Most Pont du Gard byl postaven z jediného důvodu. Byl součástí padesátikilometrového vodního systému, který sváděl vodu z města Uzes, kde byl velmi silný pramen, do města Nîmes. Vzdušnou čarou jsou tato města vzdálena kolem 20 km, ale protože stojí v cestě hory, museli Římané najít jiné řešení, které vodní koryto prodloužilo. Součástí byl i významný most Pont du Gard, který přetnul údolí řeky Gard a na svém vrcholu nesl vodní koryto o výšce 1,8 metrů a šířce 1,2 metrů. Koryto a celý vodní systém bylo vedeno v přesně spočítaném spádu, takže skrz ně mohla voda proudit tam, kam bylo potřeba. V Nîmes se voda shromažďovala ve speciální nádrži a následně díky potrubí zásobovala jednotlivé domy, fontány a lázně.
5b23bc7a27462obrazek.png
Most Pont du Gard je veledílem a důkazem římského inženýrství a stavitelství. I když časem přestal sloužit jako akvadukt, dodnes plní funkci mostu.  Od roku 1985 je tato památka zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO. Most je využívám i ke kulturním akcím, světelnou show, kdy Pont du Gard hraje všemi barvami a odlesky, obdivuje mnoho návštěvníků. Pont du Gard navštíví každoročně zhruba dva miliony turistů.
5b23bc8c13efcobrazek.pngZdroj fotografií:: Shutterstock a autorka
 5b23c31e7bf7dobrazek.png

Zajímavosti:

  • Pont du Gard je 49 metrů vysoký a až 275 metrů dlouhý a byl postaven v 1. století př. n. l., kdy jižní Francie tvořila provincii starověkého Říma.
  • Akvadukt tvoří tři patra.
  • Většina stavby byla postavena bez malty, pouze sestavením precizně nařezaných kamenných bloků, případně se použily klíny.
  • Spodní patro patro je 142 metrů dlouhé, 6 metrů široké, 22 metrů vysoké a má 6 oblouků.
  • Střední patro je 242 metrů dlouhé, 4 metry široké, 20 metrů vysoké a má 11 oblouků.
  • Nejvyšší patro je 275 metrů dlouhé a spojuje obě strany údolí, 3 metry široké, 7 metrů vysoké a má dnes 35 oblouků (z původních 47).
  • Zúžení stavby směrem do výšky dává celému kolosu stabilitu, spodní dvě patra mají pilíře oblouků postavené nad sebou, aby nedocházelo k nadměrnému zatěžování kleneb.
  • Na stavbu bylo použito 50 400 tun kamene, některé kusy váží až 6 tun (kámen se těžil v blízkém kamenolomu).
  • V dobách své slávy teklo v korytu 300 litrů vody za vteřinu, 35 milionů litrů denně proudily do města Nimes pro potřeby obyvatel, pro fontány a lázně.

Pokud se vydáte do Provence, mohly by se vám hodit tyto odkazy:

www.volotea.com – přímé lety do Marseille
www.avignon-tourisme.com - město Avignon
www.arlestourisme.com - město Arles
www.nimes-tourisme.com - město Nîmes
www.marseille-tourisme.com - město Marseille
www.flyprovence.com
www.france.fr

O Provence jsme už psali také zde:

Uložit

Reklama