Základní pravidlo pro cestování se zvířaty letadlem je velmi jednoduché. Vždy se s konkrétním přepravcem ještě před nákupem letenky spojte, abyste zjistili své možnosti pro daný let. Ačkoli mají letecké společnosti podmínky pro přepravu zvířat jasně definovány, a většinou i k dohledání na internetu, nikdy je neberte jako hotovou věc. Přepravu zvířat totiž mohou kdykoli z provozních či kapacitních důvodů odmítnout.
5a9544f2b2220obrazek.png

S jakým zvířetem cestujete?

Pokud se chcete vydat do oblak se svým psem či kočkou, vyjde vám většina leteckých společností vstříc. A to nejen v zavazadlovém prostoru, ale i přímo kabině, při splnění všech podmínek. Horší to ale budete mít v případě, že je vaším domácím mazlíčkem jiné zvíře. Například přeprava plazů a hlodavců nebývá z bezpečnostních důvodů povolena. Pokud tedy máte jiné zvíře, musíte s dopravcem řešit jeho „letenku“ individuálně. Tolerovány bývají například fretky.

„Řada dopravců zvířata nepřepravuje vůbec, anebo pouze pokud jsou asistenční. Ti, kteří běžnou přepravu zvířat povolují, ji pak často omezují právě na psy a kočky coby nejrozšířenější domácí mazlíčky, jejichž nároky a chování jsou všeobecně známé, a do značné míry předvídatelné,“ vysvětluje Vladimíra Dufková, tisková mluvčí Travel Service provozující SmartWings to, že z bezpečnostních důvodů lze s jejich společností cestovat jen se psem nebo kočkou. Tak je tomu například i u Českých aerolinií  (ČSA). Vše ale má svá pravidla.

Do kabiny, nebo do zavazadlového prostoru?

Máte dvě možnosti. Buď si vzít kočku nebo psa s sebou na palubu, nebo je nechat v zavazadlovém prostoru. Záleží ale na tom, kolik váš chlupatý spolucestující váží. „Zvíře na palubě musí vážit maximálně 8 kg včetně schrány, zvíře v nákladovém prostoru musí vážit maximálně 32 kg včetně schrány,“ upozorňuje Vladimíra Dufková. Pokud máte těžšího psa, musíte si proto zvolit jinou leteckou společnosti. Například ČSA nabízí přepravu v nákladním prostoru i zvířatům nad 50 kg.

Myslet však musíte i na to, do jaké schrány zvíře umístíte. Každá letecká společnost má dané vlastní maximální míry přepravek, tak aby se následně na palubě vešly pod sedadla. Musí mít ale i další specifika, jako je třeba pevné a nepropustné dno. I v zavazadlovém prostoru musí být zvíře umístěno v dostatečně velké, uzavíratelné a pevné schránce s nepropustným dnem a otvory pro dýchání.

Jedinou výjimku tvoří asistenční zvířata doprovázející handicapovanou osobu, která vždy cestují spolu s ní na palubě letadla, a to bez váhového omezení a zpravidla zdarma. Přesto se na jejich přepravě musíte předem domluvit. Potřebují totiž své vlastní sedadlo.

Jestli bude vaše zvíře přepraveno na palubě, záleží také na tom, zda je více zájemců o tuto službu. Celkový počet zvířat na každém letu je totiž omezen.

Kolik vás to bude stát?

Přeprava zvířat je samozřejmě zpoplatněna. Za jednosměrný „lístek“ na palubu letadla zaplatíte v průměru kolem 1 600 Kč. Cena za cestu v zavazadlovém prostoru se liší nejen podle jednotlivých přepravců, ale někdy také podle váhy zvířete. Takový výlet se psem těžším než 50 kilogramů vás může vyjít i na více než 6 000 korun. Krát dva, když se budete společně i vracet.

Na co nezapomenout?

  • Myslete také na to, kam cestujete. Každá země může mít pro přepravu zvířat a vstup na její území odlišné podmínky. Proto uděláte nejlépe, když si je ještě před nákupem letenky ověříte. Aktuální a podrobné informace o podmínkách cestování se zvířaty naleznete například na stránkách Státní veterinární správy ČR.
  • Pokud je zvíře ve špatném zdravotním stavu, nebo je-li v zemi původu nepříznivá nákazová situace, je přepravce oprávněn požádat letištní veterinární službu o souhlas s přepravou zvířete včetně schválení použité schrány.
  • Cestujete-li se zvířetem na palubě, z bezpečnostních důvodů vás nenechají sedět na sedadlech v řadách u nouzových východů.
  • Schrána se zvířetem se nezapočítává do vašeho limitu pro bezplatnou přepravu kabinových zavazadel.
  • Přeprava zvířete v zavazadlovém prostoru letadla se nezapočítává do vašeho limitu pro bezplatnou přepravu zapsaných zavazadel.

Čtěte také:

Uložit

Reklama