Nevolnost při cestování? Určitě tyto situace znáte, pamatujete si je z dětství, zažíváte je s vašimi dětmi. Cestování s dětmi je někdy stresující. Nejen, že se děti při cestách nudí, bývají roztržité a rozmrzelé, ale také je často přepadá náhlá nevolnost spojená se zvracením. Bohužel někdy děti nerozpoznají včas, že jim není dobře, a tak na poslední chvíli řešíme, akutní stav - zvracení. Je to nepříjemné jak pro dítě, kterému není dobře, tak pro nás, rodiče, kdy musíme rychle odstranit a vyčistit nejen jejich oděv, ale často i okolí.

Těmto stavům se ale dá předcházet...

Jak můžeme pomoci dětem, aby jim nebylo při cestování špatně?

  • Volte pečlivě dobu odjezdu. Snažte se necestovat přes poledne, kdy je největší horko a sluneční záření je nejintenzivnější. Pokud pojedete v noci, vaše dítě bude pravděpodobně unavené a nevolnost zaspí.
  • Snažte se dítko zabavit. Rozvoj nevolnosti hodně souvisí s psychickým stavem dětí. Nestrašte potomka předem, že mu bude určitě špatně. Raději pro něj připravte různorodé aktivity, kterými se zabaví. S dítětem si hodně povídejte, hrajte slovní fotbal, zpívejte. Když už se mu špatně udělá, uklidněte ho.
  • Přísun potravy před jízdou. Lidé s kinetózou by neměli cestovat nalačno, ale ani přejedení. Dítěti dejte lehké jídlo, které dobře snáší.
  • Jeďte ohleduplně. Řidič by neměl jet příliš rychle a prudce zatáčet. Prudká změna rychlosti a směru jízdy může vyvolat intenzivnější rozpor mezi vjemy mozkových receptorů a samotného těla dítěte.
  • Vyberte správné místo. V autobuse dítě posaďte dopředu, těsně za řidiče. Otřesy jsou v těchto místech menší a v případě nevolnosti se dostane rychleji ke dveřím. V autě, je-li to možné, posaďte dítě na místo spolujezdce. V přední části vozidla jsou nevolnosti méně časté než na zadních sedadlech. V letadle je nejstabilnější místo na sedadlech mezi křídly. Ve vlaku je nejvhodnější sedět co nejblíže středu vagónu po směru jízdy. Na lodi bude dítěti nejlépe v místech uprostřed lodi a soustředit by se mělo spíše na oblohu než na mořské vlny.
  • Přizpůsobte vnější vlivy. Děti mohou dráždit různé pachy, nebo naopak vůně, proto je odstraňte a častěji větrejte. Problémy mohou působit i sluneční paprsky, eliminovat je můžete použitím ztmavujících fólií na okna. Dělejte pravidelné přestávky.

kid

Proč je dětem při cestě špatně? Co je to kinetóza a jaké bývají nejčastější projevy?

Pojmem kinetóza se označuje stav, který se projevuje zpočátku jenom pocitem na zvracení (nauzeou) provázeným bledostí a pocením, později zvracením, které však nepřináší úlevu. Ačkoliv se většinou nepříjemné pocity týkají trávicího ústrojí (žaludku), problém vzniká ve středním uchu a následně v mozku. S kinetózou se nejčastěji setkáte v případě cestování, nezřídka však může doprovázet pohled na jedoucí či pohybující se předměty, tekoucí vodu; snadno může vzniknout i na kolotoči.

Co se děje při kinetóze? V průběhu jízdy dopravním prostředkem jsou totiž do mozku odesílány dvě protichůdné informace o tom, co se děje s Vaším tělem. Oči, které se dívají ven, zaznamenají pouze nepatrný pohyb, naopak tělo dostává jasný signál o tom, že je v pohybu. Rozpor mezi těmito vjemy způsobuje konflikt, který nedokáže mozek sladit. V centrální nervové soustavě pak dochází k dezorientaci a podráždění vegetativního nervstva s následným projevem kinetózy.

REKLAMA

banner

Kinetóza si nevybírá. Obecně sice platí, že se kinetóza častěji vyskytuje u osob mladších (především u dětí) než u starších a svoji roli může také sehrát plnost žaludku, avšak jasné vysvětlení těchto důvodů a zároveň zaručené doporučení k eliminaci kinetózy bez použití zklidňujících přípravků není zatím známo. Kinetóza, resp. cestovní nevolnosti nejsou ničím výjimečným a není se tedy opravdu za co stydět.

 

Náš tip:

Pro všechny, kteří trpí cestovní nevolností (kinetózou), může být cesta autem nepříjemná. Cestovní nevolnost je stav, který se nejčastěji projevuje závratí, nechutenstvím a nevolností, doprovodné příznaky mohou zahrnovat pokles krevního tlaku, pocit únavy, bledost a pocení. Aby pro Vás cestování nebylo nepříjemné, máme pro Vás tipy, jak si cestování užít bez cestovních nevolností.