Určitě jste si toho všimli. Ulice Prahy, hrady a zámky, tady všude můžete potkat seniory ze zahraničí. Právě cestování patří k nejčastějším kratochvílím evropských seniorů. Ne tak ale těch českých. Ti jsou totiž výrazně pod průměrem. Stáří tráví doma v křesle. Přitom cestování zlepšuje kondici - fyzickou i duševní.

Orea

Cestování má pozitivní dopady na zdraví - jak na to fyzické, tak na zdraví psychické.

Není třeba vyrážet někam daleko do zahraničí. Už krátkodobý pobyt v tuzemsku má na psychiku seniora pozitivní vliv. Uteče z každodenního ubíjejícího stereotypu, pozná nové přátele, zkusí si nové činnosti, ochutná jinou kuchyni... Už během pobytu je vitálnější, spokojenější. Pozitivní vliv na psychiku je jasně patrný.
Pokud navíc vyrazí na rekondiční pobyt -ať už přímo do lázní, nebo do některého z hotelů s wellness zázemím - výrazně pomůže i svému fyzickému zdraví.

Speciální nabídky ušité na míru

Za zdravím už se nejezdí jen do lázní a na několik týdnů. Dlouhé pobyty vystřídaly krátké a o to intenzívnější a pozadu nezůstávají ani české hotely. Ty pro přilákání hostů zkoušejí leccos. V jejich nabídkách se tak objevují i speciální pobytové balíčky, které jsou sestavené právě s přihlédnutím ke zdravotnímu stavu a vyššímu věku seniorů.
„Wellness pobyt se dá sestavit přesně podle aktuálních potřeb seniora, v případě rekondičních pobytů v tuzemských lázních pak program může sestavit i lékař,“ přibližuje některé z možností manažer hotelového řetězce

Orea

Co se týká cestování, patří čeští senioři k evropskému podprůměru.

Doba se mění a tak klasická sanatoria lázeňské domy vystřídaly hotely s kompletním zázemím pro wellness a lázeňské procedury. Moderní vybavení a perfektně proškolený personál - to je základ úspěchu a kvalitní péče. Součástí jsou sauny, whirlpooly, bazény s protiproudem, vše často k dispozici zdarma v rámci některého z balíčků.

Senioři na cestách
Obecně platí, že senioři jsou jen ve výjimečných případech zákazníky, kteří využívají last minute akce. Naopak chtějí mít dostatek času na přípravy. Proto upřednostňují naopak first minute nabídky. Nenakupují ani na internetu. Jsou typičtí katalogoví zákazníci. Výhodu ale mají v tom, že mohou cestovat kdykoli - mimo sezonu tak často ušetří i několik tisíc z ceny zájezdu.

Orea

Vzít s sebou prarodiče mohou i vnoučata - někde mají dokonce ubytování zdarma.

Mají to vaši rodiče, či prarodiče do lázní daleko? S podobnými nabídkami v poslední době přicházejí i hotely na českých horách. Balíčky pro seniory tady kromě wellness procedur osahují i odpolední kávu nebo zákusek zdarma, volný vstup do sauny, fitness...

Deset tisíc kroků pro zdraví

Výzkumy mluví jasně. Levným a téměř všem dostupným receptem na silné a neřídnoucí kosti je deset tisíc kroků denně. Ideální trasy pro turistiku poskytují právě české hory - ať už jsou to Krkonoše nebo Šumava. I seniorská dovolená může být aktivní. Starší člověk se nemusí nutně prohánět na černé sjezdovce a strávit desítky kilometrů v sedle kola - běžky nebo stále populárnější nordic walking ale zvládne. Večer pak může přijít zasloužená relaxace ve wellness centru a následně nad lehkou večeří.

Alternativou seniorské dovolené je pobyt s vnoučaty. Společné výlety, menší rozmazlování - menší děti si společný pobyt s babičkou a dědou obvykle užívají. Hotely navíc tyto aktivity ještě „vylepšují“ drobnými pozornostmi v podobě zmrzlinových pohárů pro děti a kávou pro jejich prarodiče, nebo slevami na ubytování pro malé návštěvníky.

Orea

Slaví vaši rodiče zlatou svatbu? Pošlete je na dovolenou

Co si může senior dopřát?
Za málo peněz, hodně muziky - aneb když důkladně prozkoumáte nabídky, můžete narazit na příjemné pobyty a služby, za ještě příjemnější ceny:

  • některé hotely servírují odpolední kávu a zákusek zdarma
  • jinde zase ubytují naprosto zdarma vnoučata do šesti let věku
  • vstupy zdarma se vztahují i na saunu, fitness, whirlpool a další části wellness centra - buď v průběhu celého den, nebo jeho části
  • ubytování obvykle bývá v hotelech, které jsou bezbariérové a navíc disponují příjemným zázemím ve formě letní terasy s živou hudbou

 

Dost možná, ale právě vaši rodiče nebo prarodiče patří k těm, kteří by si sami pobytový zájezd třeba ve wellness hotelu nekoupili. Koupit jim ho ale můžete vy - vždyť stále oblíbenější formou dárků jsou nejrůznější poukazy a certifikáty na pobyty. Pokud nevíte, co přesně vašemu blízkému vyhovuje, můžete zvolit universální variantu poukazu. Lokalitu a následné služby si pak vybere sám.

Možná, že na úvod se vaše snahy nesetkají s nejpozitivnější odezvou. Vyslechnete si něco o zbytečném vyhazování peněz za zbytečnosti a podobně. Věřte ale tomu, že až se prarodiče vrátí zrelaxovaní a usměvaví, ještě vám poděkují. A další dovolenou už si objednají sami, bez popostrkování se strany dětí a vnoučat.

Možná si od rodičů nebo prarodičů na úvod vyslechnete něco o tom, že jste si neměli dělat škodu, nic nepotřebují a zbytečně jste vyhodili peníze, věřte ale tomu, že se vrátí nabití novou energií a chutí do života. A příště už si na podobnou dovolenou vyrazí sami, bez popostrkování ze strany dětí a vnoučat.

Autor: Lucie Štěrbová & OREA HOTELS


OREA HOTELS, největší český hotelový řetězec s více než 20 hotely v těch nejatraktivnějších lokalitách České republiky vybírá z nabídky wellness hotelů.

OreaTýden pro seniory
Klidná, přátelská atmosféra, houbaření, procházky po kolonádě, ale i rašelinové obklady, fitness zdarma nebo inhalace Vincentkou - užijte si týden v OREA Hotelu Fontána II v Luhačovicích.

OreaRelaxační pobyt pro seniory
Šest nocí v OREA Hotelu Špičák v srdci Šumavy. Každý den káva se zákuskem, výhled na Velký Javor, wellness procedury, vstup do sauny zdarma. Není lepší místo, kde načerpat vitalitu a chuť do života.

Orea Dovolená s babi a dědou
OREA Hotel Monty v Mariánských Lázních je ideální místo pro dovolenou s malými vnoučaty. Pohár pro děti, káva pro prarodiče, k tomu možnost wellness procedur krásné prostředí lesoparku.

zdroj foto: OREA HOTELS

Reklama