gu1.jpg
Foto: Shutterstock

K vodopádům Gullfos dojedete po okružní silnici, najdete ho nedaleko hlavního města Reykjavík. Je pouhých 6 km od světoznámé lokality Geysir. V překladu znamená jeho jméno „Zlatý vodopád“ a je tvořen dvěma na sebe navazujícími vodopády. Celková výška vodopádů je 32 metrů a jejich síla a energie je dechberoucí. Pokud je hezky, slunce vytváří nad vodopády duhu. Já jsem měla bohužel smůlu, počasí při mé návštěvě nebylo dobré, ale zatažená temně šedá mračna dodala celkovému výhledu na vodopády magický výraz.

U vodopádů se dá pohodlně zaparkovat, v zázemí návštěvnického centra najdete restauraci, obchod se suvenýry a místními produkty, také toalety a místa, kde si můžete odpočinout, zahřát se nebo se schovat před deštěm. Když půjdete pěšky po vyznačených bezpečných trasách, můžete si vodopády prohlédnout z více stran a pocítit tak jejich sílu a majestátnost. Padající voda hřímá ve dvoukilometrovém kaňonu, příroda tady rozehrává skvělé dramatické divadlo.
První vodopád vyčnívá v 10 m pohledu, pak se prudce stáčí a padá dalších 20 metrů do stínu strže zaplněné drobnými kapičkami vody. Nejúžasnější pohled je na vodopády a jaře a začátkem léta, kdy je naplněn vodou z tajících ledovců. Mlžný mrak, který se vznáší nad vodopády dodávají celé scenérii neuvěřitelnou atmosféru. V zimě je vodopád tichý a z velké části zamrzlý, je to zase jiný pohled, stejně krásný.

gu2.jpg
Foto: Shutterstock

U vodopádů jsou dvě vyhlídky, každá z nich ukazuje vodopády z jiných úhlů. Je to opravdu nádherný zážitek vnímat celou scenérii valící se vody a její sílu, pokud milujete přírodu, pak tento vodopád na Islandu nasytí vaši vášeň pro neobvyklá místa. Kolem vodopádů se pyšně tyčí vrcholky zasněžených hor a ledovcové příkrovy. Vláda Islandu prohlásila toto místo za přírodní památku.

Pokud půjdete až k vodopádu, myslete na to, že se nevyhnete vodní sprše, vezměte si na sebe nepromokavou bundu a dobré boty. Buďte na cestě opatrní, pokud budete dodržovat bezpečnostní upozornění, nemůže se vám nic stát. cesta není náročná, zvládnou ji děti i senioři.

gu3.jpg
Foto: Shutterstock

Oficiální stránky jsou www.gullfos.is

Kdy se vydat na Island?

Počasí na Islandu je velmi proměnlivé. Zimy jsou studené a tmavé, často se spoustou sněhu. Je to ale období, kdy můžete pozorovat na nebi výboje polární záře. V létě jsou teploty snesitelné a na rozdíl od zimy jsou polární dny dlouhé s světlé. Ideální dobou pro cestu na Island je květen až září.

Na Island se spolehlivě dostanete letadlem, já jsem letěla přímou linkou z Prahy s leteckou společností Play. Let trval čtyři hodiny služby na palubě letadla byly perfektní.

Letecký dopravce PLAY od 5.5. zahájil lety mezi Islandem a Prahou. Společnost PLAY obě místa spojovat dvěma lety týdně. Společnost PLAY je nový nízkonákladový letecký dopravce provozující lety mezi Islandem a Evropou. Islandská aerolinka má základnu na mezinárodním letišti Keflavík v Reykjavíku.

Sídlem společnosti PLAY je Island. Díky tomu dokáže nabídnout lety do kouzelných severských destinací za dostupné ceny. Sám Island má také hodně co nabídnout. Například zbrusu nová lávová pole, nadpozemskou krajinu, ledovce a vodopády. Vše dostupné z dnešního hlavního města Reykjavík.