Letos v březnu 2014 jsem s mým mužem Radkem byla na dovolené v Indonésii. Procestovali jsme část Bali, letěli na Flores, na ostrovy v komodské přírodní rezervaci. Z této dobrodružné cesty chystám tento cestopis, budu ráda, když se vám některé rady budou hodit, pokud se ocitnete na stejných místech, nebo budou moje články pro vás inspirací.

Čtetě také:

Tirta Ganga

Třetí den dovolené jsme se rozhodli navštívit památky na východě Bali. Bydleli jsme ve vesničce Cadidassa na východním pobřeží a díky vypůjčenému autu jsme byli pány svého času.

Tirta Ganga

Volba padla na Chrám Pura Lumpuyang a na vodní zahrady Tirta Ganga. O výletě a túře na Pura Lempuyang jste si mohli přečíst v předchozím článku Chrám Pura Lempuyang a opičí hora.Tirta Ganga

Tirta Ganga

Cestou z hory Lempuyang, na východě Bali, jsme nemohli minout vodní chrámy Tirta Ganga. Je to jen kousek, asi 10 km při zpáteční cestě k moři. Najdete ji asi 5 km od města Amlapura, v krajině nádherně zelených rýžových polí. Nejedná se ani o vesnici, kolem vodní chrámové zahrady vznikly domy s ubytováním a obchůdky, které ale neruší ráz balijského venkova. Jakmile se k vodním zahradám blížíte, kupodivu na indonéské značení narazíte i na ukazatel, že jedete správným směrem. Vchod do zahrad poznáte bez problémů. Je zde menší parkoviště a pár stánků se suvenýry, s ovocem a místní levné „warungy“ (označení pro bistra či jednoduché restaurace).

Tirta Ganga

Vodních chrámových zahrad je na Bali několik a Tirta Ganga patří mezi nejoblíbenější. Proto tady narazíte i na další turisty. Zahrada je rozlehlá, s vodními jezírky a sochami, je různě členitá, a i když nejste romantický typ, tady podlehnete kouzlu milých zákoutí a budete si připadat jako v pohádce.

Tirta Ganga

Na různých terasách je vybudováno několik vodních nádrží, které jsou propojeny různými kanály, jsou zdobeny nádhernými vodotrysky a chrliči v hinduistickém stylu. Pokud máte chuď do nich skočit a zaplavat si, kousek vedle jsou dvě jezírka určena pro veřejné koupání. Takže nic není nemožné.

Tirta Ganga

Zahrady jsou krásným místem pro relaxaci, my jsme si tady zašli na pozdní oběd. Sice byl v místní vodně-zahradní restauraci trochu dražší, ale za ten výhled z terasovité restaurace to stálo. A navíc vařili výtečně!

Tirta Ganga

Zahrada byla opravdu kouzelná. Samozřejmě mě stejně jako ostatní návetěvníky nejvíce upoutalo jezírko s nášlapnými kamennými dlaždicemi. Přechodem přes dlaždice se můžete procházet po hladině beze strachu, že se jedna z nich potopí. Navíc vám pod nohama plují ryby různých velikostí a barev (podobné našim kaprům).

Tirta Ganga

Pokud budete na Bali, určitě si sem zajeďte. My jsme cestovali autem, ale jistě se dá najít dobrý spoj autobusem nebo se obrátit na místní cestovní kanceláře nebo osoby, které vás sem za peníze dovezou. Pokud si půjčíte motorku a nebude zrovna 100 km odsud, také je to dobré řešení.

Tirta Ganga

Tirta Ganga jsou nádherné vodní zahrady vybudované v padesátých letech 20. stol. Zahradu nechal vybudovat poslední vládce Karangasemu, který měl rád vodní prvky ve svých obydlích. Areál je jedním z mála v Indonésii, který je stále udržován.

Tirta Ganga

Pokud budete chtít, můžete vyrazit po okolních rýžových polích na procházku venkovem. Pole se svými různě zavlažujícími terasami jsou typické pro Bali a celou Indonézii.

 

Tirta Ganga

Náš tip:

Pokud budete na Bali, můžete zkontaktovat sympatického chlapíka, jmenuje se Filip Kemény a žije na Bali již 3 roky. Pokud byste sem někdy jeli, potřebovali pomoc, s naším doporučením ho kontaktujte filipkemeny@gmail.com nebo jeho FB strankách https://www.facebook.com/Filip.kemeny

Další článek: Jih Bali a pláž Balangan  

Čtěte naše předchozí články

Reklama