Zlatou medaili v obřím slalomu na snowboardu získala Denisa Trmalová, která nejen zvítězila mezi ženami, ale také zajela nejlepší čas ze všech závodníků. Navíc si vyjela stříbro ve slalomu. „Bylo to náročné, trať byla rozbitá, bylo to dost napínavé, ale hodně jsem si to užila. V Turíně se mi líbilo, prošli jsme i památky, jídlo bylo skvělé, a i v horském středisku to bylo super. Budu moc ráda, když se budu moci zúčastnit i dalších světových her. Měla jsem štěstí na skvělé trenérky,“ říká zlatá a stříbrná medailistka Denisa Trmalová.
Další medaile získali Češi v obřím slalomu na snowboardu – Stanislav Mach stříbrnou a Emilie Halušková bronzovou. Dále se ve svých kategoriích ve snowboardingu umístili na 2. místě Jan Kačán a na 3. Emilie Halušková. V alpském lyžování bodovali také Veronika Veselá (1. a 2. místo) a Matěj Kriso (2. místo). V netradičním běhu na sněžnicích uspěli Petr Vadlejch (stříbro) a Marie Zámostná (zlato a stříbro), v běžeckém lyžování získali zlatou medaili Eva Procházková a Miroslav Procházka, bronzovou Aleš Procházka. Eva a Aleš Procházkovi získali také bronz ve štafetě. V krasobruslení uspěl Ondřej Smetana, který získal zlato, ve výrazovém tanci získaly zlato Veronika Lišková a Unified partnerka Hana Kamarádová.
Celkově se Zimní speciální olympiády účastnilo přes 1500 mentálně hendikepovaných sportovců z 98 států. Česko reprezentovalo 22 sportovců v alpském lyžování, běžeckém lyžování, běhu na sněžnicích, snowboardingu, tanci a krasobruslení.
Mezinárodní hnutí Speciální olympiády bylo založeno v roce 1968 ve Spojených státech. Založila ho Eunice Kennedyová Shriverová, sestra prezidenta Johna F. Kennedyho, s myšlenkou umožnit sportování lidem s mentálním postižením, a podpořit tak rozvoj jejich osobnosti a integraci. Hnutí Speciálních olympiád je od roku 1988 přidruženým členem Mezinárodního olympijského výboru. V České republice funguje od roku 1990.
Nový komentář