Po dlouhou dobu neměli rodiče možnost chránit své děti před nákazouzákeřnou bakterií Streptococcuspneumoniae neboli pneumokokem, který může způsobit řadu komplikací, od zánětu středního uchaaž po závažné záněty mozkových blana otravu krve. Český tým vědců se však podílel na vývoji vakcínySynflorix, která již 5 let pomáhá chránitpřes 50 milionů dětí ve více než 100 zemích celého světa.

Vakcína Synflorix pomáhá chránit proti vybraným typům pneumokoka, které způsobují až 90 % závažných invazivních pneumokokových onemocnění např. zánět mozkových blan. Kromě toho účinně chrání před závažným zápalem plic, častým a bolestivým zánětem středního ucha a poskytuje tak dětem komplexní ochranu před nebezpečnými pneumokokovými infekcemi.

První vakcíny proti nákaze pneumokokem se objevily již v minulém století, jejich účinnost však nebyla dostatečná a odborníci stále hledali lepší varianty.Jedním z týmů, který se do vývoje nových vakcín zapojil, bylii vědciz Hradce Králové a Prahy a řada českých pediatrů. Vědci testovali vakcínu v českém prostředí více než 4 roky a přinesli důležitá data potvrzující vysokou účinnost vakcíny, díky kterým mohla být očkovací látka v roce 2009 uvedena na český trh. Vakcína byla pojmenována Synflorix. „Rix“ odkazuje na belgické městečko Rixensart, kde se tato vakcína vyrábí, a „Synflo“ pak poukazuje na to, že vakcína je odvozená odbakteriíStreptococcuspneumoniae a Haemophilusinfluenzae, které mohou způsobit závažná respirační onemocnění a meningitidu.Synflorix

Onemocnění pneumokokem je rizikové zejména pro děti ve věku dopěti let a může vést k řadě komplikací. Nejčastěji postihujeděti neinvazivní onemocnění jako je například bolestivý zánět středního ucha nebo zápal plic. Výrazně větší komplikace však nastávají při tzv. invazivních onemocněních, kdy bakterie pronikne do krve nebo mozkomíšního moku dítěte, což může způsobit závažnézdravotní komplikace, jako jsou otrava krve nebo zánět mozkových blan. Obě onemocnění mají velmi rychlý průběh a mohou vést až k úmrtí. Přestože existuje více než 90 různých typů pneumokoka a není možné očkovat proti všem, vakcína Synflorixpomáhá chránit proti vybraným typům.

Alarmujícízprávou však je, že v poslední době proočkovanostproti pneumokokům v České republice klesá. Rodiče se zbytečně obávají nechat své dítě očkovat, přitom se jedná o moderní a velmi dobře snášenou vakcínu, která může dítě ochránit před závažnou nemocí, a navíc pro děti do sedmého měsíce věkuje očkování plně hrazeno zdravotními pojišťovnami2. Nízká proočkovanost mezi dětmi zvyšuje riziko, že se onemocnění opět rozšíří. Podobný případ byl nedávno na Ústecku, kde vypukla epidemie spalniček mezi těmi, kdo nebyli dostatečně naočkováni.

Přestože je dnes očkování dostupné již v mnoha zemích a vakcínou Synflorix se očkuje běžně například v Rakousku, Švédsku nebo Nizozemsku, stále na pneumokokové infekce celosvětově umírá v přepočtu jedno dítě každou minutu. Společnost GSK,výrobce vakcíny Synflorix, se proto rozhodla podpořit projekt Globální aliance na podporu očkování (GAVI), který se snaží zprostředkovat očkování proti pneumokokům i pro děti v rozvojových zemích. V těchto zemích jsou totižpneumokoková onemocnění jednou z nejčastějších příčin úmrtí u dětí do 5 let. V rámci tohoto projektu se společnost GSK zavázala, že do roku 2024 umožní očkování proti pneumokokům více než 350 tisícům dětí z rozvojových zemí.

Zdroj:Tisková zpráva

Reklama