Užívat si v penzi zaslouženého volna, nebo nevypadnout z pracovního kolotoče? Otázka, kterou si podle posledního průzkumu pokládá mnohem více seniorů v zahraničí, než v Česku. Pracujících důchodců je u nás někdy až násobně méně než v jiných členských zemích EU.
Češi odcházejí do důchodu zpravidla dříve, než je v Evropě zvykem, avšak po odchodu do penze pracují méně než většina evropských seniorů. Podle údajů evropského statistického úřadu Eurostat z roku 2012 dále pracuje až 40 % norských důchodců. Podobně jsou na tom britští, ale i třeba estonští senioři. V České republice bylo evidováno jen cca 13 % pracujících důchodců, což je méně než průměr EU činící 16 %.
Důvodem nízkého počtu zaměstnaných seniorů však není nižší pracovní morálka. Na rozdíl od důchodců z jiných evropských států se totiž českým občanům dostává mnohem méně příležitostí pracovat i v tomto věku. „Je pravda, že ne všechny firmy v České republice jsou zaměstnávání starších lidí nakloněny. V některých případech mají firmy zejména obavy o jejich jazykové či IT znalosti. Nicméně stále více firem si uvědomuje význam diverzity týmů, protože právě starší ročníky mohou mladší kolegy obohatit svým nadhledem, odstupem a bohatými zkušenostmi,“ vysvětluje Petra Karlachová z personální agentury GoodCall.
Příjmy českých seniorů
A z čeho tedy čeští senioři žijí? Prý spíše z úspor, které nastřádali hlavně těsně před odchodem do důchodu. Podle údajů České správy sociálního zabezpečení totiž činil v roce 2015 průměrný důchod 11 334 Kč. Čistá peněžní vydání domácností přitom podle Českého statistického úřadu dosahovala ve třetí čtvrtině loňského roku na osobu měsíčně 11 276 Kč, z toho domácnosti důchodců 11 161 Kč.
Z průzkumu Expobank CZ vyplývá, že 43 % lidí nad 55 let zvládne měsíčně ušetřit dva až pět tisíc korun. V České republice se přitom v předdůchodovém věku spoří peníze nejčastěji z důvodů další vzdělávání, možnosti dopřávat si nadstandardní zdravotní péči nebo cestování.
A v kolika letech odcházíme do důchodu? Průměrně je to podle posledních zjištěných údajů uváděných akademickým pracovištěm IDEA CERGE-EI u mužů 59 let, u žen dokonce 56 let.
Nový komentář
Komentáře
Tak hlavně když už senioři mají úspory, tak kam by si je měli dát, aby neztratili peníze na inflaci? http://www.bluetrader.cz/senior-uspory/
Nám bylo na VŠ sociální řečeno, že současní "mladí" důchodci jsou na tom nejlépe, jak kdy důchodci byli, nikdy předtím a ani do budoucna už lidé nebudou tak dlouho užívat důchodu při relativně dobrém zdraví.
Mně samotné zbývá 17 let v pracovním procesu a nějak si to neumím představit. Po staru bych to měla za sedm.
Dělám v sociální práci, v přímé péči s umírajícími, takže fyzicky, ale hlavně psychicky hodně náročná práce, blbě placená. Navíc v malé neziskovce, tudíž každoroční boj o přežití v souboji s molochem zvyným Charita.
Pentlička — #33Já dělala plno let ve službách, takže s lidmi, potom plno let v účtárně se ženskými, pár let jsem taky šéfovala 10 chlapům / a to bylo daleko lepší, než dělat s ženskými/ a posledních 10 let mezi hodně mladými děvčaty a to bylo úplně nejlepší.
gerda — #30 Já mám práci tvůrčí až moc.Kolikrát v noci nespím a "tvořím". A taky je to práce s lidmi a já jsem introvert, dělá mi velké problémy být za autoritu. Kdybych dělala nějakou práci, kde bych neměla žádné starosti, bylo by to něco jiného. Takhle mám pocit vyhoření a velké únavy. Už fakt nemůžu. Těch pět let do důchodu mi připadá k nepřežití.
Boros — #31jen jsme nezjistily, jestli byly kamery i na WC, tam jsme se vydaly dvě, když jsme si chtěly říct něco tajného


datura — #26 Doufám, že to nečtou šéfové, protože kamery ještě nemáme...jinak práce nad hlavu, protože děláme za kdekoho dalšího, bez příplatků a s držkovou. Jsem kolikrát ráda, že se stačím vyčůrat. Noční bývají trochu klidnější, ale jak kdy, taky jsou někdy divoké tak, že v 1,30 ráno přemýšlím, jeslti je lepší se vyčůrat anebo napít. Ale běda, jak v noci vzbudíš doktora- on má sice taky pracovní dobu, ale chrní- což o to, já jim to přeju, když nemají co dělat, ale nemusí být protivní.
Pentlička — #27Nejsi líná, jenom jsi normální. Práce má bavit a ne být pouze zdrojem živobytí. Milovat kancelářskou práci? To by mohlo zajímat lékaře
Není tvůrčí a je stereotypní. Zažila jsem.
To já tedy naprosto netuším, jaký bych tak asi mohla mít jednoho dne důchod, protože je to vzdálená budoucnost, a abych si to spočítala, na to jsem líná.
Moje máti má 11 tisíc svůj důchod a 3 tisíce k tomu vdovský, takže je velmi spokojena, a tvrdí, že se to ani utratit nedá, a to žije sama, nijak se neomezuje, kupuje si kvalitní potraviny, za léky taky nemá problém zaplatit. Pravda, je to tak teprve dva roky, předtím dokud žil otec, byli sice dva a tedy dva důchody, ale na jeho nemoc a s tím spojené náklady padlo docela dost peněz, protože museli financovat ze svého různé pomůcky a zdravotnické potřeby, co neplatila pojišťovna. Teď je to naprosto v pohodě. Ovšem já budu za těch X let v jiné situaci, a tak nějak nepředpokládám, že by mě někdo živil, vdovský důchod taky nebude, tak se holt budu muset starat sama.
Taky se už těším, až nebudu muset "otročit" a budu nezávislá. Mám v plánu předčasný důchod ( pokud se ho v jakžtakž přijatelném zdraví dožiju.) Život je moc krátký na to, abych ho strávila nesmyslnou prací. Když člověk není náročný, určitě z důchodku ušetří i na dovolenou. A když táhnou domácnost 2, tak je to ještě snazší.
Já jsem asi nadprůměrně líná, ale už se nemůžu dočkat, až budu v důchodu. Půjdu v necelých 62 letech, ještě 5 let! Ani mě nenapadne chodit v důchodu do práce. Mám něco našetřeno, doufám, že mi to vydrží, abych mohla žít normální život, jezdit na dovolené, na výlety, chodit s kamarádkami na kafíčko. Už se nemůžu dočkat, až budu svobodná. V práci si připadám jako otrok, každý den vstávat v 6 ráno, sedět tam do pěti, samé problémy a starosti, i doma a o víkendu pak myslím na práci a řeším. Nenávidím chodit do práce!
Boros — #2310 let jsem dělala účetní u firmy, kterou vlastní Holanďani, takže důchod mám opravdu nad průměrem, ale tam se muselo opravdu makat celou pracovní dobu, všude kamery a nějaké klábosení u kafe nebo klikačky na ženských stránkách nepřipadalo vůbec v úvahu. Přesto na ty roky vzpomínám moc ráda a i po devíti letech v důchodu jezdím děvčata navštěvovat.
Já už jsem v důchodu dva roky a snažím se si přivydělat. Ale poslední dobou už mám tý práce méně.
Můj partner je starší o šest let , je OSVČ a maká naplno. Snažím se mu trochu pomáhat.
Díky tomu si můžeme docela dopřát. Jezdíme na zimní dovolenou k moři, on jezdí do Alp na hory, v létě si dáme nějakou dovolenou - poznávačku, na podzim ještě jedno moře. Dokud to jde, je to dobrý. A myslím, že i kdybysme už nic nevydělávali, tak nám důchody budou stačit ke slušném životu. Horší je, když člověk zůstane sám. Z jednoho důchodu už se žije těžko.
Upřímně řečeno, nedovedu si představit profese, kde to lidé vydrží do 65- třeba u chlapů takoví tesaři, zedníci, pokrývači apod. Mně to napočítali na 65, děti mi už neodečtou a fakt nevím, jak to vražedné tempo v práci za 15 let dám...Mladí budou sedět doma a doprošovat se podpor, na které jim budou dělat babičky s hůlkami a dědové s naslouchátky....Ono je dost podstatné, co člověk dělá za práci. Nejlepší daňový poplatník je ten, co se důchodu ani nedožije- v poslední době jich tu vidím dost.
Keltka — #17 Nad 12 tisíc? Co proboha dělali? To tady nemají ani vysokoškoláci
Keltka — #17Neznám žádné důchodce s takovým důchodem, tady mají všichni podprůměr. To se asi týká Prahy.
tomáš — #13Víš, u nás se sice tvrdí, že ženy chodí do důchodu brzo, ale to už se nedodá, že v zahraničí dělají celý život na půl úvazku a není problém s pružnou pracovní dobou nebo dílčími úvazky. Jít od dětí do práce na celý den, to je hodně těžké. Doma je taky co dělat, takže obvykle moc žen v běžné pracovní pozici nijak netouží v té práci pokračovat. Hlavně ty, co dělají na 3 směny, to by si mohl každý zkusit a pak vykládat. Já jsem šla o rok dřív, protože to okolnosti vyžadovaly, ale přesně jsem věděla, kdo půjde na mé místo. Pouštěla jsem ho svobodnému nadějnému kolegovi s VŠ, který měl nejistou budoucnost, pokud bych to neudělala. Takže bylo dobře na dvou stranách a on byl opravdu moc rád. Už má i rodinu.
Neznám žádnou ženu z okolí, která by šla tak brzo do důchodu. Většinou se snaží pracovat déle - pokud jí to zdraví a podmínky na pracovišti umožní. Někdy je ale odchod do důchodu vysvobozením, znám paní, která stříhá metr a nemůže se dočkat. Dřív odejít nemůže, přišla by o peníze a těch moc nemá. Není žádný med prožívat povýšenost a nekompetentnost vedení.
no, do důchodu to mám asi za 13 let a mám obavu, že mi hlava prostě nepobere nové technologie už před důchodem, vidím to na starších kolegyních, že prostě co se novinek týká, sotva stíhají, máme v práci změny skoro denně a to tempo je občas šílené stíhat - mladým to projde, že "se srovnají" u nás starších "je to věkem" - a hned je člověk odepsaný...
tomáš — #13 Souhlasím, odchod do důchodu by měl být dřív, i vzhledem ke zdrav. potížím.
Dnešní důchodci si myslím žijí ještě celkem slušně, pokud jsou skromní a mají už vlastní bydlení-nepočítám ty, kteří jsou v invalid. důchodu dlouhodobě nebo ty, kteří platí nájem. Ale v mém okolí žijí důchodci celkem slušně, mají důchod nad 12tis. měsíčně a z toho ušetří i na dvě dovolené za rok, když se trošku uskromní-moc toho "nenažerou" a nerozhází během roku. Chodí do obchodů, kde si nakoupí sem tam nějaké oblečení či drogerii, nijak si nevyskakují, ale žijí dobře. Spíše mě zaráží, že naše generace - "Husákovy děti", tak u těch se s důchody nějak nepočítá, prý na ně "nebude". Takže budou důchody sice jako teď asi, ale mezitím klesne hodnota peněz, takže kdo si dneska asi na důchod nešetří, tak na tom bude hůř, než dnešní důchodci-doufám, že se to v praxi nestane, ale viděla jsem na to téma hodně rozhovorů, například s Drtinovou a Veselovským.