5e3805f781f1cobrazek.png
V rámci mého cestopisu vám ráda předám tipy, co všechno se dá na Reunionu zrealizovat. Jsem milovníkem sopek, takže jsem si nemohla ujít výstup na nejvyšší horu, vyhaslou sopku Piton des Neiges a pak prozkoumání činné sopky Piton de la Fournaise.

Sopka Piton de la Fournaise (2631 m) na ostrově Reunion nám učarovala, byli jsme dost smutní, že díky své aktivitě a erupcím byl trek na vrchol oficiálně zakázán. Chtěli jsme si aspoň užít její okolí, mít sopku doslova na dotek. Využili jsme tedy nabídky místních organizací a koupili si výlet do tunelů pod sopku. Tyto výlety pořádají prověřené organizace spolu s odborníky – vyškolenými průvodci, kteří se vyznají v podzemním terénu. Znají tunely, které vytvořila tuhnoucí láva před dávnými lety a tak sem vezmu odvážlivce, jako jsme my. Místní průvodci a odborníci na jeskyně dobře vědí, kudy lávové proudy tekly a jaké jsou možnosti, co mohou zájemcům o toto dobrodružství ukázat.
5e3806c073330obrazek.png
Lávové tunely byly objeveny nedávno a po prozkoumání vulkanologové vyhodnotili bezpečné cesty pro návštěvníky. Některé vchody jsou přímo viditelné kousek od silnice a parkoviště – černá díra ve svahu láká k prozkoumání. Podle historek průvodců je to ale bez odborného vedení dost nebezpečné. Nezkušení návštěvníci se lehko ztratí, podzemí není signál ani světlo. Již se jim několikrát stalo, že někoho hledali a zachraňovali nebo se svou skupinou narazili na ztracené zoufalce, dokonce takto jednou našli i rodiče se dvěma dětmi. Seděli po tmě, vystresovaní a ztracení a čekali, jestli je někdo nenajde. Měli štěstí.

Naše skupinka měla dohromady deset členů, sešli jsme se na domluveném místě pod vulkánem, na parkovišti mezi lávovými vyvřelými kameny. Průvodkyně, zkušená jeskyňářka Joan nám vysvětlila, co nás čeká a jak se máme pod horou chovat. Také nám rozdala nezbytné věci jako helmu se silnou baterkou, rukavice a chrániče kolen, protože se budeme místy plazit.5e3805e3ef272obrazek.png
Přiznám se, že jsem měla trochu stísněný pocit. Sopka byla zrovna činná a další erupci odborníci očekávali každým dnem. A my se rozhodneme vlézt do sopečných tunelů! Do míst, kde se valilo žhavé magma a díky různému složení lávy a tedy i různým teplotám tuhnutí se vytvořily tyto průduchy a tunely, do kterým se chystáme vlézt. Navíc díra v zemi, tedy vchod do tunelů byl dost úzký a ještě bylo třeba do něj skočit. Nechtěla jsem se ale stresovat a řekla jsem si, že se v příštích třech hodinách nic nestane.

V místech, kde je vchod do tunelů, na úpatí sopky a ztuhlých sopečných proudů je vidět, jak řada rostlin a nízkých keřů bojuje o život a chce růst. Když jste v tunelu, vidíte, jak jejich kořeny lapají zkondenzovanou vodu a berou si ji pro své přežití. Díky tomu nám tato voda crčí místy na hlavu a vytváří v tunelu vlhko.
5e38065663439obrazek.png

5e380673bc163obrazek.pngNa cestu tunely jsem se dost oblékla, ale bylo to zbytečné, je to dost teplo a těžký vzduch. Nechci ani domýšlet, proč je tady tak teplo, blízká přítomnost živé lávy mne trochu znervózňuje. Průvodkyně nás ale zkušeně vede různými cestami, tunely jsou široké, ale některými místy je nutno přelézt po kolenou nebo dokonce se proplazit po břiše. Ještě, že máme rukavice a chrániče na kolena, zvlášť povrch na dne tunelů je místy dost ostrý a členitý. Po třech hodinách nás průvodkyně úplně jiným otvorem zkušeně dostává ven. Je to krása vylézt na čerstvý vzduch a dýchat. Všichni jsme byli z tunelů nadšení. Je to tak zajímavé, dozvědět se o sopce víc, a když ne ni nejde zrovna vylézt nahoru na vrchol, tak se podívat dolů do jejího nitra.
Pokud budete na Reunionu, určitě tunely vyzkoušejte. Nemusíte se bát, že to nezvládnete! Nikam se nespěchá a vždy skupinka počká, až budou všichni pospolu a přizpůsobí se tomu nejslabšímu. Pokud se vám nebude chtít tunel prolézat po břiše, průvodkyně vám ukáže lepší cestu, kterou s přehledem dáte.

My jsme vyzkoušeli tuto agenturu: Tunnels de Lave KOKAPAT RANDO Île de La Réunion. I když sopka nespí a je velmi aktivní, patří mezi nejbezpečnější vulkány na světě. Důvodem je tekutost lávy a struktura sopky, která ji dovoluje volně odtékat.  Nehrozí tedy výbuchem celé hory, který způsobuji jiné vulkanické erupce. Proto je tak oblíbená pro výlety a treky mezi jejími návštěvníky.
5e38069cc16e4obrazek.png
Autor fotografií: Klára Křížová

Rady na cestu

Réunion je ostrov ležící v Indickém oceánu. Je zámořským departmentem Francie a jedním z nejvzdálenějších regionů Evropské unie. Hlavním městem této nejlidnatější zámořské části Francie je Saint-Denis, ležící na severním pobřeží ostrova.

Z Prahy se na Réunion dostanete nejsnáze přes Paříž s aerolinkami Air France. Zpáteční letenky se pohybují okolo 22 až 26 tisíc korun, v závislosti na přesném termínu. Let z francouzské metropole do Saint-Denis trvá asi 10 hodin. V Paříži musíte přejet na jiné letiště, avšak pro držitele letenky Air France je k dispozici bezplatná doprava autobusem mezi letišti Charlese de Gaulla a Orly.

Držitelé karet věrnostního programu Flying Blue mohou využít vstupů do letištních salonků, přednostního odbavení Sky Priority, a to v závislosti na počtu nasbíraných mílí.

Na Réunionu můžete platit v eurech, je to místní oficiální měna. Voda z vodovodu je pitná. Na ostrově velmi dobře funguje veřejná doprava. Výhodou je i využívání mobilních telefonů, stejně jako byste byli v Evropě nebo v ČR. Celkově se jedná o destinaci, která službami připomíná Evropu, zatímco významné plus je nádherná příroda, zajímavé památky, skvělé jídlo a příjemní místní obyvatelé.


Čtěte více moje články o ostrově Réunion

Reklama