Při naší cestě vypůjčeným autem jsme se zastavili na krásné zastávce – chtěli jsme vidět chrám Tanah Lot, který je jednou z několika tváří ostrova Bali. Chrám najdete na západním pobřeží, severně od Denpasaru.

Bali

Cestou sem (pokud pojedete z Denpasaru) nezapomeňte sledovat obchody s nábytkem a bytovými doplňky. Je to známá oblast, kde je koncentrace těchto obchodů a mnoho umělců a řemeslníků tu má své obchody. A nabídka je opravdu skvělá a levnější než v centru hlavního města. Když podlehnete nákupní vášni a nízkým cenám, nábytek vám mohou přepravit v kontejneru až do místa, kde bydlíte. Vše je možné! Vzhledem k tomu, že mají tyto služby v nabídce, cizinci převoz nakoupeného nábytku často využívají.

Chrám Pura Tanah Lot, který byl postaven na rozeklané, oceánem omývané skále při jihozápadním pobřeží, si plně zaslouží svůj věhlas. Když projdete chrámovou zahradou a dojedete k moři, zatají se vám dech nad tímto pohledem.

Je to jedna z největších balijských pamětihodností, kterou nejspíš uvidí každý turista, který na Bali pojede a bude se zajímat o místní památky.  Dá se říci, že je to jeden ze symbolů Bali: Tajemná několikastupňová svatyně vyčnívající z divokých vln, to je obrázek z každého průvodce po Bali.

Bali

Spojení s několika dalšími chrámy na pobřeží mu dodává zvlášť posvátné postavení. Každý den sem přicházejí davy lidí, zvláště pak navečer, kdy přijíždějí autobusy plné místních i zahraničních turistů, kteří chtějí vidět siluetu chrámu při západu slunce. Pokud sem přijedete v průběhu dne, jako jsme sem přijeli my, pak místní stánky a restaurace, které jsou kolem chrámu, ještě spí, nabírají dech na večer, kdy tady bude živo… západ slunce, tato scenérie přiláká toužebné davy návštěvníků.

Ještě mnohem větší zástupy se zde shromažďují během slavnosti „Odalan“, kdy chrám slaví výročí založení. Přijede mnoho věřících a probíhají oslavné ceremonie.

Jako na mnoha památkách i zde platí, že se na svatyni můžete dívat pouze zvenku. Jako nevěřící nemáte povolený vstup dovnitř. Vzhledem k posvátnému postavení tohoto chrámu mezi ostatními smějí po chrámovém schodišti vytesaném ve skále dnes vylézt a do areálu vstoupit pouze oddaní věřící.

Bali

Tanah Lot je ale opravdu krásný, to, že se nepodívám dovnitř mi ani nevadilo. Byli jsme tady v době odlivu, takže cesta ke skále nebyla zaplavena. Během přílivu se pobřeží zaplaví vodou a nedostanete se blíž. Být tu v období odlivu má výhodu - můžete se napít posvátné vody z pramene ležícího pod chrámovou skálou (místní mniši budou rádi za dobrovolný příspěvek) nebo pohladit krotké posvátné korálové hady hnízdící za útesem. Ty jsme tedy nehladili, bojím se hadů, takže tuto zkušenost jsem si odpustila. Jestliže jste tady ale za přílivu, je dobré dostat se na vrcholek útesu na pevninské straně a najít si místo, odkud budete mít nejlepší výhled, ideálně na západ slunce.

Toto místo se mi moc líbilo. Doporučuji. A také množství obchodů s nábytkem a bytovými doplňky cestou z Denpasaru. Stojí to aspoň za prohlídku a inspiraci, pokud si nic nekoupíte… ale asi spíš koupíte, aspoň něco malého, co se vejde do batohu. Stejně jako jsme nakoupili my…

Bali

Jedete na Bali? Tyto odkazy a mé doporučení se vám budou hodit

Pokud budete na Bali, můžete zkontaktovat sympatického chlapíka, jmenuje se Filip Kemény a žije na Bali již 5 let. Pokud byste sem někdy jeli, potřebovali ubytování, dopravu, výlety, pomoc, s naším doporučením ho kontaktujte filipkemeny@gmail.com nebo jeho FB stránkách https://www.facebook.com/Filip.kemeny.

Bali Minas Villas: Krásné vily pro více osob na jihozápadě Bali: ubytování – náš vyzkoušený tip: http://www.zivotnabali.cz/reklama/komfortna-vila-pre-celu-rodinu/

Zajímavé stránky s mnoha informacemi: http://www.zivotnabali.cz/ 

Zdroj fotografií: Klára Křížová, www.shutterstock.com

Další články Cestopis Bali:

Reklama