5b30e4783dc04obrazek.png

Papežský palác, největší gotický palác, výsostné sídlo  papežů ve 14. století, najdete ve středu města. Byl bohatým centrem moci a církve a zároveň je největším gotickým palácem v Evropě. Při jeho prohlídce si můžete prohlédnout 25 různých prostor, jako jsou reprezentační sály, různé kaple, křížová chodba, soukromé apartmány papeže vyzdobené úchvatnými freskami. Jak v dávné době prostory vypadaly, vám pomůže objevit speciální digitální průvodce a program „Histopad“. Potřebujete k tomu speciální tablet a sluchátka, vše vám zapůjčí u vchodu po zaplacení vstupného.  K vizualizaci jako doplnění slouží zajímavé povídání a výklad. Je to skvělé, díky tabletu a 3D technologii, který nasměrujete na různá místa, vidíte hlavní sály v době středověku. Na displeji tabletu ožívá zapomenutý svět. Pohybem displeje obraz snímá stěny, podlahu, strop, celý prostor naplňuje středověká realita tehdejšího dění.  Obraz je plný středověkých hodnostářů, vidíte prostřenou tabuli a hostinu, probarvené fresky na stěnách. Ve sluchátkách se díky výkladu můžete propojit s dávnou událostí, vidět i slyšet příběh, jak vše probíhalo.

5b30e65cf38c3obrazek.png

Pro vaši představu, jak digitální průvodce funguje se podívejte na video:

 
V těsné blízkosti Papežského paláce také můžete obdivovat barokní fasádu mincovny, fasádu muzea Petit Palais a katedrálu Notre-Dame des Doms, krásné je také opevnění od zahrady až k Avignonskému mostu.   
 
Směrem k řece od Papežského paláce narazíte na zbytky Avignonského mostu, známého po celém světě díky veselé dětské písničce, kterou známe i v českém jazyce. Slavný Avignonský most, byl postaven již ve 12. století. Dostal jméno podle Svatého Bénézeta, prostého pasáčka ovcí, který dostal boží vnuknutí, že je třeba vystavět v Avignonu most. Údajně zvedl zázrakem těžký kámen, se kterým se mořilo třicet mužů a postavil ho na břeh s tím, že jde o základní kámen stavby mostu.  Místní honorace to přijala za boží zázrak a tak se stavba dala do pohybu. Most byl několikrát náporem povodní na řece Rhôně stržen a od dostavby bylo definitivně upuštěno v 17. století.  Dnes se po něm můžete projít, ale stojí jen zbytek – z původních 22 oblouků zbyly jen čtyři a stala se z něho oblíbená turistická atrakce. Torzo mostu dodnes připomíná jeho dávnou důležitost – byl dlouhý 900 metrů a měl strategický význam, spojoval pevninu nad dvěma rameny Rhôny.

5b30e7393bc61obrazek.png

Avignon ale nejsou jen tyto dvě světoznámé památky. Pokud se vydáte po okolí, budete se toulat starými klikatými uličkami, narazíte na zvonice, kaple a kostely, stavby ze středověku, a na krásná panská sídla z 18. a 19. století. Na každém kroku vás obklopuje umění a architektura. Městská náměstí a terasy, chráněné před letním sluncem listnatými stromy, mají svou jedinečnou tvář. Je to dokonalé místo ke vnímání historie a jejího splynutí s dnešní dobou. Určitě využijte místní kavárny, parky, dejte si kávu nebo skleničku vína a vnímejte atmosféru tohoto města. Budete uchvácení, stejně jako já.

Pokud milujete umění, rozhodně nemůžete minout Avignonská muzea, která vlastní různorodé sbírky. Archeologické muzeum má řecké, etruské a egyptské starožitnosti, Malý palác je známý pro výjimečnou sbírku italského primitivního malířství z období středověku až po renesanci. Museum Calvet je muzeum výtvarného umění, v Angladonském muzeu můžete vidět mistry 20. století. Muzeum Vouland ukazuje dekorativní umění a sbírka Lambert má obšírnou kolekci moderního umění. 

5b30e60cae5c0obrazek.png
 
Avignon, město umění a avantgardy je také znám díky svému divadelnímu festivalu, který se koná tradičně každé léto, již od roku 1947. V době festivalu Avignon žije divadlem, je to vyhlášený umělecký a bohémský svátek, přijíždí sem umělci z celého světa. Nejúchvatnější kulisou se stává nádvoří Papežského paláce, ale hraje se i na nábřežích, v podchodech a podloubí, v ulicích, na každém místě, kde je to jen trochu možné. Jedná se o velkolepou akci, kterou si nenechají ujít divadelníci, loutkáři, pouliční herci a muzikanti, tanečníci. Díky nim se stává z Avignonu jedno hlavní jeviště. Minulý rok mohli diváci shlédnout až tisíc představení.
 
Jestliže toužíte po relaxu a přírodě, vydejte se na procházku po ostrově Barthelasse. Dostanete se sem zdarma před řeku Rhônu kyvadlovou lodí, obyvatelé Avignonu ostrov s oblibou využívají pro sportovní nebo rodinné procházky. Na ostrově je značený cyklistický okruh, potkáte zde mnoho běžců a řadu lidí jen tak na pikniku v trávě nebo na vycházce se psem.  Je to kouzelné místo.
 
Musíte ochutnat místní kuchyni! Avignon je dokonalým místem k objevení a prozkoumání provensálské kuchyně. Avignonští šéfkuchaři získali mnoho hvězdiček v nejlepších kulinářských průvodcích a nabízejí v půvabných restauracích tradiční a moderní kuchyni. Francouzská gastronomie, je pro svou jedinečnost od roku 2011 na seznamu světového dědictví UNESCO. Heslem Francouzů je, že žijí proto, aby jedli. V Provence to vidíte a zažíváte na každém kroku.
Mým kulinářským tipem je i avignonský trh - Les Halles - nabízí šest dní v týdnu místní čerstvé zemědělské produkty a tradiční pokrmy – od mořských plodů, paštik a drůbeže, až po sýry a pečivo. Jestli je neochutnáte, bude vám chybět další skládanka obrazu celé Provence. Tržnici poznáte podle toho, že je moderním architektonickým skvostem – celá budova je porostlá zelení. Pořádají se zde i kulinářské kurzy.
 
Avignon je také hlavní město vín Côtes du Rhône, nabízí širokou paletu lahodných vín, která je možno ochutnávat v restauracích nebo ve stáčírně v paláci. Oblast Côtes du Rhône milují vinaři, vína jsou opravdu skvělá.

Pokud se vydáte do Provence, mohly by se vám hodit tyto odkazy:

www.volotea.com – přímé lety do Marseille
www.avignon-tourisme.com - město Avignon
www.arlestourisme.com - město Arles
www.nimes-tourisme.com - město Nîmes
www.marseille-tourisme.com - město Marseille
www.flyprovence.com
www.france.fr

O Provence jsme už psali také zde:

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama