Při „googlování“ informací o koupání na Réunionu jsem opravdu narazila ně několik článků popisující útoky žraloků, dokonce většina útoků se stala jen několik metrů od břehu. Jaká byla realita?

Na ostrově jsou opravdu nádherné pláže. Písečné, oblázkové nebo kamenité, mají své kouzlo, ale jsou také drsné a nebezpečné. Kromě několika pláží, které lemuje útes, se tady opravdu nevykoupete. Není zde zákaz koupání, ale všude jsou cedule s upozorněním, že v případě koupání můžete narazit na žraloky. Cedule jsou v několika jazycích a ještě pro ty, co by jim nerozuměli, je vyobrazen obrázek jasné siluety typického žraloka. Takže do vln by vlezl jen hodně riskující a otrlý člověk nebo sebevrah. Moře má na mnoha místech velké vlny, jen když se na ně díváte, cítíte tu sílu, jak by vás odtáhly do dáli. Na místech se silnými proudy je na cedulích i toto upozornění. Pokud se budete na tomto místě koupat, hrozí, že vás vlny a proud odnese daleko od břehu.

Takže, kde se dá na Réunionu bezpečně vykoupat v moři? Na západě ostrova!
Na západním pobřeží je 27 km pláží. Najdete tu různé typy, od bílých s jemným pískem až po černé, vulkanické. Mezi nejkrásnější patří Boucan Canot a Roches Noires, které jsou částečně chráněné korálovým útesem. Zcela chráněné, kde se můžete bezpečně koupat a užívat si moře bez nebezpečných vln, jsou L’Hermitage-les-Bains, La-Saline-les-Bains a St-Leu. Ty jsou obklopeny lagunou a díky bílému písku a klidné hladině si tady budete připadat jako v Karibiku. Voda je krásně průzračná, a pokud máte rádi šnorchlování, je tady spousta různobarevných rybek. Samotnou mne překvapilo, jak pestrý je tady k vidění podmořský svět. Kolem těchto chráněných pláží je spoustu letních plážových domků, piknikových míst, hájků se stolky a lavicemi. Je vidět, že místa, která jsou pro koupání bezpečná a příjemná si místní lidé a turisté opravdu užívají.

My jsme se takto koupali na pláži La-Saline-les-Bains, byla opravdu úžasná. Bílý písek, pozvolný vstup do vody, malé vlny, průzračná voda. Asi 200 metrů od břehu byl vidět pás útesu, přes který se velmi hlučně rozbíjely vlny oceánu. Vypadalo to až děsivě, jak bezpečný útes drží tu nespoutanou masu vody, která se chce vší silou posunout dál. A drží nejen vodu, ale i nebezpečné žraloky.

Moje rady:
Neberte na lehkou váhu jakékoliv cedule (obyčejně s nápisem "baignade Interdi” - zákaz plavání) nebo varování plavčíků a do vody choďte jen na plážích s lagunou nebo s nainstalovanými ochrannými sítěmi (pláž Les Roches Noires v St-Gilles-les-Bains a pláž Boucan Canot). Opravdu se raději přesvědčte, zda u pláže není výstražná tabule. Pokud je pláž nebezpečná, jsou tyto cedule běžně v blízkosti břehu a je jich více a opakují se.

Bezpečné a střežené pláže:

St-Gilles-les-Bains
L’Hermitage-les-Bains
La-Saline-les-Bains
St-Leu
Étang-Salé-les-Bains
St. Pierre

Réunion je ostrov ležící v Indickém oceánu. Je zámořským departmentem Francie a jedním z nejvzdálenějších regionů Evropské unie. Hlavním městem této nejlidnatější zámořské části Francie je Saint-Denis, ležící na severním pobřeží ostrova.

Články, na které se můžete těšit:

  • Údolí Salazie
  • Krásné vodopády – Parc de la Grande cascade Langevin
  • Vulkán Piton de la Fournaise
  • Výstup na nejvyšší horu, Piton des Neiges, moje první hora, co má 3000 m
  • Pralesy ve středu ostrova
  • Co si koupit na Réunionu
Rady na cestu

Réunion je ostrov, kterému se říká „Havaj Indického oceánu“. Je zámořským departmentem Francie a jedním z nejvzdálenějších regionů Evropské unie. Hlavním městem této nejlidnatější zámořské části Francie je Saint-Denis, ležící na severním pobřeží ostrova.

Z Prahy se na Réunion dostanete nejsnáze přes Paříž s aerolinkami Air France. Zpáteční letenky se pohybují okolo 22 až 26 tisíc korun, v závislosti na přesném termínu. Let z francouzské metropole do Saint-Denis trvá asi 10 hodin. V Paříži musíte přejet na jiné letiště, avšak pro držitele letenky Air France je k dispozici bezplatná doprava autobusem mezi letišti Charlese de Gaulla a Orly.

Držitelé karet věrnostního programu Flying Blue mohou využít vstupů do letištních salonků, přednostního odbavení Sky Priority, a to v závislosti na počtu nasbíraných mílí.

Na Réunionu můžete platit v eurech, je to místní oficiální měna. Voda z vodovodu je pitná. Na ostrově velmi dobře funguje veřejná doprava. Výhodou je i využívání mobilních telefonů, stejně jako byste byli v Evropě nebo v ČR. Celkově se jedná o destinaci, která službami připomíná Evropu, zatímco významné plus je nádherná příroda, zajímavé památky, skvělé jídlo a příjemní místní obyvatelé


Čtěte také:

Reklama