5dd293cbe6133obrazek.png
Vyrážíme ještě za tmy ráno z města Cialos směrem na Brasec, cesta se jmenuje Route du Brasec. Parkoviště je vzdálené 4 km od města a je tady zastávka autobusu číslo 63 s názvem Le Bloc. To je výchozí bod pro ty, co jsou na vrcholový trek. Oblečení do hor, pevné boty a trekové hole, také nějaké skromné energetické jídlo v batohu a zásoby pití. To je naše výbava a spolu s nadšeným očekáváním vyrážíme ve výšce 1200 m nad mořem v 6:45 ráno na horu.
5dd294115f1d8obrazek.png5dd2941c55f03obrazek.png
První část cesty je dost kolmá. Dvě a půl hodiny vystupujeme po cestě, která připomíná schody a neúnavně zalesněnou zelenou krajinou stoupáme vzhůru. Pomalu se rozednívá a je krásné pozorovat, jak se v horách probouzí den. Naštěstí nejsou mraky a počasí nám přeje. V 9:15 jsme v prvním sedle a můžeme si na chvíli odpočinout na horské chatě Refuge de la Caverne Dufour ve výšce 2479 m. Doplnili jsme tekutiny, něco málo snědli a vyrazili jsme dál a výš. Cesta se změnila v kamenitou stezku, na které si musíte dávat pozor, kam šlapete. Nic nás ale nezastavilo, svým sice pomalejším, ale vytrvalým tempem jsme šli stále k vrcholu. S blížícím se vrcholem se měnil i ráz hory. Kromě kamení horu pokrývaly jehličnaté keře a modrošedé rostliny, které připomínaly rozvětvený mech. Vypadaly jako by vypadly z nějaké sci-fi knížky. Kousek pod vrcholem už to pro mne bylo docela náročné. Přece jen jsme nastoupali skoro 1800 výškových metrů a moje nohy to dávaly najevo. Vrcholové vítězství jsme si užili v pravé poledne. Štěstí na počasí nás neopouštělo, nejen, že nefoukal vítr, ale svítilo slunce a mraky seděly dole, nad údolím. Užili jsme si tu krásu. Stát na hoře a rozhlížet se do rozeklaných údolí, stát nad mraky. Opojný pocit zahnal aspoň na chvíli únavu v nohou. Byl to skvělý pocit, vyjít až sem.
5dd2943d84d41obrazek.png
5dd29471452d0obrazek.png
Pokud si myslíte, že jít v horském terénu dolů je lehčí než jít nahoru, mýlíte se. Je to stejně náročné a možná bych řekla, že i horší. Namožené nohy mě nesly až dolů k autu o hodinu déle než nahoru. Když jsem šla závěrečné dvě hodiny zeleným lesem a kapradinami, po celkem příkré cestě dolů, už jsem se modlila, abych viděla cílové parkoviště. Sestoupaných výškových 1800 metrů mi dalo dost zabrat a to mám slušnou fyzičku.
5dd2947eeacc1obrazek.png
5dd29495ce07cobrazek.png
I když mě pak dva dny dost bolely nohy, byl to pro mne neuvěřitelný zážitek, nejspíš na celý život. Vystoupat na vyhaslou sopku na ostrově Réunion, to byl jeden z mých snů, když jsme plánovali cestu. Nohy bolet přestaly a mě zůstal krásný zážitek.
5dd293c091f95obrazek.png

Rady na cestu – výstup na Piton des Neiges

Počítejte s časem a mějte raději rezervu. My jsme vyšli z parkoviště v 6:45 a se třemi cca 20 minutovými přestávkami jsme se vrátili k autu v 17:15.
Vezměte si dostatek tekutin a oblečení pro počasí, se kterým musíte ve výškách počítat.

Vezměte si energetické tyčinky, gely, nápoje, které vám vyhovují, určitě vám přijdou pro dodání energie do svalů vhod. Nastoupáte 1800 výškových metrů a stejnou výšku musíte zase sejít dolů.

Na chatě caverne Dufour ve výšce 2479 m si můžete dát pití, ale nevaří tady. Dá se zde přespat, takže si cestu můžete rozfázovat. Je nutné si ale udělat pro spaní rezervaci. Nečekejte žádný luxus, je to klasická horská chata s palandami, kde vám ráno udělají snídani. Více ZDE.

Články, na které se můžete těšit:

  • Údolí Salazie
  • Krásné vodopády – Parc de la Grande cascade Langevin
  • Vulkán Piton de la Fournaise
  • Pralesy ve středu ostrova
  • Co si koupit na Réunionu
5da595c0e4bd3obrazek.pngRady na cestu

Réunion je ostrov, kterému se říká „Havaj Indického oceánu“. Je zámořským departmentem Francie a jedním z nejvzdálenějších regionů Evropské unie. Hlavním městem této nejlidnatější zámořské části Francie je Saint-Denis, ležící na severním pobřeží ostrova.

Z Prahy se na Réunion dostanete nejsnáze přes Paříž s aerolinkami Air France. Zpáteční letenky se pohybují okolo 22 až 26 tisíc korun, v závislosti na přesném termínu. Let z francouzské metropole do Saint-Denis trvá asi 10 hodin. V Paříži musíte přejet na jiné letiště, avšak pro držitele letenky Air France je k dispozici bezplatná doprava autobusem mezi letišti Charlese de Gaulla a Orly.

Držitelé karet věrnostního programu Flying Blue mohou využít vstupů do letištních salonků, přednostního odbavení Sky Priority, a to v závislosti na počtu nasbíraných mílí.

Na Réunionu můžete platit v eurech, je to místní oficiální měna. Voda z vodovodu je pitná. Na ostrově velmi dobře funguje veřejná doprava. Výhodou je i využívání mobilních telefonů, stejně jako byste byli v Evropě nebo v ČR. Celkově se jedná o destinaci, která službami připomíná Evropu, zatímco významné plus je nádherná příroda, zajímavé památky, skvělé jídlo a příjemní místní obyvatelé


Čtěte také:

Reklama