Užívat si v penzi zaslouženého volna, nebo nevypadnout z pracovního kolotoče? Otázka, kterou si podle posledního průzkumu pokládá mnohem více seniorů v zahraničí, než v Česku. Pracujících důchodců je u nás někdy až násobně méně než v jiných členských zemích EU.

senior

Češi odcházejí do důchodu zpravidla dříve, než je v Evropě zvykem, avšak po odchodu do penze pracují méně než většina evropských seniorů. Podle údajů evropského statistického úřadu Eurostat z roku 2012 dále pracuje až 40 % norských důchodců. Podobně jsou na tom britští, ale i třeba estonští senioři. V České republice bylo evidováno jen cca 13 % pracujících důchodců, což je méně než průměr EU činící 16 %.

Důvodem nízkého počtu zaměstnaných seniorů však není nižší pracovní morálka. Na rozdíl od důchodců z jiných evropských států se totiž českým občanům dostává mnohem méně příležitostí pracovat i v tomto věku. „Je pravda, že ne všechny firmy v České republice jsou zaměstnávání starších lidí nakloněny. V některých případech mají firmy zejména obavy o jejich jazykové či IT znalosti. Nicméně stále více firem si uvědomuje význam diverzity týmů, protože právě starší ročníky mohou mladší kolegy obohatit svým nadhledem, odstupem a bohatými zkušenostmi,“ vysvětluje Petra Karlachová z personální agentury GoodCall.

Příjmy českých seniorů

A z čeho tedy čeští senioři žijí? Prý spíše z úspor, které nastřádali hlavně těsně před odchodem do důchodu. Podle údajů České správy sociálního zabezpečení totiž činil v roce 2015 průměrný důchod 11 334 Kč. Čistá peněžní vydání domácností přitom podle Českého statistického úřadu dosahovala ve třetí čtvrtině loňského roku na osobu měsíčně 11 276 Kč, z toho domácnosti důchodců 11 161 Kč.

Z průzkumu Expobank CZ vyplývá, že 43 % lidí nad 55 let zvládne měsíčně ušetřit dva až pět tisíc korun. V České republice se přitom v předdůchodovém věku spoří peníze nejčastěji z důvodů další vzdělávání, možnosti dopřávat si nadstandardní zdravotní péči nebo cestování.

A v kolika letech odcházíme do důchodu? Průměrně je to podle posledních zjištěných údajů uváděných akademickým pracovištěm IDEA CERGE-EI u mužů 59 let, u žen dokonce 56 let.

Reklama