5dc181299403fobrazek.png
Sopečný ostrov Réunion nabízí svým návštěvníkům tři rozeklaná údolí, která vznikla erozí a kolapsem krajiny kolem dnes již vyhaslé štítové sopky a zároveň nejvyšší hory ostrova Piton des Neiges s výškou 3071 m. Údolí, tedy sopečné kaldery, které se zde nazývají „Cirque“, jsou vhodné pro turistické treky a opravdu mají co nabídnout. Každé údolí je trochu jiné a my jsme začali tím, aspoň pro nás, nejlákavějším.
5dc181190e139obrazek.png
Údolí Cialos je dostupné autem, ve středu ve výšce 1200 metrů leží stejnojmenné horské město, kde není problém sehnat ubytování. Vyrazili jsme tedy na cestu do Cialos a již samotná cesta byla zážitkem. Jakmile se vydáte z pobřežní silnice směrem do hor, můžete čekat, že během chvíle vás přivítají vysoké rozeklané hory porostlé bujnou zelenou vegetací. Zelené stromy, keře, obrovské kapradiny a trávy tvoří souvislou divokou pokrývku skal a hor až na jejich vrcholy. Jsou velmi působivé, v kombinaci s výškou, občasnými vodopády a modrou oblohou si tady budete připadat jako ve filmu Avatar. Je to fascinující zážitek, projet si cestu až do města Cialos.
5dc1815485c89obrazek.png

Silnice se vine místy údolím, ve kterém protéká řeka, ale také strmě stoupá do výšek nebo naopak klesá v takovém sklonu, že se vám bude tajit dech. V některých místech je úzká jen na jedno auto, takže musíte jet opatrně a případně do zatáček troubit, aby o vás v protisměru věděli. Cesta má pověstných 400 zatáček! Počáteční stres vystřídá dobrý pocit, že všichni dodržují pravidla opatrnosti a po chvíli vám nepřijde divné, že se po takové silnici s jistotou pohybují místní fialové autobusy spojující toto horské údolí a vesničky s městy na pobřeží, kam nejspíš místní dojíždějí za prací a děti do škol.
5dc18105688a0obrazek.png
Po cestě jsme mnohokrát zastavovali. Výhledy byly tak krásné, že jsme si je museli vyfotit. Nebo jen tak, vylézt z auta a užít si aspoň na chvíli to místo. Navíc bylo krásné počasí, svítilo slunce, takže co víc si na takový výlet přát!
5dc1819031e77obrazek.png
Najít ubytování ve městě Cialos nebylo složité. Díky aplikaci Booking.com jsme si vybrali to, které se nám líbilo, a zůstali jsme tady dva dny. Ještě večer, po úspěšném ubytování, jsme vyrazili na průzkum, kudy vede cesta na nejvyšší horu, kde se dá zaparkovat a jak vypadá počáteční terén.
Městečko ležící ve výšce 1200 metrů mezi dvou až třítisícovými štíty hor má svou originální atmosféru. Nízké domy s typickou réunionskou architekturou ji skvěle dotvářejí. Je tady několik útulných kaváren a restaurací, velký obchod s potravinami, pokud potřebujete, najdete tady i lékaře nebo lékárnu. Rozhodně Cialos není odříznutým místem na kraji světa. Mě se moc líbilo.
5dc1817484adbobrazek.png
Pokud zrovna neplánujete náročný trek na nejvyšší horu, pak je tady rozcestí s velkým množstvím různě náročných výletů. Je rájem pro milovníky hor a aktivních výšlapů, bez rozdílu věku.
5dc181a1c91f7obrazek.png
Réunion je ostrov ležící v Indickém oceánu. Je zámořským departmentem Francie a jedním z nejvzdálenějších regionů Evropské unie. Hlavním městem této nejlidnatější zámořské části Francie je Saint-Denis, ležící na severním pobřeží ostrova.

Články, na které se můžete těšit:

  • Koupání na Réunionu, krásná laguna i divoké moře
  • Údolí Salazie
  • Krásné vodopády – Parc de la Grande cascade Langevin
  • Vulkán Piton de la Fournaise
  • Výstup na nejvyšší horu, Piton des Neiges, moje první hora, co má 3000 m
  • Pralesy ve středu ostrova
  • Co si koupit na Réunionu
5da595c0e4bd3obrazek.pngRady na cestu

Réunion je ostrov, kterému se říká „Havaj Indického oceánu“. Je zámořským departmentem Francie a jedním z nejvzdálenějších regionů Evropské unie. Hlavním městem této nejlidnatější zámořské části Francie je Saint-Denis, ležící na severním pobřeží ostrova.

Z Prahy se na Réunion dostanete nejsnáze přes Paříž s aerolinkami Air France. Zpáteční letenky se pohybují okolo 22 až 26 tisíc korun, v závislosti na přesném termínu. Let z francouzské metropole do Saint-Denis trvá asi 10 hodin. V Paříži musíte přejet na jiné letiště, avšak pro držitele letenky Air France je k dispozici bezplatná doprava autobusem mezi letišti Charlese de Gaulla a Orly.

Držitelé karet věrnostního programu Flying Blue mohou využít vstupů do letištních salonků, přednostního odbavení Sky Priority, a to v závislosti na počtu nasbíraných mílí.

Na Réunionu můžete platit v eurech, je to místní oficiální měna. Voda z vodovodu je pitná. Na ostrově velmi dobře funguje veřejná doprava. Výhodou je i využívání mobilních telefonů, stejně jako byste byli v Evropě nebo v ČR. Celkově se jedná o destinaci, která službami připomíná Evropu, zatímco významné plus je nádherná příroda, zajímavé památky, skvělé jídlo a příjemní místní obyvatelé


Čtěte také:

Reklama