Také se mu říká „Želví ostrov“, podle údajného tvaru – prý připomíná krunýř želvy. Je pravda, že je tento ostrov a jeho okolí vyhledávanou potápěčskou lokalitou, takže želvy můžete potkat při potápění či šnorchlování. Pokud ne, určitě narazíte na sochu želvy v blízkosti přístavu, vypadá věrohodně, je velká a na první pohled si myslíte, že se hrabe z moře na břeh.

želví ostrov

Tento ostrov se nalézá v blízkosti oblíbených ostrovů Kho Samui a Kho Phangan, takže pokud plánujete cestu na tyto ostrovy, Kho Tao může být zajímavým výletem. Pokud se sem chcete vydat na několik dní, osobně si myslím, že je to dobrá volba.

želví ostrov

Byla jsem tady před pěti lety a z ospalého nádherného ostrůvku s typickým thajským klidem se za těch pět let stala rušnější destinace. Ostrov si stále drží svůj originální výraz, pláže s velkými kameny, malé zátoky, mnoho zeleně, výborné hospůdky, kde vám ugrilují rybu či krevety, které si vyberete čerstvé na ledovém pultu. Ale je tu více živo... přibyly rezorty, hotely, domy nabízející pokoje. Zlepšila se infrastruktura – silničky, které byly jen v kategorii „polní“ a samá díra, někdo opravil a dal jim asfaltový potah. Pokud si půjčíte motorku, nemusíte se bát, že někde zapadnete nebo si najetím do nečekané díry způsobíte pád... Také přibylo obchodů a potápěčských základen. Ospalý přístav úplně zanikl, namísto něj stojí vybudované moderní přístaviště se dvěma moly, také se viditelně znásobila lodní doprava, neustále odsud vyjíždějí výletní lodě, rybářské loďky a řada trajektů od 4 společností, které spojují ostatní blízké ostrovy (Kho Phangan a Kho Samui) a končí na pevnině v přístavišti Don Sak. První trajekt jede v 6 ráno, cesta na pevninu trvá kolem 3 hodin, pokud nejsou velké vlny. Vlny dokážou trajekty zpozdit i o dvě hodiny, protože loď musí jet pomaleji. Také se může výjimečně stát, že vlny zabrání cestě trajetu a cestující musí počkat, až se moře a vítr umoudří. To se ale opravdu stává jen zřídka.

želví ostrov

Před pěti lety jsme bydleli v kouzelné zátoce Jamson bay, 10 minut od hlavního přístavu. Bohužel tyto krásné bungalovy byly letos zavřené a paní, která tehdy pracovala v recepci (měla 4 pudlíky, tak jsme jí říkali „paní s pejskama“ ) nám mile doporučila kousek dál jiný rezort, možná ještě hezčí, než byl ten původní -www.saithongresort.info/gallery. Naštěstí jsme se jí dovolali, její pět let starý telefon fungoval a nezměnil majitelku!

Sem jsme se dostali za 400 Bathů taxikem (bylo to asi 5 km a jeli jsme ve 4), pak už jsme do přístavu chodili po pobřežní „promenádě“, takové stezce, která vedla trénem (kopečky, palmy, jiné rezorty) Do městečka s přístavem to pěšky trvalo 20 min. Také jsme si půjčili motorku a objeli stará známá místa s prožitkem nostalgie. Ano, Thajsko se mění. I místa, která byla před pěti lety kouzelná svou pustotou, dnes zažívají turistický „rozkvět“ – tedy jestli se to tak dá nazvat.

želví ostrov

Přes to všechno, co se tady akčně buduje, je podle mě ostrov Kho Tao krásný. Je to moje zamilované místo. O to víc, když jsme poznali hezké místo, kde se dá levně bydlet v chatičce v zátoce na pláži, na které skoro nikdo není.. V místní restauraci velmi dobře vaří, pokud chcete jen tak lenošit a pít pivo nebo nějaký ovocný šejk, jen tak se usadíte v restauraci na podušce na zemi a díváte se na vlny a písek... prostě krása.

Můj tip, kdybyste sem někdy jeli, je to rezort www.saithongresort.info/gallery/

Chatičky dle polohy a vzdálenosti od moře jsou v cenových relacích 900 Kč za chatku přímo na pláži a za tu malinko vzdálenější chtějí 500,-. Tyto ceny jsou za chatku pro dva lidi.

želví ostrov

Zajímavým místem je velmi blízký ostrov Kho Nang Yuan – což jsou tři malé ostrůvky spojené písečnými plážemi a „kosami“, které s přílivem mizí a zase se vynořují. Je to nádherné místo, uvedené v mnoha původcích, patří mezi 10 NEJ z celého Thajska, které Thajci doporučují navštívit. Díky tomu je to Národní park, každý den sem přijíždějí výletní lodě, kdy cestující zaplatí 100 bathů vstup a teprve pak se mohou jít koupat. Na ostrovech funguje www.nangyuan.com/en/home.html.

Jen je nutné si svou chatičku zabookovat hodně dopředu, abyste měli jistotu noclehu. Když přijedete, nemáte šanci na ubytování, všechny chatičky jsou hodně dopředu vyprodané.

želví ostrov

My jsme si ubytování zaplatili na 1 noc, tři měsíce dopředu, protože jsme zde chtěli spát, strávit tady romantické chvíle, když návštěvníci odjedou, a užit si krásné pláže při západu sluníčka a s ranním rozbřeskem. To se nám povedlo, jen to počasí nám nepřálo. O tom bude další článek.

Odkazy, které by vás mohly zajímat pro dovolenou v Thajsku – v oblasti Kho Tao, Kho Phangan a Kho Samui:

Čtěte také:

Reklama