Thajsko a Bangkok má mnoho nádherných památek. Věřící buddhisté chodí na pravidelná kázání, bohu služby, modlí se, přinášejí obětiny, věří na duchy, se kterými je dobré být za dobře... víra je prodchnuta celým Thajskem, je to země, kde v podstatě neexistuje ateismus.

Proto najdete v Thajsku překrásné chrámy a svatyně. Je jich tolik, až oči přecházejí. Ty nejkrásnější  najdete v například v hlavním městě Bangkoku. Vybrala jsem pro vás dvě památky, ke kterým se v Bangkoku ráda vracím. Jedním z nich je What Po, chrám odpočívajícího Buddhy. Patří na seznam nejzajímavějších památek, které můžete vidět v Bangkoku.

what po

Najdete ho v blízkosti královského paláce, areál má několik vstupů. Při cestě sem si dejte pozor na Thajce, které cestou potkáte, dají se s vámi do řeči, a když zjistí, že jdete do What Po, začnou vám vykládat, že chrám je zavřený, protože je nějaký buddhistický svátek, a že bude mít otevřeno až za dvě hodiny – muž nabízí alternativní program, že vás někam sveze nebo doporučuje nějaký výlet. Dle naší zkušenosti – nejspíše se jedná o lež. Nejlépe je dojít ke vchodu do chrámu a přesvědčit se, zda mají otevřeno. Je pravda, že se stává, že památky jsou v nějaký čas, den vyhrazeny pouze věřícím, ale je vždy lepší se osobně přesvědčit.

Buddha

What Po je nejstarší chrám v Bangkoku, je dokonce starší než samo město. Byl založen v 17. století jako Wat Potaram. Chrám prošel mnoha úpravami, v roce 1832 zde nechal zbudovat král Rama III  svatyni odpočívajícího Buddhy a přeměnil chrám ve veřejné centrum vzdělanosti, stěny a sloupy obsahují posvátné texty, obrazy s náměty z historie a literatury, astrologie. Chrám a okolní budovy patřící do areálu byly původně první thajskou universitou, dosud jsou významným centrem tradiční medicíny a především tradičních thajských masáží, které se uplatňují při léčbě řady nemocí. Pro budoucí maséry zde funguje tradiční masérská škola www.watpomassage.com.

Buddha

Buddha

Při vchodu musíte zaplatit vstupné 100 Bathů (70 Kč), dostanete vstupenku a láhev s vodou. Nelekejte se množství turistů, kteří měli stejný nápad jako vy, i tak si ležícího Buddhu užijete.

Buddha

Ležící, tedy odpočívající Buddha je cílem všech návštěvníků, kteří sem přicházejí. Ve svatyni najdete 45 metrů dlouhou, pozlacenou sochu, která zpodobňuje Buddhu vstupujícího do nirvány. Při focení se vám vejde do hledáčku vždy jen kousek, proto je lepší fotit buď hlavu s úsměvem, nebo nádherná chodidla, která jsou popsána textem, vykládána perletí a perlami. Na chodidlech je vyobrazeno 108 posvátných znaků lakuna, podle kterých se pozná skutečný Buddha.

Buddha

Buddha

Kolem zdi svatyně je řada misek, celkem jich je 108, do kterých návštěvnicí vkládají při chůzi mince – ty si můžete za 20 Bathů koupit u milé Thajky. Když do každé z misky vložíte 25 satangů, čeká vás štěstí a dlouhý život. Jemný zvuk dopadajících a pohybujících se mincí vytváří kolem sochy zajímavou atmosféru. I my jsme si mince koupili a tímto obřadem jsme se nechali inspirovat – doporučuji!

what po

Odkazy, které se vám budou hodit

Čtěte také:

Reklama