Milá redakce,
cestovní horečka je téma, na které bych mohla psát romány. Nicméně nevím, jestli by to někdo četl, protože co je pro mě horor, může být pro někoho slast. Takže rozdělím svoje postřehy do dvou částí - co se odehrává v mé hlavě a co se opravdu již stalo.
 
Cestování = noční můra
Noční můry jsou různé, někoho ve spánku zkoušejí z matematiky, někoho honí úchylný vrah, někdo padá ze skály. Ponechám stranou děsy, kde je ubohý spáč požírán zdivočelou bačkorou nebo terorizován kanárkem. Tyhle hrůzy mě míjejí. Já ve svých nejhorších nočních můrách cestuji.

Jedna z nejklasičtějších vypadá následovně:
Jedu někam vlakem, musím přestupovat, ale nevím přesně kde, jen vím, že mám na přestup málo času a pokud ho nezvládnu, nic dalšího nepojede. Vlak zastavil v nádraží ale tak, že nejde přečíst nápis, kde to vlastně jsme. Navíc mám s sebou spoustu zavazadel, tlustou bundu a případně lyže. V poslední době s sebou mívám ještě svěřené dítě tak asi 3 roky staré.

Jiná varianta cestovních snů se odehrává při cestě autobusem, nejlépe do ciziny. Vybatolím se z busu jen tak v tričku (je chladno) bez kabelky - takže bez pasu, mobilu a peněz - a jdu si odskočit. Po návratu vidím jen zadní světla autobusu a vím, že uvnitř není nikdo, kdo by mě postrádal.

Poslední noční můra je poměrně nová a týká se cestování letadlem. Létat se nebojím a děsy, že letadlo spadne, se mě netýkají. Moje hrůza je o tom, že mi uletí na přestupu spoj a já uvíznu na letišti bez možnosti se dostat pryč, protože moje letenka propadla a já nemám peníze na jinou. Jestli jste viděli film s Tomem Hanksem - víte, o čem mluvím (já už radši zapomněla, jak se jmenoval ;-).
 
Cestování - realita:
Nejsem člověk, který by se nechal omezovat svým vlastním nitrem, takže už mám jisté cestovatelské zkušenosti. Mezi nejadrenalinovější patří odjezd po 3měsíční stáži z Marseille. Tehdy jezdil trasu Praha - Marseille jen jeden spoj (firmu raději nebudu jmenovat). Měla jsem zakoupenou zpáteční jízdenku a zároveň spoustu dárků a jiných hloupostí ve dvou těžkých zavazadlech. Těšila jsem se, že na nádraží mě odveze kolega a doma vyzvedne přítel, takže jsem to neřešila.

Dva dny před odjezdem jsem odmítla nabídku, že mi čas odjezdu ověří kolega telefonicky přímo na nádraží. Není přece proč, odjezd jsem si ověřila na internetu. Proto mě značně překvapilo, že na autobusovém nádraží bylo pusto a prázdno. Jak se jistě vy zkušenější domýšlíte, autobus už byl dvě hodiny pryč, protože se změnil jízdní řád, ale nikoliv český web firmy. Naštěstí zaměstnanec firmy mluvil anglicky (jev ve Francii velmi řídký) a byl ochoten situaci řešit. Druhé moje štěstí bylo, že jsem tehdy měla poměrně dobré stipendium a něco jsem ušetřila. Abych to zkrátila, autobus jsem dohnala v Lyonu pomocí vlaku TGV, bez dobré znalosti francouzštiny jsem se dopravila taxíkem z jednoho nádraží na druhé, kde jsem absolvovala kolečko se svojí těžkou bagáží, protože značení bylo typicky francouzsky zmatené.
 
Tuhle hrůzu jsem přežila a myslela jsem si, že už mě žádné noční můry nemusí tlačit, ale i nadále mám žaludek jako na vodě, balím si pláštěnku i na poušť. Balím podle seznamu, který sestavuji tak týden předem a který obsahuje věci rozdělené podle schématu - na spaní, na ven, na hygienu, rezerva. Obvykle nic nepostrádám, ale přesto si s sebou beru několik šátků a sarongů (ty velké barevné šátky :-). Těmi totiž nahradíte téměř jakoukoliv část vybavení od čepice přes tričko až po obvaz.
 
Hodně zdaru a pohodlné cestování přeje
 
Eliza

Nedáváte si k posteli občanku a pas, abyste se hned po probuzení uklidnila? Mě kdyby stíhaly takové sny, tak snad budu spát se všemi doklady a snad i s jízdními řády. Proti tomu se zdá být jedno obtížné cestování do Francie vlastně úplnou pohádkou.

Do nového roku klidnější noční cestování!

Nejstrašnější cestovní horečky čeká dárek od redakce (společenská hra od Budvaru a antiperspirant s vitaminy od firmy Radox).
dnešní téma: CESTOVNÍ HOREČKA
Jak snášíte noční cestování?
Je někdo ve vašem okolí větší zmatkař, s kým proto nerada cestujete?
Ztratilo se vám něco nebo jste zapomněla před cestou cosi vyzvednout, zaplatit, odnést, vypnout?

Jak prožíváte cestovní horečku a která byla ta pravá horečková?
Zmatkujete před cestou a jste nerozhodná?
Bloudíte v cizích zemích?
Máte nějaké kuriózní zážitky?
Byla jste teď na dovolené a prožila pořádnou cestovní horečku? Ne? Posledně byla horší?
Napište nám o tom.

Cestujete do exotických zemí za dobrodružstvím a za exotickými chorobami?
Kde jste byla na poslední dovolené? Jezdíte na dovolenou na stejné místo?

Jste konzervativní a manžel vás nutí do dobrodružství nebo je to naopak?
Jste pro adrenalin na doraz?

Na vaše příspěvky se těší:

redakce@zena-in.cz
Reklama