Je jedno, jestli se rozhodnete jet na jednodenní výlet nebo na cestách strávit několik dní, zda jedete vlakem, autem, pěšky nebo na kole, jisté je, že žádný výlet se neobejde bez jídla a pití. Často si na cestu přibalíme banán nebo třeba mrkev, ale po pár hodinách v batohu, navíc při letních teplotách, vypadají velmi nevábně a člověk na ně ztrácí chuť. Máme pro vás dva praktické a zároveň prospěšné tipy, se kterými si na svém ovoci a zelenině pochutnáte kdykoliv a kdekoliv. Zabalte si 100% džus nebo ještě lépe ovocné či ovocno-zeleninové pyré, které s vámi cestu v baťůžku nebo jakémkoliv jiném zavazadle díky praktickému balení absolvují bez úhony. Navíc ani jeden z těchto výrobků neobsahuje přidaný cukr nebo jiná sladidla, konzervanty, barviva či umělá aromata a oba mají nutriční hodnotu srovnatelnou s ovocem a zeleninou, ze kterého jsou vyrobeny.

výlet

Venku svítí slunce, víkend začíná a vy nad mapou sedíte a dumáte, kam vyrazíte na výlet nebo kam byste mohli vyjet na kole? Batůžek se pomalu, ale jistě plní věcmi a zbývá jediné – svačina. Zkuste tedy tentokrát namísto nakrájeného ovoce přibalit 100% džus. Nic se vám v batohu nerozdrtí a do prázdné láhve pak můžete třeba cestou zpátky nasbírat borůvky nebo lesní jahody. V obchodech džus ve většině případů naleznete v sekci nápojů, přičemž při jeho výběru určitě doporučujeme věnovat zvýšenou pozornost nápisům na obale. pyréVedle 100% džusů se totiž prodávají i džusy, které nesou označení jako 100% ovocné chuti nebo další obdoby využívající označení 100%. V tomto případě se může jednat o ovocnou šťávu, která není 100% z ovoce, ale např. jen z 50 %, ale toto 100% označení vás může uvést v omyl. Proto hledejte na obalech označení 100% + název ovoce.Složení tohoto typu džusu je striktně legislativně specifikováno. Legislativa konkrétně uvádí, že do 100% džusů nesmí být přidávány žádné konzervanty, barviva, umělá aromata, přidaný cukr nebo jiná sladidla. Přidávat tyto ingredience je zakázáno jak do krabicových džusů, džusů ve sklenicích, tak do džusů v plastových lahvích. Barva, chuť a vůně džusů musí odpovídat ovoci, ze kterého je džus vyroben.

Cíl vaší cesty je ještě před vámi, ale to rozhodně nebrání v tom se na chvilku posadit a odpočinout si. Děti takové chvilky doslova milují a těší se, co v tu chvíli vytáhnete za dobrotu. O to větší smutek pak nastává, když ovoce a zelenina, které jste pro ně s láskou připravili, už nevypadají tak svěže, jako ráno. džusSkvělým řešením jsou ovocná či ovocno-zeleninová pyré. Jaká je do batůžku dáte, taková je z něj vytáhnete. Která příchuť bude tou vaší nej, co myslíte? V obchodech se pyré ještě donedávna nacházela pouze v regálech s potravinami pro děti, nicméně v současné době jsou nabízeny již i „dospělácké“ varianty, které jsou o trochu větší a jejich obaly nezdobí dětské motivy. Víte, jak se vyrábějí? Obsah pyré vzniká drcením a mechanickým lisováním ovoce a zeleniny, jehož výsledkem je hustá kaše, která je zcela očištěna od nepoživatelných částí, jako jsou semínka a jádra. Chemická kompozice pyré se tedy příliš neliší od té u zeleniny a ovoce, ze kterých jsou vyráběny. Navíc technologie výroby také umožňuje zachovat přirozenou chuť čerstvého ovoce a zeleniny.

Co říkáte, zkusíte náš tip a přibalíte si na svou další cestu 100% džus nebo kapsičku pyré?

 Kampaň „ Džusy a pyré – vitamíny v praktické formě“ je financována s podporou Evropské unie a Polské republiky a také z prostředků Fondu propagace ovoce a zeleniny a členy KUPS.

Pro více informací o kampani navštivte webové stránky www.dzusyapyre.eunebo FB stránku Žijte Smart.

Více informací o KUPS najdete na webu: www.kups.org.pl.