Ještě než jsme odjeli do Thajska, domluvili jsme se s Radkovým kamarádem, který přes zimu žije v Thajsku, na třídenním výletě do thajské přírodní rezervace Khao Sok. Jedná se o rezervaci, kterou tvoří sladkovodní jezero Cheow Lan spolu a přehrada Ratchabrapa.

Khao Sok

Jezero slouží jako zásobárna pitné vody pro střední Thajsko. Rezervaci tvoří voda, spousta malých ostrůvků, zátok, slepých ramen a vápencových skal, džungle, kde žije mnoho zvířat, divokých slonů, velkých šelem, ptáků i ryb.

Khao Sok

Pokud chcete přírodní rezervaci a Národní park Khao Sok navštívit, musíte se nejdříve domluvit s průvodci a případně si zajistit přespání, teprve pak ve vstupním přístavu u přehrady Ratchabrapa zaregistrovat a zaplatit vstupní poplatek. Thajci sledují počet návštěvníků, pokud byste neměli nic zajištěného dopředu nebo průvodce, nepustí vás dovnitř. Můžete zrealizovat jednodenní nebo vícedenní výlety. My jsme měli v plánu strávit na jezeře Cheow Lan v rezervaci Khao Sok dvě noci.

Khao Sok

Honza Cabalka, čtyřicetiletý sympatický chlapík, se stal našim průvodcem. Sešli jsme se na trajektu ve směru na pevninu, do přístavu Don Sak. My jsme odjížděli z ostrova Kho Tao a Honza se k nám přidal v přístavu na Kho Phanganu, kde přes zimní období bydlí a pracuje. Dělá turistického průvodce, dive mastera v potápěčském centru společnosti „Chaloklum Diving“, která je prověřená a funguje perfektně, patří na ostrově k nejsolidnějším (když nejsou dobré podmínky, na ponory nejede - na rozdíl od jiných firem). Můžete s ním zažít potápěčské jednodenní výlety, které obsahují 2 ponory, úvod do potápění D.S.D. „DiscoverScubaDiving“, domluvit si ponor na zkoušku a samozřejmě s ním realizovat všechny úrovně kurzů v systému PADI.

Khao Sok

V létě vyučuje v ČR žáky v jachtařské škole, kteří chtějí mít kapitánské průkazy (praxe na jachtě je realizována v Chorvatsku). Tak jsme se s ním vlastně seznámili, přes jachtařský kurz, kde byl velicím kapitánem. Honza si přírodní rezervaci Khao Sok zamiloval, takže rozšířil své průvodcovské služby i na tuto rezervaci. Díky svým kontaktům a spolehlivosti navázal kontakty s místními kempy a čas od času sem přijíždí se svými malými skupinami, které jsou většinou poskládány z lidí z celého světa. My jsme měli štěstí, že jsme díky němu zažili neuvěřitelný výlet s pozorováním přírody, o tom chystám další článek.

Khao Sok

Protože se v rezervaci dá spát jen ve speciálních malých chatičkách na pontonech, které jsou lany připevněny ke břehu, aby na vás nemohla v noci zvířata z džungle, je počet možných návštěvníků omezen kapacitou kempů, kterých je na jezeře asi dvanáct.  V rozlehlé exotické divočině působí jako skautské tábory. Jednoduché, žádný luxus. V každém kempu je jednoduchá restaurace, většinou nabízí dvě jídla a nápoje. Nečekejte sprchy s teplou vodou, většina chatek slouží jen k přespání, umývárny s vodou z jezera a se záchodem většinou bývají společné.  Náš kemp se jmenoval Smiley Lake House.

Khao Sok

Rezervace má svá pravidla, pokud chcete být její součástí aspoň na krátký čas, musíte se jí přizpůsobit. Pokud jde v kempu elektřina, je to jen večer díky naftovému agregátu, který se vypíná kolem jedenácté hodiny.  Není tu signál, kempy se s přístavem na pevnině dorozumívají vysílačkami. Moderní vymožeností jsou lodě Khao Sokse silnými motory, jízda po jezeře je tedy pohodlná a rychlá. Kanystr s palivem tu zajišťuje nejen dopravu, ale také potřebnou elektřinu. Proč tolik opatření? Na prvním místě je ochrana přírody a klid pro zvířata. V průvodcích se uvádí, že je tato rezervace posledním místem v Thajsku, kde žijí ve volné přírodě sloni.

Khao Sok

Co se tady dá dělat? Každý kemp spolu s vaším průvodcem vám zorganizuje 2–3 denní lodní výlety po jezeře k zajímavými místům. V džungli, která jezero obklopuje, můžete vyrazit na vyznačené stezky, na pěší túry. Loďky vás také zavezou k některým z mnoha jeskyním. Když si chcete udělat krátký výlet sami, můžete si v kempu půjčit kajak a vlastními silami odpádlovat tam, kam se vám líbí. Pak se zastavit a vnímat džungli. Poslouchat zvuky a za ticha pozorovat zvířata, která se vám ukáží. Většinou jsou to různí ptáci, opice, hadi, na vydupaných březích si můžete počkat na jeleny. Jestli chcete ale jen tak odpočívat, můžete si dát v jídelně pivo nebo kávu, pozorovat jezero nebo si jít zaplavat. Voda je nádherně teplá a čistá. A k mému překvapení – nemusíte se bát štípanců – komárů je tady velmi málo. Možná díky složení vody, které ovlivňují vápencové skály.

Khao Sok

Myslela jsem, že bude tato přírodní rezervace obležena turisty, a příjemně mne překvapilo, že tomu tak nebylo. Průvodců není mnoho, proto se musí vše zařizovat s předstihem. Nemůžete se ráno probudit v Bangkoku a usmyslet si, že večer budete spát v chatičce na jezeře. Kamkoliv jinam v Thajsku se vám to povede, sem však ne.

Khao Sok

Dokonce ani cestovní agentury v Bangkoku nebo na ostrovech výlet sem nenabízejí. Což jsme si několikrát ověřili.

Khao Sok

Odkazy, které by vás mohly zajímat pro dovolenou v Thajsku - v oblasti Kho Tao, Kho Phangan a Kho Samui:

Khao Sok

Jan Cabalka

Jan Cabalka

Čtěte naše články:

Reklama