Budova Burj Khalifa je součástí hypermoderního nákupního centra Dubai Mall, kde můžete nakoupit, posedět v restauracích a kochat se umělou venkovní vodní plochou s největší tančící a zpívající fontánou na světě – doporučuji hlavně po setmění.

Při návštěvě vyhlídky procházíme několika bezpečnostními kontrolami, jsme proskenování skrz na skrz. Po cestě k výtahům „On the Top“ si prohlížím fotografie dokumentující celou kolosální stavbu. Jak vše vznikalo, od základů a postupně rostlo až k nebesům, aby dostalo prvenství nejvyšší budovy světa.
5a4cb8565683bobrazek.png

5a4cb8e914042obrazek.pngNastupuji do výtahu, který nás rychlostí 10 m za sekundu vynese nahoru, do 124. patra. Trochu se mi tají dech a cítím velký respekt před konstruktéry toho všeho. Dveře se zavřou, jízda nahoru je jako ve snu. V nějakém nadčasovém vzduchoprázdnu. Necítíte nic, žádný pohyb, jen vám lehce zaléhají uši. Pro rozptýlení vám uvnitř potemnělého výtahu pustí film, který vám ukazuje, jak výtah postupuje, ve které části budovy se právě nachází. Když se vám z úst dere povzdech, jak je to možné, výtah zastaví a vystupuji. Oslní mne světlo a krása vyhlídky. Jsem nahoře, „On the Top“.

Když se vymaním ze spárů nabídky nafocení speciálních fotek s různými pozadími vzdušné budovy, můžu si v klidu projít vyhlídku, zadívat se dolů, užít si ten pocit, být takhle vysoko. Kromě vyleštěných oken a popisných tabulí, co můžete z tohoto okna vidět, jsou pro návštěvníky k dispozici sedačky, houpající se zavěšení křesílka a obchod se suvenýry. Ta výška je opravdu magická. Můžete věž projít dokola prohlédnout si vše pod sebou, máte to jako na dlani. Vyhlídka na Burj Khalifě se nechvěje, necítíte žádné vlnění, houpání, máte pocit jistoty. Scházím ještě o patro níž, kde se nachází vyhlídková otevřená terasa. Trochu tu fouká a je cítit teplý vzduch. Je hezké počasí, mám štěstí. Užívám si panoramatického výhledu na město plné výškových budov, nekonečnou poušť, na místa, kde je písek, ale velmi brzy se zde začne také stavět, na Perský záliv, vidím i ostrov Palm Jumeirah. Fotím a vnímám atmosféru. Jsem na nejvyšší budově světa!

Cesta dolů je stejně příjemná jako nahoru. Výtah nás snese během okamžiku dolů a já si odnáším nevšední zážitek, který vám musím doporučit. S budovou Burj Khalifa se ale neloučím, večer se těším na zpívající a tančící fontánu, která se nachází v její těsné blízkosti.

5a4cb95f51f63obrazek.png
Zajímavosti

  • Hlavním architektem této jedinečné stavby byl Adrian Smith z Chicaga.
  • Stavba začala v září 2004, slavnostní otevření proběhlo v lednu 2010.
  • Výtahy jedou do 189 patra.
  • Vyhlídková plošina pro návštěvníky je v 124. patře, ve výšce 452 metrů.
  • V celém mrakodrapu se nachází 57 výtahů a 8 eskalátorů.
  • Členitý tvar budovy má připomínat rozvinutý květ květiny Hymenocallis, která se v Dubaji vyskytuje.
  • Na návrhu interiéru spolupracoval módní návrhář Giorgio Armani.
  • Budova je součástí rozsáhlého projektu s názvem Downtown Dubai v hodnotě 20 miliard dolarů, zahrnujícího i několik dalších mrakodrapů, obrovské nákupní středisko Dubai Mall a umělé jezero s vodotrysky uprostřed komplexu.

Moje články:


Zajímavé stránky:

Instagram: Klara_Blog_Cestovani

Facebook: www.facebook.com/klarablogcestovani

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama