5b4dce2aef34fobrazek.pngOstrovu se také  říká „Želví ostrov“, podle údajného tvaru – prý připomíná krunýř želvy. A v této lokalitě želvy opravdu žijí, pokud máte štěstí, není neobvyklé, že želvu potkáte při šnorchlování. Pokud ne, určitě narazíte na sochu želvy v blízkosti přístavu, vypadá věrohodně, je velká a na první pohled si myslíte, že se hrabe z moře na břeh.

Kolem ostrova jsou nádherné lokality pro šnorchlování a pro potápění. Takže je tento ostrov a jeho okolí vyhledávanou potápěčskou lokalitou. Šnorchlovat můžete hned na své pláži, nebo se vydat na výlet a plout kolem ostrova – loď vám zastaví na několika místech, kde budete mít dostatek času na prozkoumání podvodní říše. A když budete šnorchlovat v „Shark bay“, žraločí zátoce, je jasné, koho tady potkáte. Nemusíte se ale bát, místní druhy nejsou lidožrouti.

Musím říci, že z ospalého nádherného ostrůvku s typickým thajským klidem se za těch pár let stala rušnější destinace. I tak si ale ostrov stále drží svůj originální výraz, pláže s velkými kameny, malé zátoky, mnoho zeleně, výborné hospůdky, kde vám ugrilují rybu či krevety, které si vyberete čerstvé na ledovém pultu.
5b4dce4960009obrazek.png

5b4dce604d0f7obrazek.pngJe jasné, že je tu více živo. Po silnicích jezdí více motorek, je tady více turistů, vesměs mladých potápěčů. Nové rezorty, hotely, domy nabízející pokoje. Co je chvályhodné - silničky, které byly jen v kategorii „polní“ a samá díra, jsou spravené, rozšířené a mají nový asfaltový potah. Také přibylo obchodů a potápěčských základen. Ospalý přístav úplně zanikl, namísto něj stojí vybudované moderní přístaviště se dvěma moly, také se viditelně znásobila lodní doprava, neustále odsud vyjíždějí výletní lodě, rybářské loďky a řada trajektů od několika společností, které spojují ostatní blízké ostrovy (Kho Phangan a Kho Samui) a končí na pevnině v přístavišti Don Sak.

Kde se ubytovat? Máte velké množství hotelů, bungalovů nebo privátů na výběr. My máme oblíbený Saithong Rezort, v zátoce Jamson bay. Je to pěšky asi 20 minut od přístavu nebo 5 minut na motorce. Pokud ale pojedete na motorce, cesta je hodně klikatá a kopcovitá a taky dobrodružná. Rezort je velmi poklidný, máte pocit, že bydlíte v džungli. Ráno vás probouzí zvuk cikád, které zní jako intenzivní šum – když jsem se probouzela, říkala jsem jim „šumivky“. Intenzivně šumí několik minut a pak jako když utne, přestanou. Tyto zvuky se pravidelně ozývají několikrát za den, ráno je to ale nejčastější. Není to otravné – spíš naopak, bavilo nás vnímat tyto zvuky přírody.5b4dce79e6069obrazek.png

5b4dce941e9bfobrazek.pngPláž u rezortu Saithong Rezort byla úplným podmořským akváriem! Nešlo jen tak plavat, bez šnorchlovacích brýlí. Hejna ryb všech možných velikostí a barev, malí žraločci, korálové trsy, želvy, prostě nádhera. Měli jsme štěstí na nezkalené moře, v týdnu, kdy jsme zde byli, nefoukalo a nebyly vlny. Hladina jako rybník, nádherné pozorování všeho, co se děje pod hladinou. Také sem přes den přijížděly malé loďky s jinými turisty – jednalo se o vyhlášenou pláž, kde je vidět podmořský svět. I když byla malá a nenápadná. Její kouzlo bylo skryto pod hladinou.

Přes to všechno, co se tady akčně buduje, je podle mě ostrov Kho Tao krásný. Je to moje zamilované místo. O to víc, když jsme poznali hezké místo, kde se dá levně bydlet v chatičce v zátoce na pláži, na které skoro nikdo není.. V místní restauraci velmi dobře vaří, pokud chcete jen tak lenošit a pít pivo, nebo nějaký ovocný šejk, jen tak se usadíte v restauraci na podušce na zemi a díváte se na vlny a písek... prostě krása.

Můj tip:

5b4dceb6bacfeobrazek.pngZajímavým místem je velmi blízký ostrov Kho Nang Yuan – což jsou tři malé ostrůvky spojené písečnými plážemi a „kosami“, které s přílivem mizí a zase se vynořují. Je to nádherné místo, uvedené v mnoha průvodcích, patří mezi 10 NEJ z celého Thajska, které Thajci doporučují navštívit. Kvůli tomu, že je to Národní park, každý den sem přijíždějí výletní lodě, kdy cestující zaplatí 100 bathů vstup a teprve pak se mohou jít koupat. Na ostrovech funguje ubytování www.nangyuan.com/en/home.html.
Kho Tao se nalézá v blízkosti oblíbených ostrovů Kho Samui a Kho Phangan, takže pokud plánujete cestu na tyto ostrovy, Kho Tao může být zajímavým výletem. Pokud se sem chcete vydat na několik dní, osobně si myslím, že je to dobrá volba.

Zde jsou moje články:

Rady na cestu do Thajska:

Do thajského Bangkoku ráda letím s holandskou leteckou společností KLM s přestupem v Amsterdamu (www.klm.cz). Z Prahy si můžete zvolit mezi nejméně 5 lety denně. Z Amsterdamu se pak letí v kuse přes noc, což je velká výhoda této společnosti. Na místě přistanete další den ráno vyspalí a máte celý den ještě před sebou.
KLM Royal Dutch Airlines je velice inovativní evropská letecká společnost. Společně se sesterskou společností Air France obslouží KLM přes 77 milionů cestujících ročně, má flotilu se 573 letadly, která létají do 243 destinací ve 103 zemích. Spojení leteckých společností KLM a Air France navíc umožňuje výběr z většího počtu letů s přestupem v Paříži, nebo propojení s partnerskými leteckými společnostmi pro přesuny v rámci regionu jihovýchodní Asie.

KLM je známá také online službami pro zákazníky, které jsou dostupné například přes aplikaci Facebook Messenger anebo WhatsApp 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Reklama