Ostrov Kho Pangan leží mezi ostrovy Kho Samui a Kho Tao v Thajském zálivu. I když jsme tady byli před pěti roky, tento ostrov jsme vynechali, proto jsem byla zvědavá, jaký je. Můj kamarád Tomáš Pucholt tady pracoval v devadesátých letech v turistickém chatičkovém rezortu a dodnes nazývá ostrov rájem. Tomu rozumím, ještě před pěti lety bylo Thajsko jiné, natož před deseti lety... to opravdu musel být neposkvrněný ráj.

Protože na Kho Phanganu žije i náš kamarád a náš průvodce z Khao Sok Honza Cabalka a také nám vyprávěl, jaký je na Kho Pnaganu ráj a jak je krásný, rozhodli jsme se, že tady strávíme 5 nocí a že si ostrov užijeme. A nelitovali jsme. Na rozdíl od jiných, turisticky zasažených ostrovů si tento ostrov stále drží svou rajskou tvář. Je jasné, že časy se mění a moderní svět prostupuje do všech zákoutí oblíbeného Thajska, přece jen jsou místa, kde pokrok nejde tak rychle.

Kho Phangan

Kho Phangan není velkým ostrovem, z jihu na sever je to deset kilometrů, na délku má přibližně 15 km. Díky rozvoji ostrova má kvalitní silnice. Učila jsem se tady řídit na motorce a musím říci, že jsem byla za stav silnic vděčná. Žádné díry, silnice je široká a naštěstí na nich není velký provoz.

Kho Phangan

Kho Phangan je světově známý svými úplňkovými mejdany na pláži Hat Rin. Když se blíží úplněk, sjede se na ostrov tisíce mladých lidí, kteří chtějí popíjet a pařit na této nevelké pláži. Je to už tradice, nikdo pomalu neví, jak tato móda vznikla, ale jedno je jasné – když jedete kolem Hat Rin, vidíte na cedulích restaurací nápisy – děláme snídaně po celý den... Pařby jsou organizované, přijíždějí sem dýdžejové z celého světa, účastníci párty se mohou pomalovat fosforeskujícími barvami a užít si úplněk až do rána. Pak zase všichni odjedou a pláž a její okolí relaxuje a připravuje se na další úplněk. Tato oblast je tedy díky šílené úplňkové párty velmi oblíbená a vytížená. Stala se kultovním místem ostrova. V době úplňku se jí místní vyhýbají a davy návštěvníků proudí směrem sem.

Kho Phangan

Kho Phangan

Poloha pláže Hat Rin a vlhkost, která stoupá z moře, se nad hladinou a na obzoru vytvoří optický jev – měsíc vypadá obrovsky. Když jsou „super úplňky“, je měsíc „přes půl nebe“, jak píší účastníci párty na svých diskusích.  V posledních letech se slaví ještě dvě menší párty, jako je festival „Poloviny měsíce“ v Ban Thai – 2x do měsíce a pak párty „Temného měsíce“ v Ban Khai. Tyto večírky ale nejsou tak exponované jako Full Moon party na Hat Rin.

Kho Phangan

Když se na pláž dostanete v „normální den“, nepřijde vám nika výjimečná. Nicméně narůstajícím měsícem se pomalu nadechuje... a vždy, jednou za měsíc, exploduje!

Kho Phangan

Ostatní části ostrova jsou ale daleko klidnější. My jsme se na doporučení Honzy Cabalky  ubytovali na pláži Chaloklam na severu ostrova. Půjčili jsme si motorky, vyrazili jsme na projížďky, strávili jsme tady Silvestra. Náš syn Albert zažil adrenalinový den v zábavním parku „Wipe Out“, svezli jsme se na slonu a užili jsme si nádhernou pláž… o tom bude další článek.

Kho Phangan

Kho Phangan

Užitečné odkazy:

Čtěte také:

Reklama