628b8b85735fbblobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Nejznámějším přírodním úkazem Islandu je lokalita gejzírů, nazvaná Geysir. Podle místních gejzírů se následně pojmenovaly všechny další gejzíry na světě. Chcete vidět, jak se ze země vzedme obrovský proud horké vody a vytryskne do nebe? Pak jste na Islandu na správném místě. Při pozorování činnosti gejzírů si budete připadat jako v jiném světě a uchvátí vás, co všechno příroda dokáže.

Do geotermální lokality Geysir se dostanete bezpečně po okružní silnici, která lemuje velkou část ostrova. Návštěvnické censtrum má velké parkoviště a zázemí v podobě restaurace, obchodu, toalet a odpočinkové zóny. Vše je připraveno na velký zájem turistů a cestovatelů a musím říci ze své zkušenosti, že velmi vkusně.
Místo, kde se nacházejí gejzíry poznáte celkem snadno. Vidíte je na kilometry daleko. Pláně, ze kterých stoupá pára, protože voda, díky, které existují má kolem 100 stupňů. Některé z pramenů vybublávají nad travnatý povrch, jiné tvoří horká, většinou kulatá jezírka nebo tůně. Nad nimi se tyčí horský hřbet Bjarnfell, posetý sněhem.

ge1.jpg
Foto: Shutterstock

Činnost gejzírů je aktivní tisíce let, jejich intenzita se ale časem mění, protože prameny se periodicky posouvají v návaznosti na geologickou činnost podzemních desek. Podzemní pramen, který následně vymrští masu vody do výšky má kolem 125 stupňů. Kolem dokola činných gejzírů jsou dnes bezpečnostní lana, protože při styku s vařící vodou může dojít k opaření.

628b8b91090f9obrazek.png
Foto: Shutterstock

Na co se všichni jezdí dívat, je působivý gejzír, dnes je to gejzír s názvem Stokkur, který co pár minut vytryskne k nebi horkou vodu do výšky až 20 m. Tak se přidávám k davu, v ruce držím foťák a netrpělivě čekám, až se hladina tůně začne vzdouvat, při čemž lehce zmodrá a buf, je to tady! Mohutný výron vody letí k nebi a já dělám jeden snímek za druhým, abych zachytila tu nádheru. Co na tom, že místo modré oblohy je šedý mrak a na fotce není výlev gejzíru tak vidět. Být při tom je zážitek. Nemůžu se odtrhnout a čekám na další výbuch. Stejně jako ostatní.

Bohužel hlavní slavný Geysir dnes nevykazuje žádnou činnost v podobě výbuchů vody, a to v minulosti jeho výron byl kolem 70 m. Návštěvníkům tedy stačí alespoň menší Stokkur, který ho aktivně zastává. Celá oblast je geotermálně aktivní (cítíte síru ve vzduchu), máte možnost jít na procházku po vyznačených stezkách a pozorovat tak oblast Geyisir z mnoha pohledů. Narazíte na malá zřídla, nenápadné zakoušené tůňky, doutnající díry v zemi.. je to zážitek.

blobid1.jpg
Foto: Shutterstock
 
Kdy se vydat na Island?

Počasí na Islandu je velmi proměnlivé. Zimy jsou studené a tmavé, často se spoustou sněhu. Je to ale období, kdy můžete pozorovat na nebi výboje polární záře. V létě jsou teploty snesitelné a na rozdíl od zimy jsou polární dny dlouhé a světlé. Ideální dobou pro cestu na Island je květen až září.

Na Island se spolehlivě dostanete letadlem, já jsem letěla přímou linkou z Prahy s leteckou společností PLAY. Let trval čtyři hodiny služby na palubě letadla byly perfektní.

Letecký dopravce PLAY od 5.5. zahájil lety mezi Islandem a Prahou. Společnost PLAY obě místa spojovat dvěma lety týdně. Společnost PLAY je nový nízkonákladový letecký dopravce provozující lety mezi Islandem a Evropou. Islandská aerolinka má základnu na mezinárodním letišti Keflavík v Reykjavíku.

Sídlem společnosti PLAY je Island. Díky tomu dokáže nabídnout lety do kouzelných severských destinací za dostupné ceny. Sám Island má také hodně co nabídnout. Například zbrusu nová lávová pole, nadpozemskou krajinu, ledovce a vodopády. Vše dostupné z dnešního hlavního města Reykjavík.

Reklama