V Izraeli jsem byla před třemi roky, vždy mě tato země lákala. Zaplatily jsme si se sestrou poznávací zájezd od cestovní kanceláře, která se na tuto destinaci specializuje a vyrazily jsme. Cesta byla krásná, náročná, viděly jsme spoustu míst včetně jordánské Petry.

Izrael

Když jsem se vrátila, měla jsem pocit, že jsem si ale některá místa málo užila, neměla jsem takový ten cestovatelský naplněný pocit, prostě chtěla jsem se sem ještě vrátit sama, bez cestovní kanceláře. A tak jsem s kamarádkami zorganizovala letos v říjnu cestu Izrael 2. Tak, jak by se mi líbilo poznat Jeruzalém, mrtvé moře, všechno si do syta užít.

Izrael

Mám připravený cestopis, o který se s vámi chci podělit. Třeba se také na takovou cestu chystáte nebo na ni sbíráte odvahu. A já říkám „Směle do toho!“ Stačí udělat první krok – koupit si letenku.

Izrael

Proč jet do Svaté země? Já to mám takhle: jsou tři důvody, proč je tato země úžasná.

Izrael

Jeruzalém – neskutečné místo. Město, kde se potkává pradávná historie všech náboženství. Ta atmosféra dávných věků – tu tady potkáváte na každém kroku. Nejen ve formě památek – ale také ve tvářích lidí, které potkáte na ulici. Na Jeruzalém jsem potřebovala aspoň 4 dny. Je to zajímavá zkušenost – sehnat si bydlení (třeba v hostelu Petra u Jaffa Gate) a bydlet přímo v srdci Starého města, sedět na balkoně a pozorovat místní lidi, jak spěchají do práce, baví se, o Sabatu zpívají na ulici písně. Kdykoliv sejít dolů a ztratit se doslova v úzkých uličkách plných stánků (ale jiných, než jsou u nás), obchůdků, v té změti odboček, schodů na střechy nebo do podzemí..

Izrael

Jít večer ke Zdi nářků, vnímat toto svaté místo úplně za jiné situace, než když je všude plno turistů. Nebo si udělat kafe a jít si sednout na střechu hostelu a pozorovat nebe a všechny ty úžasné kopule a střechy.

Jeruzalém je prostě nutné vstřebat. A to se vám nepodaří za jedno odpoledne.

Izrael

IzraelMrtvé moře – je to zážitek, který se nedá moc přenést. Pokud jste to nezažili, neuvěříte... až když to pak vyzkoušíte na vlastní kůži. Představte si hustý solný roztok olejovité konzistence. Na pohled průzračný a nádherně čistý. Teď do toho vleze a líznete si. Máte pocit, že vám sleze sliznice na jazyku, jak je to strašně slané. Překonáte obavy a předsudky a hupsnete do vody (kvůli koupání jsme sem přece přijeli, že...). Najednou zjistíte, jak je to nevšední a zábavné! Voda vás nadnáší úplně jinak, než jste zvyklí. Jediná možnost, jak pohodlně relaxovat (plavat opravdu nejde) je poloha na zádech. Pokud se překulíte na břicho, tak se hned začnete otáčet jako balonek, a stejně zase skončíte na zádech. A to je fakt vtipné a zábavné! Voda je teplá a ležet na hladině jako v posteli je překvapující! Když máte citlivou pokožku nebo nějaký kožní problém, ještě se můžete nabažit pomatláním černého léčivého bahna, které je základem mnoha léčivých mastí a kosmetiky. I když tady nejste s cestovkou, k moři jezdí velmi často pravidelné autobusové linky.

A pak ta místní směska všech možných lidí. Střet náboženství, to, jak tady všichni věřící žijí pohromadě. Symboly jednotlivých kultur, náboženství, která fungují vedle sebe... přejdete z jedné čtvrti města do druhé a jste v jiném světě.

Připravuji o cestě cestopis, můžete se těšit na další články.

Izrael

Pokud se vám nechce do Izraele jen tak na vlastní pěst, můžu vám doporučit cestovní kancelář, kterou zaštiťuje moje kamarádka Eva Janáčová, velmi oblíbená průvodkyně a znalkyně Izraele. Můj tip je: Cestovní agentura IZRAELtour, která se zaměřuje na oblast Izraele, Palestiny a Jordánska

Reklama