Pokud milujete památky, rozhodně by vám neměl uniknout románský kostel San Miniato al Monte. Najdete jej nad městem, na okraji čtvrti Oltrarn na zalesněném kopci. Stojí na místě původní kaple zasvěcené svatému Miniatovi, mučedníku pohřbeném na tomto místě v roce 250. Průčelí kostela je vyzdobeno prvky ze zeleného a bílého mramoru a i interiér je velmi působivý. Mnozí tento kostel považují za nejkrásnější ve Florencii, jiní dokonce v celém Toskánsku.

Do kostela se dostanete po širokých schodech, a když se ohlédnete, ohromí vás nádherný výhled na řeku Arno a starobylou část města Florencie. Z výšky máte vše jako na dlani. My jsme tady byly s kamarádkami pozdě odpoledne, kdy slunce bylo nízko, a dlouhé stíny dodávaly této nečekané scenérii nádherné světlo.

K místu, kde stojí kostel San Miniato al Monte se váže tajemné vysvětlení, proč byl postaven zrovna tady. Svatý Minias byl patrně první florentský mučedník. Byl umučen při pronásledování křesťanů v dobách císaře Decia (249-251). Pověst praví, že potom, co mu byla ve městě sťata hlava, vzal si ji a odnesl na místo, kde stojí dnešní kostel. Světec zde žil před tím jako poustevník a kopec byl tehdy poset pohanskými chrámy. Původně zde byla jen kaple, v roce 1207 zde byl postaven románský kostel.

Pokud se vám líbí kostel zvenku, nadchne vás jeho zajímavý interiér. Vymyká se všem srovnáním. Otevřete dveře, vstoupíte dovnitř a uvidíte tu krásnou dlažbu z roku 1207. Krásné obrazy, sochy, architektonické detaily, pocit vzdušnosti, pozitivní atmosféra, cítila jsem se tady velmi dobře. Žádné stísněné pocity, které mne občas na podobných místech přepadají, a zbavím se jich, až když vyjdu ven. Možná k tomu přispělo i podvečerní slunce, které pronikalo okny a svými paprsky tvořilo pruhy jasného a ostrého světla.
Kostel má tři úrovně – chrámovou loď, sníženou kryptu a vyvýšený presbyář, což je oblast hlavního oltáře. Kostel a jeho části prošly několika rekonstrukcemi, proto si ho dnes můžete prohlédnout v celé jeho kráse.

Do nejstarší části kostela se dostanete po schodech, otevře se vám vzdušný prostor krypty s hrobem svatého Miniata. Zajímavostí je 36 nesourodých sloupů. Když si tady sednete a prohlížíte si tajemný interiér, po chvíle zjistíte, že je zde něco zvláštního – ano, každý sloup je trochu jiný, při tom ale zajímavě spolu ladí. Je to nesourodost, která provokuje vaše smysly, co je tady „divného“ a při tom pozitivního. I v čísti kde je krypta jsou okna a paprsky slunce spolu s se svíčkami dotvářejí kouzelnou atmosféru.

V hlavní kostelní lodi se po schodech nahoru dostanete do románské kazatelny. Zábradlí je pokryto vkusnou třpytivou mozaikou z roku 1297 s křesťanskými motivy. Celý kostel je vyzdoben uměleckými díly, které ztvárňují svatého Miniata v různých životních situacích. Autory byli známí umělci italské románské i renezanční doby. Nacházejí se zde také další hrobky, například Iacopa di Lucitania, vědce, diplomata a významného duchovního. Na florentský kostel je zde ale hrobů dost málo. Například v Santa Croce je jich dokonce 250.

Za zážitek stojí také nádherný strop a sochy. Je dobré vnímat i drobné detaily, které v sobě nesou symboliku dalších souvisejících myšlenek, na které odkazují. Například mřížka za sochou kardinála je metafora brány do ráje, prázdné soudní stolice zase poukazují na Poslední soud. Anděl, který drží korunu Panny Marie, symbolizuje kardinálovu mravní bezúhonnost, stejně jako jednorožci, kteří jsou odkazem na víru, že toto zvíře může chytit jedině panna nebo panic.

Návštěva kostela San Miniato al Monte opravdu stojí za to. Ve Florencii jsem prošla mnoho kostelů a tento byl opravdu jedinečný. Majestátní, tajemný, krásný.

Zdroj fotografií: Klára Křížová, shutterstock.com

Moje rady na cestu:
U nízkonákladových aerolinek jde v předstihu koupit letenka velmi levně (za 2-3 000 Kč).

Z letiště jede tramvaj až do centra města a jezdí každých deset minut. Lístek na 90 minut v MHD stojí 1,5 Euro.

Pokud se chcete podívat do památek jako je velkolepá kopule Duomo, zvonice Campanile a Baptisterie naproti slavné katedrály Santa Maria del Fiore na piazza del Duomo, kupte si lístek dopředu přes internet a zároveň si zarezervujte čas vstupu, bez toho vás do budovy nepustí a díky velkému zájmu jsou vstupy často vyprodané. Takže na místě to pak časově nevyřešíte. Do katedrály Santa Maria del Fiore je vstup zdarma, ale musíte si vystát velmi dlouhou frontu.

Lístek si dopředu můžete koupit i do velkých galerií a rezervovat si čas vstupu, vyhnete se pak velkým frontám a hrozí vám riziko, že budou časové vstupy vyprodané. Lístek je možné koupit kombinovaný, například do Galerie Uffizi si můžete dohromady koupit i palác Pitti a zahrady Boboli. Cena je pak výhodnější, tento „trojlístek“ stojí 38 Euro.

Zkontrolujte si časy, kdy jsou památky otevřené, protože například v neděli jsou zavřené a na mnoha místech probíhají bohoslužby jen pro věřící.
Jestliže milujete památky, rozhodně by vám neměl uniknout románský kostel San Miniato al Monte. Najdete jej nad městem, na zalesněném kopci. Stojí na místě původní kaple zasvěcené svatému Miniatovi, mučedníku pohřbeném na tomto místě v roce 250. Průčelí kostela je poseto krásnými prvky ze zeleného a bílého mramoru, interiér je také velmi působivý. Moc se mi líbil, ráda vám ho doporučím. Mnozí tento kostel považují za
nejkrásnější ve Florencii, jiní dokonce v celém Toskánsku.

Moje dobrá zkušenost: Pokud se chcete v centru Florencie dobře a poměrně levně na místní poměry najíst, doporučuji tuto restauraci, je kousek od všech významných památek, takže tam dojdete v pohodě pěšky: Restaurant Osteria De´Peccatori, Piazza San Firenze 14r www.osteriadepeccatori.com. Jedly jsme tady několikrát, protože díky kvalitě a cenám byla bezkonkurenční.

Reklama