5e3807a5226c0obrazek.png
Sopka patří mezi nejaktivnější sopky světa, což je poznat na jejím okolí. Obklopuje ji vyprahlá pustina s lávovým povrchem. I když je skoro celý ostrov Reunion zelený a protkaný vodopády, okolí sopky Piton de la Fournaise je pusté s jasnými stopami odtékávající lávy, když se dostane díky erupci z kráteru ven. Navíc sopku bičují východní větry, takže se je dost větrno a často se nad horou a jejím okolí drží mraky. Zejména odpoledne, pokud ne již od rána.

Činnost sopky pravidelně ničí silnici, která vede nad pobřežím. Lávové proudy tudy stékají dolů přes silnici, která vede pod vulkánem a končí v oceánu. Pokud nastane tak velká erupce, je se láva dostane až na silnici, silničáři musí čekat, až láva vychladne a budou ji moci odstranit. Protože sopka má nyní činné období, od roku 2000 je dálnice poškozována i vícekrát do roka. V roce 1977 dokonce musely být kvůli erupcím evakuovány okolní vesnice.
5e380799e79a4obrazek.png
I když sopka nespí a je velmi aktivní, patří mezi nejbezpečnější vulkány na světě. Důvodem je tekutost lávy a struktura sopky, která ji dovoluje volně odtékat.  Nehrozí tedy výbuchem celé hory, který způsobuji jiné vulkanické erupce. Proto je tak oblíbená pro výlety a treky mezi jejími návštěvníky.
5e3807b778bc2obrazek.png
Ubytovali jsme se asi 20 km od sopky a hned jsme se jeli podívat na místo, odkud se vychází na sopečný trek. Bohužel jsme nedojeli do cíle, při stoupání nás přepadla tak strašná mlha, že prostor kolem stoupající silnice obklopila totální bílá „tma“, takže jsme se vrátili a vyrazili nahoru druhý den ráno. Počasí bylo lepší, ale i tak byly nahoře mraky.5e38080cd3d9bobrazek.png

Sopka je autem dobře přístupná. Až do místa Pas de Bellecombe vede cesta, kam dojedete bez problémů. Tady je velké parkoviště pro návštěvníky – někteří jdou na výlet jen po okolí nebo k vyhlídce, část z nich se vydá na výstup k vrcholu. Cesta je pohodlná, jen posledních 5 km jedete po nezpevněném povrchu a jeho kvalita vás nutí jet občas krokem, přes velké díry a vlny se rychleji jet nedá.
Trek z horského sedla Pas de Bellecombe (2400 m) na vrchol Piton de la Fournaise trvá obvykle okolo 3 – 4 hodin, připočtěte si tu samou cestu zpátky. Nastoupáte 700 výškových metrů, délka výstupu je cca 4,8 km.
5e380862876a8obrazek.png
Přijeli jsme na parkoviště do sedla Pas de Bellecombe a zase nás obklopila mlha a jemný déšť. Bohužel, počasí nám na tento výlet nepřálo. Došli jsme až ke schodům vedoucím do kaldery – nejprve se musí sestoupat dolů na dno kaldery a pak vzhůru na vrchol. Jenže vchod ke schodům byl zavřený mříží s oficiální cedulí s informacemi o dočasném uzavření sopky z důvodu její aktivity a erupcím. Škoda, tento výstup jsme tedy zrealizovat nemohli.
5e38084302e14obrazek.png
Obešli jsme tedy aspoň Pas de Bellecombe, počasí se na chvíli umoudřilo a roztrhané mraky nám poskytly několik krásných výhledů. Sopku jsme ale neopustili. Na další den jsme si naplánovali průzkum lávových tunelů vedoucími pod sopkou.
5e3808738a97bobrazek.png
Nejlepší cestou, jak si prohlédnout vulkán, je soukromá vyhlídka vrtulníkem, kterou na ostrově provozuje několik firem.

Autor fotografií: Klára Křížová, Shutterstock

Piton de la Fournaise je jedna z největších a nejaktivnějších sopek na světě, která se nachází na francouzském ostrově Réunion v Indickém oceáně východně od ostrova Madagaskar.

Sopka je na ostrově známa pod označením le Volcan. Jedná se o největší turistickou atrakci na ostrově.

Sopka se tyčí do výšky 2 631 metrů nad mořskou hladinu. Typově se jedná o štítovou sopku, která vznikla opakujícím se výlevem málo viskózní lávy nad horkou skvrnou pod Indickým oceánem.

Sopka je aktivní minimálně 530 000 let a byla doplňována sopečnou činností štítové sopky Piton des Neiges, která je i nejvyšší horou ostrova. Dnes je tato sopka neaktivní.
Zdroj: Wikipedia

Rady na cestu

Réunion je ostrov ležící v Indickém oceánu. Je zámořským departmentem Francie a jedním z nejvzdálenějších regionů Evropské unie. Hlavním městem této nejlidnatější zámořské části Francie je Saint-Denis, ležící na severním pobřeží ostrova.

Z Prahy se na Réunion dostanete nejsnáze přes Paříž s aerolinkami Air France. Zpáteční letenky se pohybují okolo 22 až 26 tisíc korun, v závislosti na přesném termínu. Let z francouzské metropole do Saint-Denis trvá asi 10 hodin. V Paříži musíte přejet na jiné letiště, avšak pro držitele letenky Air France je k dispozici bezplatná doprava autobusem mezi letišti Charlese de Gaulla a Orly.

Držitelé karet věrnostního programu Flying Blue mohou využít vstupů do letištních salonků, přednostního odbavení Sky Priority, a to v závislosti na počtu nasbíraných mílí.

Na Réunionu můžete platit v eurech, je to místní oficiální měna. Voda z vodovodu je pitná. Na ostrově velmi dobře funguje veřejná doprava. Výhodou je i využívání mobilních telefonů, stejně jako byste byli v Evropě nebo v ČR. Celkově se jedná o destinaci, která službami připomíná Evropu, zatímco významné plus je nádherná příroda, zajímavé památky, skvělé jídlo a příjemní místní obyvatelé.
 


Čtěte více moje články o ostrově Réunion

Reklama