I když žijeme v moderní době a Bali s ní drží krok, je stále přítomnost duchů a nadpřirozených sil v myslích místních obyvatel aktuální a živá.

Víra v duchy a nadpřirozeno se přenáší z generace na generaci. I dnešní mladí Balijci se chovají podle tradic, ke kterým je přivedli rodiče. Mají spoustu náboženských svátků, z nich nejvýznamnější a pro cizince možná nejzajímavější a nejkurióznější připadá na březen.

Zdroj: www.shutterstock.com

Zdroj: www.shutterstock.com

Má název Hari Nyepi a znamená Den Ticha. Je to den, kdy musí být celé Bali pusté a prázdné. Nikdo v tento den nesmí vycházet ven. A to platí i pro cizince. Jsou zavřené obchody, restaurace, řady, nelétají letadla. Celé Bali musí vypadat jako liduprázdné, jako by spalo.

My jsme tyto svátky zažili při naší cestě. I když jsme na Den Ticha odjeli na Jávu, kde se tento svátek nedrží (je to je věc Bali), den před tímto tichým svátkem je ale dost veselo. Celé Bali žije tím, že odpoledne slaví slavnosti Ogoh Ogoh. 

Zdroj: www.shutterstock.com

Zdroj: www.shutterstock.com

Slavnosti probíhají v podvečer, ale když projíždíte ostrovem, velkolepé přípravy už začínají od rána. Na ulicích jsou vidět obří sousoší, která většinou zobrazují démona a bytost, která s nimi bojuje. Na sochy se přidělávají nosítka, konstrukce, aby nosiči mohli dílo zvednout a nést ho na ramenou. Většinou sochy nese celá skupinka mladíků a tančí s nimi. Dokonce na Bali probíhají soutěže, kdo má tyto sochy lepší. 

Zdroj fotek: Klára Křížová

Ceremonie Ogoh Ogoh tedy probíhá tak, že skupiny mladých lidí vytáhnou svoje dlouho připravované alegorické příšery a sochy. Je to ceremoniál, kdy se uctívají duchové na Bali, dobří, i zlí. Tyto průvody trvají od setmění  až do pozdního večera. Během ceremonie skupina zaříkává duchy, tančí během dunění bubnů, kolem skupinky kráčí nazdobené krásky, balijské ženy v tradičních šatech.

Je to velkolepá podívaná, průvod na čas zataví dopravu, v některých městech i na hodinu. Průvod prochází městem, doprovázený davem diváků. Zažili jsme to na západě Bali, směrem na trajekt na Jávu. V každém městě tato oslava probíhala, všude plno lidí, slavnost si užívali úplně všichni.

Zdroj: www.shutterstock.com

Zdroj: www.shutterstock.com

Po dnu plném oslav přichází Hari Nyepi, Den Ticha. Od šesti ráno do šesti ráno dalšího dne je celé Bali ztichlé, nikdo nevychází, v noci nesvítí rozzářená okna. Ten den už jsme byli na Jávě a šplhali na sopku Kawah Ijen.

Jedete na Bali? Tyto odkazy a mé doporučení se vám budou hodit

Pokud budete na Bali, můžete zkontaktovat sympatického chlapíka, jmenuje se Filip Kemény a žije na Bali již 5 let. Pokud byste sem někdy jeli, potřebovali ubytování, dopravu, výlety, pomoc, s naším doporučením ho kontaktujte filipkemeny@gmail.com nebo jeho FB stránkách https://www.facebook.com/Filip.kemeny.

Bali Minas Villas: Krásné vily pro více osob na jihozápadě Bali: ubytování – náš vyzkoušený tip: http://www.zivotnabali.cz/reklama/komfortna-vila-pre-celu-rodinu/

Zajímavé stránky s mnoha informacemi: http://www.zivotnabali.cz/

Krásné ubytovaní u nejlepších pláží na Bali

Další články Cestopis Bali:

Reklama