5b55ccfe617d0obrazek.jpg
Nîmes najdete v jižní Francii, mezi Montpellier a Marseille, na úpatí pohoří Cévennes. Jeho počátky spadají do období antického Říma. Všude po městě vidíte jeho znak – na zábradlí, na chodníku, na historických branách. Místní měšťané jsou na něj velmi hrdí, jejich krokodýl spoutaný řetězy s palmovým listem symbolizuje dávnou a vítěznou historii. Římský vůdce Octavianus Augustus toto město, pozemky věnoval svým věrným vojákům za pomoc v boji. Spolu s nimi porazil Antonia a Kleopatru v Egyptě.
5b55accc0769aobrazek.jpg

Město Nîmes má také trefnou přezdívku. Díky mnoha významným a zachovalým památkám z antické doby se mu říká „francouzský Řím“. Má dnes kolem 150 000 obyvatel, město je protkané architektonickými skvosty. Vlivem historických události se zde mísí kultura římská, hispánská, camargueská, cévenská a provensálská. Nîmes bylo již od 16. století významným centrem protestantské církve, i to se zde promítá do církevních památek. Díky svému bohatému historickému, kulturnímu a architektonickému dědictví a jeho splynutí s dnešním obrazem města a rozvoji se Nîmes pyšní titulem „Město umění a historie“.
5b55ccb2d09daobrazek.jpg

Největší chloubou města je oválná aréna, která od dob Římanů slouží k různým představením. Gladiátorské zápasy vystřídaly oblíbené  býčí zápasy, zvané Féria, podle španělské tradice. Nejde ale dnes o zabíjení býků, naopak, býci odcházejí z arény s velkou pompou. Dnes je to zábavná show, kdy skupina toreadorů za burácení diváků musí sejmout býkům ozdoby, které mají připevněné mezi rohy. Hrdiny jsou místní býci, pokud jsou šikovní a jen se tak nedají přemoci, mají velký aplaus. Aréna byla postavena na přelomu 1. a 2. stol. a vešlo se do ní až 24 000 diváků. Prohlédnout si tento kolos a vnímat jeho příběh je neskutečný zážitek. Stojíte v posledním patře vysokého hlediště a žasnete, jak takovou velestavbu mohli římští precizní architekti a stavaři zrealizovat.
5b55cccaf3d78obrazek.jpg
Celé město Nîmes je nutné vnímat jako historický celek. Musíte přijmout fakt, že v podstatě na každém rohu narazíte na nádherné památky, které splynuly s moderním městem. Mně se velmi líbil čtyřhranný římský chrám Maison Carrée. Majestátný, krásně se dmoucí ve své kráse. Se svými 30 elegantními korintskými sloupy, nahoře s tympanonem, postavený  v 1. stol. před Kristem na římském fóru, patří k nejzachovalejším římským chrámům na světě. Dnes je uvnitř je muzeum antiky se sochou Apollona a Venuše. Maison Carrée stojí naproti moderní budově N.Fostera Carrée d´ art, kde najdete muzeum moderního umění. Protnutí historie s dneškem je pro Nîmes typické.
5b55ae8d8db00obrazek.jpg

V samotném centru města je nádherný park Jardins de la Fontaine spojený s historickými zahradami a lázněmi. Tady vyvěrá na povrch silný pramen, který Římané nazvali Nemausus podle svého boha řek. Římané na tomto místě postavili lázně a další stavby, z nichž se zachovaly pouze ruiny Dianina chrámu. Dodnes se neví, k čemu tento chrám sloužil, je zahalený tajemstvím. Později vnikly v blízkosti pramene nádherné zahrady s terasami a chladivými bazény. Protože tento pramen byl „božský“, město potřebovalo vodu pro všechny potřeby obyvatel. A díky tomu vznikla další velkolepá stavba, most „Pont du Gard“, akvadukt, který byl součástí systému přivádějícího vodu ze vzdáleného pramene do města Nîmes.
5b55ad994d1aaobrazek.jpg

Zajímavou památkou, za kterou budete muset jít do kopce, je 33 m vysoká osmiboká věž Tour Mangne, která pamatuje Kelty. Následně se stala součástí římského opevnění.  Najdete ji na pahorku Mont Cavalier, trochu se podobá obřímu majáku Phare v Alexandrii. Jestliže netrpíte závratí, vyjděte po schodech věží až nahoru a podívejte se, jaký je z jejího vrcholku nádherný výhled.
5b55cce6c847aobrazek.jpg

Zajímavostí je význam názvu města Nîmes. Víte, že se spojuje s džínovinou? Město se stalo díky italským umělcům v 17. a 18. století střediskem textilního průmyslu a výroba džínoviny je spojena s názvem města (název denim – de – nimes). Látka, z niž se šijí džíny, se nazývá denim, tj. doslova „z Nimes“, kde se začala vyrábět.

Zdroj fotografií: Klára Křížová, Shutterstock.com

Jaké památky v Nîmes si nenechte ujít:

  • Amfiteátr (Arenes) z doby kolem roku 70 o rozměrech 133 x 101 m, s dvojím patrem arkád a více než 20 tisíci míst byl koncem 20. století nákladně opraven, aby mohl sloužit pro různé kulturní události i nekrvavé býčí zápasy. Má nyní pohyblivou střechu a přes 16 tisíc míst k sezení.
  • Maison Carrée (čtvercový dům) z roku 19 př. n. l. je jeden z nejlépe zachovaných římských chrámů.
    Tour Magne, zbytek starověkého opevnění na návrší Mt Cavalier za Jardin de la Fontaine, slouží jako vyhlídková věž. Další dvě zachované starověké brány jsou Augustova a Francouzská.
  • Castellum divisorium (rue Lampeze, na úpatí Fort Vauban) je koncová nádrž římského vodovodu, odkud se voda olověnými trubkami rozváděla do fontán aj. po městě. Je to jediná zachovaná stavba tohoto druhu.
  • Katedrála P. Marie a sv. Castora, románská stavba ze 12. století, ve 14. století rozšířená a v 17. století po náboženských válkách barokně přestavěná. V 19. století byla opravena v novobyzantském slohu, jen západní průčelí se zachovalo s původní středověkou plastickou výzdobou.
  • Jardins de la Fontaine, velkolepý barokní park na severozápadním okraji historického města, s řadou dalších antických zřícenin (chrám Diany aj.)
  • Carré d’art, muzeum moderního umění podle návrhu amerického architekta Normana Fostera (1986) stojí naproti Maison Carrée.

Pokud se vydáte do Provence, mohly by se vám hodit tyto odkazy:

Můj blog: www.Klaracestovani.cz
Instagram: Klara_Blog_Cestovani

Přečtěte si také:

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit