blobid0.jpg
Chystáte se na Island? Níže přináším několik tipů, které vás na cestu připraví. A pokud ještě nejste přesvědčeni, že tam opravdu jet chcete, zkuste si přečíst můj předchozí článek, který vám prozradí, v čem je Island tak kouzelný.
isa1.jpg

LETENKY
My letěli se společností Easy Jet, přes Londýn - měli jsme je totiž koupené celkem dost dopředu a až teprve potom začali přímé lety, tuším, že létají Czech Airlines a Wizz Air, my to měli s příručním zavazadlem a jedním na odbavení (pouze 1 pro všechny 4 dohromady) za cca 5.200,- Kč. Kupovali jsme je někdy na podzim a odlétali pak až na přelomu srpna a září.

AUTO
Půjčovali jsme si tam na celou dobu pobytu auto (celkem na 9 dní), a to SUV, protože jsme jeli do oblastí, kam se s normálním malým vozítkem nedostanete. Půjčovna se jmenovala Blue Car, mají sídlo přímo na letišti v Keflavíku (POZOR - mezinárodní letiště je POUZE V KEFLAVÍKU - i když je na letence Reykjavík, přiletíte do KFL), takže doporučuji auto vzít hned po příletu u letiště. Ceny se pohybují různě dle sezóny - my na jejím konci platili cca 17 tisíc za těch 9 dní. SUV určitě doporučuji, protože se dostanete i po těch velmi častých nezpevněných cestách, přes brody, hory, drsnější silnice. Fajn je s sebou mít opravdu zkušeného řidiče - i když silnice kolem dokola Islandu (jejich známá ROAD 1) je normální asfaltka, někde přechází ve štěrkové nebo hliněné cesty, jinde z ní odbočíte na ty tzv. F silnice - nezpevněné, většinou otevřené jen přes léto. Jeli jsme ve čtyřech, takže náklady se nám pěkně rozložili a i včetně nafty jsme každý za auto platili cca těch 5 tisíc. Určitě si ho zajistěte dopředu, a to hned několik měsíců! Je o to velký zájem. Auto jsme půjčili v KFL a domluvili vrácení den před odletem v Reykjavíku, takže opravdu velmi flexibilní a pohodlné.
5a8557a93cc6fobrazek.png

PŘEDPISY
Maximální rychlost je 90, víc se jezdit nesmí, spíš méně, značení je na silnicích shodné jako u nás. Pozor na radary! Jsou hlášené, ale i tak... Můžete v tom za překročení rychlosti zahučet až za 200 EUR. Alkohol za volantem netolerují, vůbec. Ani drogy, ani měkké drogy! (smích) A přísně tato porušení trestají - vězení, obrovské pokuty… a takové zážitky si z dovolené opravdu přivézt nechcete.

JÍZDA STOPEM
Dá se jezdit i stopem, hodně lidí tak cestuje, jen musíte mít jasnou představu, kam chcete kdy dojet, abyste svou trasu stihli do odletu. Místní jsou na turisty zvyklí, ale občas to trvá, než si někoho zastavíte. Tahle varianta je pak samozřejmě lepší, když jedete jen ve dvou, nedovedu si moc představit stopovat třeba ve čtyřech.
isa2.jpg

AUTOBUSY
Na Islandu se lze taky celkem snadno dopravovat autobusy (přes některé oblasti takové super terénní :), akorát jsou často velmi drahé, v létě, kdy je na Islandu hlavní turistická sezóna, budou i dost plné. Vlaky nemají, prostě zde není vybudovaná železniční síť, vtipné.
5a85568a61754obrazek.png

PENÍZE
Na většině míst se dá platit kartou, a to fakt! Nějaké drobné (cca 30 EUR/osobu) jsme si vyměnili už na letišti v KFL, raději mějte nějakou jejich hotovost po ruce, kdyby náhodou... Vyměníte je ale až na Islandu, tady se sehnat nedají a neměly by se ani vyvážet.

Nicméně ne nadarmo se Islandu i přezdívá „kartová“ velmoc, protože kartou zaplatíme vážně téměř všude, za nás super – pohodlné. Oficiální měnou Islandu je islandská koruna a kurz je cca 20 českých korun za 100 islandských, takže ceny můžete celkem rychle a snadno odhadnout vydělením 5.
isa3.jpg

5a85574517792obrazek.pngKREDITNÍ KARTA 
POZOR! NUTNOST! A to zejména budete-li si půjčovat auto – v tom případě je nutností mít s sebou kreditku. My měli jednu dohromady, kam každý z nás poslal peníze, a z toho se pak platilo vše společně - auto, nafta, jídlo, kempy… kafe i pivo. Platí to jako záruka při zapůjčení auta - kdyby byl nějaký malér: často upozorňují, že se může protrhnout pneumatika - nelze se na to ale pojistit; taky se stává, že silný vítr utrhne dveře od auta! A to fakt! A taky ne vždy všechny karty jsou akceptovány, kreditka projde vždy.

UBYTOVÁNÍ
My třeba hned první noc spali kdesi v přírodě - nebyl tam zákaz stanování, na to dejte pozor - je to vždy případně výrazně označené – jedná se o soukromé pozemky nebo přírodní rezervace... Můžete dostat velkou pokutu. Další noci jsme trávili v kempech - měli jsme je dopředu vytipované, ale v každém městečku většinou bývají, my rezervaci předem nedělali, nicméně v letních měsících to možná kvůli kapacitě potřeba bude. Spaní ve stanu doporučuju, je to nejlevnější (cca 200-300 Kč/noc/osobu - liší se, ale víc by to být nemělo). Jinak se dá spát ještě na farmách, nocleh seženete také třeba přes airbnb nebo booking, ale počítejte s cenou min. 1 000 Kč/osobu/noc. Kempy bývají celkem dobře vybavené - záchody, sprcha (někde ale teče pouze ta jejich super sírová voda, která teda opravdu nevoní, nicméně zahřeje), to ale zvládnete.
blobid1.jpg

JÍDLO
My jsme si vařili, takže ihned po příletu a vyzvednutí auta jsme zajeli do supermarketu (BÓNUS - nejvýhodnější), kde jsme si nakoupili zásoby jídla - vždy na několik dní, obchod totiž není na každém kroku. No a s sebou jsme měli hořáček na benzín/do kempu/,v některých supermarketech jsme si pak koupili malou plynovou bombu - mají dva druhy - napichovací + šroubovací, tak vyberte jeden z těchto tipů hořáků. A pak už jsme si vesele vařili - instantní polévky, těstoviny, ale třeba i fazole, vajíčka, hotdogy. Nic extra, ale dovolenou na tom přežijete. Ceny jsou vyšší, to je jasné, ale nikdo z nás se z toho nezhroutil.

ALKOHOL
Tak ten v supermarketu seženete jen slabý – respektive pivo asi do 2,5 % alkoholu. Cena za 1 plechovku cca 40-60 korun a abyste se po tom alespoň maliličkato opili, tak jich musíte dát minimálně 5 (smích) jinak mají speciální obchody s alkoholem - Vínbódin, kde seženete vše - víno, pivo, tvrdší alkohol jak místní, tak i zahraniční. Ale ceny jsou samozřejmě vyšší. My jsme si na letišti v KFL koupili velkou lahev (akorát zmizela hned druhý den, protože sloužila k uklidnění vyhrocených situací nebo jako meducína proti kašli) a jejich místní alkohol Brennivín - pálenka z brambor s kmínovým aroma (cca 500 Kč) - zkuste třeba malou lahvičku, já si to rozhodně neoblíbila.
blobid2.jpg

OBLEČENÍ
Co by vám nemělo chybět, jsou kvalitní boty (nejlépe s Goretex úpravou), a to rozhodně dvoje. Pak určitě nějaké spodní termoprádlo - my vsadili na merino - je dražší, ale super - ani po 10 dnech totiž nesmrdí, což fakt oceníte (smích), pak jsme měli všichni nepromokavou bundu a nepromokavé kalhoty. Zbytek už je nějak jedno, ale mně se celkem osvědčila kšiltovka  při dešti, rukavice - málem jsme totiž umrzli, čepice, sluneční brýle (vezměte i opalovací krém - když to vysvitne, slunce má sílu), kvalitní ponožky, šátek na krk... No a několik vrstev oblečení - kalhoty, spodky, víc slabších triček/mikinek... hlavně ať máte vždy něco suchého na převlečení.

OSTATNÍ VYBAVENÍ
Určitě nezapomeňte vzít nádobí - nám stačil jeden „hrnec“, záleží, kolik vás pojede. Každý měl svou misku na jídlo, příbor, plecháček/hrnek. Měli jsme s sebou i čelovky, přes letní měsíce by tedy měl být polární den, takže v tuhle roční dobu spíš vezměte masky na oči na spaní. Dále jsme měli rychleschnoucí ručníky, hodily se vlhčené ubrousky, ostrý nůž, otvírák na konzervy a samozřejmě na víno (smích).
blobid3.jpg

KEMPOVÁNÍ
Vezli jsme pro 4 lidi dva stany, každý měl svou nafukovací karimatku a spacák. My je měli dost kvalitní, až do -10, takže jsme v tom nějakou tu chladnější noc zvládli. I během léta je možné, že teplota v noci spadne k nule, takže bych spacák opravdu nepodceňovala. Stan hlavně ať nepromokne a neuletí, jinak by to mělo být všechno jako na běžný kemping.

CESTA
Vyrazili jsme na naši cestu z KFL na jih, resp. na východ. Naše trasa i se zastávkami je zachycena na mapce.  Tam jsou taky označené věci, které jsme viděli - opravdu všechny doporučuju! Víc nastudovat o jednotlivých místech můžete na webu např. zde: www.fijalka.cz, kde je to pěkně popsané. Určitě jeďte do Duhových hor (Ladmannalaugar) - je tam super kemp, perfektní na túry a teče tam horká řeka přímo v kempu - zadarmo! :) Opravdu neopakovatelný zážitek, kdy ve zmrzlém ránu, při východu slunce, lezete do teplé řeky a užíváte si život – protože přesně o těchhle okamžicích ten život jen, nic víc už nebude.
blobid4.jpg

5a85571dbd15dobrazek.pngMy jsme pak navštívili ještě přírodní sirné lázně v Mývatnu - není tam takový nával jako v té známé Modré laguně v Reykjavíku, cena byla tak 1 200 Kč/osoba, ale stálo to za to! Když jsme tam jeli, zrovna pršelo, ale o to lepší to byl odpolední program.
Jinak na cestě kolem celého ostrova potkáte nespočet vodopádů, jsou fakt krásný a opravdu kolikrát až fascinující podívaná - moc pěkný je Gullfoss, Seljalandsfoss (ten se dá i kolem dokola obejít) a Skogafoss. Za chvíli vás ale už vodopády budou trochu nudit. V městečku Víku jsou pak ty proslulé černé temné pláže, určitě tam zajeďte - dají se tam pozorovat papuchálci. Z Víku jsme pak jeli skoro celý den v autě, ale zase podle oceánu a měli jsme nádherně, takže to bylo i super pokochání z auta. Zastavili jsme se v ledové laguně Jokulsárlon - to neminete. Jsou tam plovoucí kry, viděli jsme i lachtana :) Pak jsme to vzali na sever k Mývatnu (POZOR - jezero mušek!!!) a tam je to vážně moc pěkné (třeba i ta přírodní sirná laguna), všude kolem nádherná krajina všech možných barev a odstínů... Kempovali jsme tam dvě noci. Dál jsme se přesouvali do městečka Hvammstangi, a to přes Akureyri – strašně hezké severské městečko s přístavem pro zaoceánský lodi, stojí za vidění.

Nakonec jsme poslední dvě noci strávili v Reykjavíku, kde jsme si to parádně užili! Ubytování přes booking, cena ale dost vysoká, v průměru tak 1 500 Kč/osobu/noc. Není tam extra nic k vidění (Harpa, přístav, vikingská loď, kostel), ale ty jejich uličky plný hospůdek a obchůdků... No bude se vám tam líbit! Dejte si kdekoliv na ulici hotdog (čert ví, proč je mají tak rádi), zajděte do přístavu - jsou tam bistra s nabídkou jídel z čerstvých ryb - my vybrali jedno z nejznámějších - Seabaron, kde jsme ochutnali tradiční islandskou humří polívku a krevety a tak. Pecka! A pak zajděte někam do hospody na pivo. Na Islandu taky dost pijí kafe, takže klidně zajděte, kavárna je na každém kroku (káva cca 120 Kč) a kávu dostanete opravdu kvalitní.
blobid1.jpg

POČASÍ
Je opravdu nevyzpytatelný. Měli jsme asi 3 krásně slunné dny, ale taky bylo někdy dost odporně - pršelo, foukal super vítr (a to i tak, že pršelo z boku, to nečekáte), jednu noc nám dokonce mrzlo, takže stan byl do rána celý omrzlý, skoro že jsme měly rampouchy u nosu.. ale co vás nezabije... aspoň budou zážitky!

ISLANĎANÉ
Jsou milí, i když se tak netváří – jejich výraz je totiž tak nějak bez emocí (smích). Ale všichni, a to opravdu, mluví anglicky, takže se v pohodě dorozumíte kdykoliv a kdekoliv, rádi poradí, povypráví si s vámi, tak se jich nebojte.
blobid5.jpg

A CO JEŠTĚ DOPORUČUJI?
Určitě si pořiďte průvodce, my taky pořád něco četli/studovali, celkem zábava a o každým místě je stejně lepší si přečíst přímo ve chvíli, kdy se tam chystáte. Od Fijalky jsme měli objednanou super nepromokavou mapu, doporučuji! – Neroztrhla se, ani nepromokla v tom největším fičáku a slejváku.

A když bych měla shrnout finance celkem? No raději to ani nechci počítat, faktem ale je, že jsem dost peněz utratila nákupem outdoor věcí - boty, bundy, kalhoty atd., protože v teplákách a plátěných polobotkách tam ani raději nejezděte :) Když pak shrnu cenu za letenku, auto, naftu, ubytování, jídlo, alkohol + nějaké ty suvenýry, jsem na nějakých cca 30 tisících (+ několik dalších tisíc za to oblečení - ale třeba stan + spacák jsem si půjčovala - já to v takový kvalitě nevlastním), ale fakt jsme si to užili, takže nelitujte koruny, která na Island padne, budete mít zážitků k nezaplacení :) Navíc jsem to sama pro sebe brala i jako takovou potřebnou očistu duše, na to je to ta pravá destinace.
blobid6.jpg

Zdroj fotografií: Autorka článku

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama