Po odchodu papežů palác chátral a umělecká díla byla rozkradena a prodána. Na dnešní podobě se výrazně podepsala rozsáhlá rekonstrukce. V dnešní době je nejvýznamnější památkou Avignonu, patří mezi nejkrásnější a nejvyhledávanější památky celé Francie. Je největším gotickým palácem v Evropě.
5b33596caf56aobrazek.png

 
V Avignonu vládlo ve 14. století devět papežů. Palác, vystavěný v té době, impozantní pevnost jakož i velkolepý palác, je symbolem křesťanské síly a papežské světské a duchovní autority ve středověku. Papežský palác nechali vystavět papež Benedict XII. a Clement VI., kterým se podařilo úspěšně stvořit největší gotický palác na světě za dobu kratší než 20 let (1335 - 1352). 
 
Když se dostanete dovnitř paláce, dostane vás jeho rozlehlost. Prohlídka vás zavede do 25 místností: největších obřadních sálů, používaných při slavnostních a formálních příležitostech, kaplí s jejich freskami, osobních komnat papeže a horních teras, které skýtají tak nádherné pohledy na město Avignon a řeku Rhonu. Nesmírně cenné fresky v kaplích a papežských místnostech nám umožňují pohlédnout do novátorské umělecké práce francouzské a italské malířské školy. Některé fresky mají znaky velkého italského mistra Mattea Giovanettiho.
5b335985a6671obrazek.png
 
Při prohlídce můžete díky digitálnímu průvodci cestovat v čase. I když jsou v paláci dnes víceméně holé zdi a žádný nábytek, návštěvníci Papežského paláce mohou prožít jedinečnou cestu do minulosti. Sami se stáváte aktéry vaší návštěvy. Při použití 3D technologie, můžete kdykoli chcete otevřít dveře do minulosti. Během návštěvy vám s tím pomůže dotykový tablet propojený se sluchátky s výkladem. Hlavní místnosti paláce jsou zcela virtualizované do podoby 14. století.  „Histopad“, speciální program, nabízí materiál, založený na historickém a kulturním obsahu, oživeném působivými historickými rekonstrukcemi. Obsah Histopadu byl zpracován v 7 jazycích (francouzštině, angličtině, čínštině, němčině, italštině, španělštině a japonštině), ve znakové řeči, řeči pro zrakově postižené a uzpůsoben také pro osoby s omezenou pohyblivostí. 
 
Podívejte se na video, jak prohlídka s digitálním průvodcem probíhá:


Tento digitální pokrok je skvělým projektem, návštěvníci tak díky tabletu mohou snímat jednotlivé stěny a zákoutí místností a na dispeji pozorovat prostor tak, jaký byl ve středověku. Stoly s jídlem, závěsy, osoby sedící za stolem, fresky a obrazy. A k tomu poslouchat výklad. Přiznám se, že díky této technice jsem vnímala prohlídku úplně jinak, určitě, pokud sem pojedete, rozhodně to také vyzkoušejte. Díky propojení se zvukem můžete například nejen vidět oheň v krbu, ale také slyšet, jak praská. Nebo poslouchat, jak se baví hosté u stolu a do toho řinčí zbraně...
5b335a0370a44obrazek.png
 
V rámci nabídky tabletu jsou i další možnosti. Můžete si přečíst více informací o místě, které vás zaujme, děti si můžou spustit hru a hledat v Papežském paláci poklad. Určitě se vám bude prohlídka líbit, stejně tak, jako mě.
5b335db7ea571obrazek.png
 
V těsné blízkosti Papežského paláce také můžete obdivovat barokní fasádu mincovny, fasádu muzea Petit Palais a katedrálu Notre-Dame des Doms, krásné je také opevnění od zahrady až k Avignonskému mostu.   
Zdroj fotografií: Shutterstock, Klára Křížová

Pokud se vydáte do Provence, mohly by se vám hodit tyto odkazy:

www.volotea.com – přímé lety do Marseille
www.avignon-tourisme.com - město Avignon
www.arlestourisme.com - město Arles
www.nimes-tourisme.com - město Nîmes
www.marseille-tourisme.com - město Marseille
www.flyprovence.com
www.france.fr

O Provence jsme už psali také zde:

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama