolik věcí. Ale přijdete na to, že lze na cesty zabalit tzv. minimalistickým způsobem. Miminko nosíte na břiše a na zádech batoh. Do něj dáte pár plen, náhradní oblečení a něco teplejšího, když hrozí, že se ochladí, nějakou svačinu (ale tu lze koupit až někde po cestě) a pití. Pokud miminko není plně kojené, musíte přibalit ještě termosku s lahvičkou.
Na návštěvě můžete šátek použít i místo deky, když si miminko potřebuje zdřímnout. Na trávě v parku nebo někde na zahradě můžete šátek použít pod „zadek“.

Jsou ovšem případy, kdy je lepší mít kočárek s sebou, např. když budete vědět, že bude potřeba během cesty odpočívat a nebudete mít kam dítě „odložit", nebo když budete po cestě nakupovat a batoh bude na nákup příliš malý.

Závěrem snad jen vysvětlím to, co jsem napsala na začátku. Cestovat se dá i se dvěma dětmi - a docela v pohodě. Ale vždycky se musíte připravit na to, že pojedete taky zpátky. A to už zdaleka taková pohoda nebývá. Děti jsou totiž většinou unavené, což se projevuje zlobením, kňouráním, a někdy dokonce i jekem. Jediný recept na zpáteční cesty jsou pevné nervy.

Tak šťastnou cestu!


Článek byl se souhlasem autorky upraven.
Autorka článku je zároveň majitelkou domény www.haluska.cz
Zdroj: http://skatulata-batolata.cz

Reklama