629601ce0c062kremnica.jpg

Foto: Marta Kratochvílová

Město Kremnica vás uchvátí na první pohled svou atmosférou a krásným náměstím s barokní fontánou a morovým sloupem, ale také historií i nevšední kulturou. Nad centrálním náměstím se nachází Městský hrad, který byl v roce vyhlášen národní kulturní památkou. Je chráněný dvojitým opevněním, na které se připojují jedny z nejzachovalejších městských hradeb na Slovensku. Ve středu areálu pak stojí gotický kostel sv. Kateřiny, z jehož věže je nádherný výhled na celé město.

V Kremnici najdeme také nejstarší dodnes existující mincovnu na světě s Muzeem mincí a medailí. Nevšedním zážitkem je rozhodně muzeum Kýče s uličkou slavných nosů. A opomenout nelze ani klášter františkánů, který je aktuálně v rekonstrukci. Je ale zpřístupněný veřejnosti a můžete se zúčastnit komentované prohlídky.

ForctoJet.jpg

Foto: Marta Kratochvílová

Pro milovníky vína

V Kremnici můžete mimo jiného zažít také jedinečné deustace vín v Ringbürgerově sklepě, kde se nachází také maličké muzeum vína. V gotických sklepech na hlavním náměstí odpradávna měšťané skladovali víno, protože tam pro něj byly ty nejideálnější podmínky, a to platí dodnes. Můžete zde okoštovat vína ze všech vinohradnických oblastí Slovenska včetně domácích specialit.

Ve městě se také každoročně pořádají Kremnické slavnosti vína. V Kremnici se nachází velké množství historických pivnic – pod radnicí, farou, v Bellově domě, pod františkánským klášterem apod. Lahodná vína si tak můžete vychutnat ve výjimečných prostorách.

wine.jpg

Foto: Marta Kratochvílová

Atkáryho kremnické krumple

Když už budete v Kremnici, neměli byste opomenout rozhodně ani Atkáryho kremnické krumple. Jde o jedinečnou cukrovinku, kterou si nikde jinde nedáte. Výrobna krumplů ve stylu art deco, jejíž atmosféru podtrhuje hudba z 20. let, se nachází v prostorách kremnického mezibraní, nad Kulturním a informačním centrem města. Zážitkem je už jen sledovat, jak se tato tradiční pochutina vyrábí. Ještě větším zážitkem je však její ochutnání. Krumple jsou měkká nepečená cukrovinka, jejíž recept vznikl právě v Kremnici ve vyhlášené Atkáryho cukrárně začátkem 20. století. Dnešní výroba se drží právě jeho původní receptury.  

krumple.jpg

Foto: Se souhlasem Atkáryho kremnické krumple

Štola Andrej 

Štola Andrej nedaleko Kremnice je zpřístupněná hornická štola, ve které se v minulosti těžilo zlato. S helmou a čelovkou na hlavě se můžete vydat na zajímavou cestu pod zem a nahlédnout do historie těžby zlata od počátku 16. až po konec 20. století. Průvodce vás seznámí s historií hornictví a přiblíží vám tuto náročnou profesi i život místních horníků. Uvidíte historické exponáty i stroje, které jsou stále funkční, třpytivé kovy, zažijete, jak vypadá absolutní tma, když se všechna světla zhasnou, a když budete mít štěstí, ochutnáte i místní originální whisky.

stolaa.jpg

Foto: Marta Kratochvílová

Zdroj: Autorka článku (Press Trip do Kremnice)