Když jste v Bangkoku, určitě nesmíte vynechat návštěvu nějakého velkého trhu. Je jich tu bezpočet. Pro Thajce je tržiště koloritem a tradicí. Je dobré si pročíst průvodce nebo webové stránky, kde jsou trhy popsané, protože řada z nich se specializuje jen na určité zboží.

Asi nejvíce jsou rozšířené trhy s jídlem, jíst na ulici patří k Thajsku. Jsou tady ale i trhy jen s oblečením, nábytkem nebo květinami. Já jsem si vybrala trh se vším možným, což je  Chatuchak Market – nachází se na okraji Bangkoku a stojí tady metro, stanice má stejný název. Jde ho najít celkem dobře, ve většině map jsou nejznámější tržiště zachycena, a stačí si tedy jen vybrat. Dobře popsané jsou také zde thajsko.com/pruvodce/provincie/bangkok/nakupovani/trziste.

Víkendový trh Chatuchak

Toto víkendové tržiště je podle www.thajsko.com jakousi matkou všech trhů, a jestliže víme, kde máme co hledat, potom tu dostaneme úplně všechno, od krokodýlých mláďat a dětského oblečení až po pyžama z mutmee hedvábí a vybavení pro domácnost.

Tento popis trhu mne uchvátil, takže jsme se sem o víkendu rozjeli. Nikdy jsem neviděla tak zajímavý trh! Je to obrovská tržnice a chvíli trvá, než se tady zorientujete. Myslím, že je velmi snadné tady zabloudit. Tržnice se skládá z hal a jakýchsi komplexů, které vznikají ze stánků, které jsou nalepené k sobě. Tyto komplexy jsou zastřešené, ale je tady i mnoho venkovních stánků. Pro dobrou orientaci doporučuji pořízení mapy, kterou jsme našli u hlavního vchodu číslo 2.

Když tu chvíli procházíte, zjistíte, že je vše propojené tématicky. Nábytek má svůj prostor, vedle toho bytové doplňky, látky, starožitnosti, suvenýry, jídlo, šperky, cetky, oblečení, domácí mazlíčci – prostě je tady VŠECHNO, na co si vzpomenete, a ceny nejsou přemrštěné. Například se tady vyplatí nakupovat suvenýry – mám s tím dobrou zkušenost. Byly o dost levnější než v centru.

Musím uznat, že zboží, na které jsem v tržnici viděla – například lampy, nábytek a starožitnosti, mně vyrazily dech. Najdete tady takové kousky, které jsou originály. Například obrovský stůl s dekou uříznutou z jednoho kusu dřeva. Starožitné lampy a lampiony takových tvarů, že si připadáte v krámku jako v pohádce... Oblečení mne tolik nebavilo, přece jen je ho v Thajsku všude spousta.

Zajímavým místem byla sekce domácích mazlíčků a zvířat. Na spoustě klecích visel zákaz focení, a když jsem dělala, že to nevidím, a zvedla foťák, okamžitě na mne začal prodavač pokřikovat, ať nefotím. I když je v Thajsku nelegální obchod s ohroženými druhy zvířat, jsou místa, kde se zákon obchází... vedle roztomilých psíků a koček tady narazíte na podivné hady, ještěry, papoušky… Tváře prodejců a zařízení obchůdků prozrazují, jaký mají prodejci ke zvířatům vztah. Vedle klimatizovaného stánku s roztomilými chlupáčky stojí zavřené klece, kde se tísní krásná štěňátka bez vody a ve vedru tržnice… K vidění jsou tu samozřejmě i kohoutí zápasy a kohoutí šampioni.

Pokud se sem vydáte, zjistíte, že tady klidně můžete být i několik hodin a stále je co objevovat. Mně se nejvíc líbily starožitnosti a výrobky uměleckých řemesel jako dřevořezby, hudební nástroje, práce příslušníků horských kmenů.  Pokud chcete speciální oblečení,  najdete tu velmi široký výběr bavlněných sarongů a pyžama z mutmee hedvábí.

Úsek kolem věžních hodin se specializuje hlavně na sušené a čerstvé potraviny, dobře se tady najíte a odskočíte si na toaletu.  

Trh byl pro mne zážitkem, opravdu doporučuji!

Prathunam

Další trh, který jsem navštívila, je Prathunam. Ale zklamal mne i přes doporučení mé kamarádky, jak se tady skvěle nakupuje oblečení. Hromady oblečení, většinou stejného, jako najdete u nás ve vietnamské tržnici. Sice je to levné, ale kvalita není dobrá a je to věc vkusu, komu se tyto věci líbí a hodí… labyrint obchodů, všude haldy a hromady triček, kalhot… V rámci komplexu je dokonce hotel, kdo by nákupy protáhl nebo si chce odpočinout, může si tady pronajmout pokoj. Za mě – je to ztráta času, ale pokud se vám takové věci líbí, budete v ráji.

Popis trhu dle www.thajsko.com  – Prathunam je rozlehlý centrální trh, kam bychom měli zajít, máme-li zájem o laciné oblečení. Je tu i hodně švadlen a krejčích, kteří jsou během několika hodin schopni ušít cokoliv. Místní sem chodí nakupovat levné džinsy a sportovní oblečení. Je tu však k dostání i čerstvé ovoce a potraviny.

Čtěte také:

Odkazy, které se vám budou hodit

Reklama