Naší první zastávkou na cestě po Bali byla jihozápadní oblast Jimbaran, balijský venkov, který nám přirost k srdci. Žije tady náš kamarád Filip Kemény, na kterého jsme se moc těšili. Za dva roky, co jsme se neviděli, se stihl oženit se svou přítelkyní Shelou a nyní čekají v létě holčičku. Jsou velmi podnikaví, otevřeli si restauraci s barem a Filip zprostředkovává řadu služeb pro turisty. Tak jsme se původně seznámili. Pomohl nám s půjčením auta a pak se z nás stali dobří kamarádi.

Jaký je poloostrov Bukit?

Čtyři kilometry jižně od Kuty se Bali zužuje do úzké šíje, která se o něco dál opět rozšiřuje a vytváří poloostrov Bukit, s drsnou, houštím zarostlou vápencovou náhorní plošinou, a vypadá jako fotbalový míč přivázaný k nejjižnějšímu konci ostrova. Oficiálně se mu říká Bukit Badung (Bukit znamená v indonéštině kopec) a má mnohem více společného s neúrodnou kosodřevinového nedalekého ostrova Nusa Penida než s příjemně svěžímí rýžovými poli zbytku Bali.

Většina polostrova je hornatá a nedá se tu pěstovat rýže, pro surfaře je ale zdrojem velkého potěšení, protože skalnatá pobřežní linie nabízí jedny z nejlepších příbojových vln na celém Bali. O tuto oblast ale mají zájem stavební firmy, neboť se snaží postupovat v souladu s nařízením vlády, že pro turistické účely se má využívat pouze neúrodná půda. Proto tady vzniká výstavba luxusnějších hotelových komplexů, především v oblasti Jimbaran.

Ráj pro milovníky ryb

ryby

Jimbaran je po celém Bali známé loviště ryb. Každého úsvitu se rybáři vracejí z moře, aby prodali své úlovky na tržišti Kedonganan na severním konci pláže. Na rybách si pak můžete pochutnat v některém z desítek místních warungů, kde se ryby a další mořští tvorové pečou nad žhavým uhlím. Obyvatelé vesnice žijí mimo pláž, v úzkých uličkách, které vedou z hlavní silnice Kuta-Jimbaran-Uluwatu  probíhající přímo středem vesnice.

ryby

Když zavítáte na tržiště ryb, je to zážitek! Hromady všech možných druhů ryb, krevet, mořských plodů jako jsou sépie, mušle, chobotničky, humři… vše si můžete koupit krásně čerstvé a odvést domů nebo do svého bungalovu a hned si to připravit a sníst. Nebo můžete využít jako my místního grilovacího warungu, kde vám na ošuntělém grilu vaší koupenou rybu očistí, pomažou pikantní omáčkou a hned na místě ugrilují. Je to taková dobrota!  Za kilovou rybu (například red snaper, white snaper nebo doradu) dáte 100,- a za zpracování na grilu dáte v přepočtu 40,- a pak sedíte a jíte a je to taková pochoutka, že se vám dělají boule za ušima!

ryby

Víte, co je zajímavé na balijské venkově? Chovají tu domácí zvířata, která jsou vzrůstem malá, stejně jako místní Balijci. Když nejdete spát před půlnocí, zjistíte, že jakmile je jedna ráno, všechna drůbež se začne ozývat. Noční kokrhání těch malých kohoutků je velmi intenzivní a pokračuje až do rozednění…

ryby

Příští článek: Místo, které tady miluju je Balangan pláž

Jedete na Bali? Tyto odkazy a mé doporučení se vám budou hodit

Pokud budete na Bali, můžete zkontaktovat sympatického chlapíka, jmenuje se Filip Kemény a žije na Bali již 5 let. Pokud byste sem někdy jeli, potřebovali ubytování, dopravu, výlety, pomoc, s naším doporučením ho kontaktujte filipkemeny@gmail.com nebo jeho FB strankách.

Čtěte také:

Reklama