Původně se jednalo o pokrm chudých rybářů z Marseille, dávali do ní všechno, co za ten den neprodali. Dnes je bujabéza oblíbenou tradiční marseillskou delikatesou, kterou nabízí ty nejlepší restaurace. Patří k nejdražším a nejvyhledávanějším polévkám v Evropě. Její recepturu a správnost postupu dokonce chrání „Charta bujabézy“, definuje, jak se má dělat a co musí obsahovat. Restaurace, které polévku podle těchto pravidel připravují, se pyšní členstvím v této chartě.5b449b58a0dbbobrazek.pngBouillabaissa, česky „bujabéza“ má být silným rybím vývarem, ve kterém kromě velkých kusů zeleniny najdete alespoň 6 druhů rybího masa. My jsme ji ochutnali v restauraci Miramar ve starém marseillském přístavu, musím přiznat, že to byl pro mne jeden z nezapomenutelných kulinářských zážitků.
5b449bd1ba539obrazek.png
5b449c3484176obrazek.pngPokud si polévku objednáte, těšte se na nevšední zážitek. Už servírování je obřadem. Nejprve vám číšníci přinesou tác s rybami a zeleninou, jaké vám do polévky dají. Vše je krásně naaranžované, ryby a mořské plody mají ostře žluto oranžovou barvu, jsou totiž uvařené v šafránové lázni. Šafrán a další provensálské koření dává rybímu vývaru nezaměnitelnou chuť.
Prvním chodem této hostiny je samotný hustý vývar, malé toustíky a pikantní česneková pomazánka „rouille“ což znamená česky „rez“, pomazánka má „rezatou“ barvu. Namazané toustíky – jedná se o tenké opečené plátky bagety, si vložíte do talíře, a když se nasáknou vývarem, strčíte si je do pusy. Je to lahodné, pikantní, skvělé. Jen se nesmíte přejíst – čeká vás ještě hlavní chod.
Druhým a hlavním chodem je rybí vývar s kusy ryb a zeleniny. Máte plný talíř vydatné polévky, množstvím se jedná spíš o hlavní chod, protože je toho tolik, že to těžko zvládnete sníst. Kusy filetů rybího masa ponořené do rybího šafránového vývaru jsou přímo božské!  Dát si bujabézu není nic levného, ale ta chuť, plná různých aromat, servírovací obřad, čerstvé ryby, jedinečný tradiční recept, vše za to stojí.

Pokud budete mít příležitost, ochutnejte ji, klidně i v lidové restauraci. Neokusit v Marseille bujabézu, to je kulinářský hřích.

V Provence a v celé Francii najdete další kulinářské skvosty. Francouzská gastronomie, je pro svou jedinečnost od roku 2011 na seznamu světového dědictví UNESCO. Heslem Francouzů je, že žijí proto, aby jedli. Krásné, že?

Zdroj fotografií: Shutterstock, Klára Křížová

Pokud se vydáte do Provence, mohly by se vám hodit tyto odkazy:

www.volotea.com – přímé lety do Marseille
www.avignon-tourisme.com - město Avignon
www.arlestourisme.com - město Arles
www.nimes-tourisme.com - město Nîmes
www.marseille-tourisme.com - město Marseille
www.flyprovence.com
www.france.fr

O Provence jsme už psali také zde:

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama