Očekávání potomka dává ženám pořádně zabrat. Třeba o otocích nohou a křečích by mohla většina vyprávět. Proto na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity vyvíjejí speciální boty, které pomáhají eliminovat zdravotní potíže v těhotenství. Začínají s měřením, kterým projde za deset měsíců stovka žen. A přihlásit se můžete i vy.

Budoucí matky se do testování ve fakultní laboratoři mohou zapojit především díky spolupráci s Gynekologicko-porodnickou klinikou Fakultní nemocnice Brno. Pokud by měly zájem podílet se na vědeckém bádání i nastávající matky, které spadají pod jinou nemocnici, mohou se ještě přihlásit. Podmínkou je kvůli nahlížení do zdravotnické dokumentace jenom to, aby byly klientkami Všeobecné zdravotní pojišťovny, která na výzkum přispěla jedním milionem korun.

tehotnazena

Vědci zařadili těhotné ženy do výzkumu původně proto, že díky jejich relativně rychlému přibírání na váze lze dobře sledovat změny na chodidlech, které způsobuje u běžné populace nadváha nebo nošení špatných bot. Zkušenosti žen ale ukázaly, že také pro ně má nová obuv zdravotní benefity.

„Všechny se shodly, že až do poslední fáze těhotenství neznaly výskyt křečí. U těch, které měly klenbu nohy horší, se navíc ukázalo, že po určité době jim fungovala lépe,“ přiblížil vedoucí výzkumu Martin Zvonař z fakulty sportovních studií, podle kterého se tak stalo také proto, že díky stélkám a botám nohama lépe proudí krev.

Fakulta sportovních studií spolupracuje s moravským výrobcem bot Josefem Hanákem už od roku 2010. Společně patentovali nejdříve speciální vložku do bot, která napravuje klenbu nohy, a později i celou botu. Pokud by výzkum potvrdil zásadní pozitivní účinky, uvažuje firma o tom, že by vyráběla zvláštní sérii bot pro těhotné. Nastávající maminky si už při předchozích testech určovaly třeba to, jak má jejich obuv vypadat a z jakého má být materiálu.

Po těhotných ženách se budou experti z fakulty sportovních studií věnovat například obuvi pro nemocné cukrovkou.

Reklama