Národní divadlo má za sebou první úspěšnou sezónu Dobře placené procházky, které se režisérsky ujal Miloš Forman (75) se svým synem Petrem (43). Druhý syn Matěj (43) se ujal scénografie. Jazzová opera se dokonce podívala za hranice, když hostovala ve Valencii v divadle Palau de les Arts Reina Sofía, kde sklidila obrovský úspěch.

Jen hlavní představitelka Tety Brockefellerové Jitka Molavcová (57), která nebyla ani u původní inscenace hry Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra v Semaforu před čtyřiceti lety, přišla i o tento zájezd. Při jedné z generálek si poranila kotník a na radu lékaře raději neodcestovala. O Tetu z Liverpoolu se tak podělily alternace. Divadlem ostřílená Zuzana Stivínová (34) a méně známá, ale výborná Tereza Hálová (27).
"Obě moje mladší kolegyně jsou skvělé. Myslím, že by z nich měl radost i spoluator hry Jiří Šlitr, kdyby tu s námi ještě byl. Miloš Forman se svými syny Petrem a Matějem a dirigent Libor Pešek mají dobrý vkus," dodává herečka.

Obrovská company letěla do Španělska
Dobře placená procházka odcestovala na pět dní do Valencie, kde ji čekaly neuvěřitelné ovace.
"Celý dvousetčlenný soubor letěl do Španělska. Byla to taková třešnička na dortu po necelém čtyřměsíčním zkoušení a premiéře v Národním divadle," usmívá se Tereza. "Palau je velká moderní budova ve tvaru španělské válečné přilby, hlediště čítalo 1700 diváků. Důležité bylo přivyknout si i na jiný prostor. Takže jsme si všechno krokovali a mírně složitější byla i komunikace s místními techniky. Mají malinko odlišný pracovní timing," usmívá se Tereza.
Dokonce ani španělští taxikáři nepřišli zkrátka.
"V průběhu pobytu vznikla taková spontánní večerní akce, kdy se padesát umělců z Prahy, včetně režisérů rozhodlo vypravit na pláž Playa Malvarosa, čímž jsme takřka ochromili místním taxikářskou službu," směje se Tereza Hálová.

Práce s Formany je zážitkem
Tereza měla to štěstí, že prošla náročným sítem konkurzů na roli, které trvaly celých devět měsíců.
"Z počátku se konkurzy natáčely na video a posílaly se panu režisérovi do Ameriky, osobně se jich účastnil až později. Miloš Forman je milý, vtipný a nesmírně vlídný člověk. Spolu se svými syny dokázal vytvořit krásnou rodinnou atmosféru."
I Jitka Molavcová si režisérské vedení nemůže vynachválit.
"Miloš Forman je výjimečná osobnost a být v jeho společnosti byl pro mě zážitek. Mám ráda při práci pohodu a ta byla po celou dobu našeho setkání. Občas předával režisérské žezlo svému synovi Petrovi a zdřímnul si. Spinkal jako miminko. To jsem mu opravdu záviděla," dodává nestárnoucí herečka.

Zdroj: Korzo

Reklama