Ve chvíli, kdy se začne mluvit o počasí, okamžitě se mi vybaví historka z minulého léta. Vypravily jsme se s kamarádkou do Bulharska. Obě jsme si od dovolené slibovaly opálenou kůži a desetidenní nádherný odpočinek plný slunce.

 

Z bulharských pláží jsem byla nadšena. Velice rychle jsem si zvykla na ,,všude" samý písek a okamžitě zapomněla na pobřeží plné kamínků, které jsem znala z Chorvatska. Slunce pálilo a my s kamarádkou každé ráno vyrazily k moři. Naším hlavní cílem bylo vrátit se do Čech s čokoládovým nádechem pokožky.  


Místo opálení na mne zaútočila alergie
 

Po pár dnech už to byl rituál a změna celého dne se odvíjela od toho, kdy se ze zad přetočíme na bříško. Každý večer jsme dychtivě přistoupily k zrcadlu a sledovaly, které z nás víc pokožka hnědne. Chtěly jsme už konečně vypadat jako tmavě hnědí turisté, které jsme potkávaly cestou z pláže. Nestačilo nám totiž jen se ujistit, že jsou v Bulharsku o několik dní déle, a proto mají nad námi náskok. Nakonec si to v mém případě tělo vyřešilo po svém…

 

Jednoho dnes se totiž po návratu z pláže moje pokožka změnila v semeniště červených pupínků. Vyskytly se na bříšku, na ruce i kolem krku. První den jsem se jen s obavami prohlížela v zrcadle a věřila tomu, že tak rychle, jak se objevily, zase zmizí. Odmítala jsem totiž akceptovat alergii na sluníčko ve chvíli, kdy jsme na dovolené v zemi plné slunce. Alergie se však rozhodla neakceptovat mě.


Infuzi jsem nakonec nedostala
 

Pupínky se stále rozšiřovaly a co víc, při jakémkoli styku se sluníčkem začaly pálit. Snažila jsem se je ošálit tím, že jsem si oblékla tričko a tím jich část zakryla. Nepomohlo to. Vydaly se jim na pomoc další nové. Když už to bylo neúnosné vypravila jsem se za delegátkou o pomoc. Kamarádka, která šla se mnou, se trochu vyděsila, když nám průvodkyně řekla, že zajdeme k lékaři do nedalekého hotelu.

 

Asi nikdy nezapomenu na podvečer tohoto dne, kdy si bulharský doktor se starostmi ve tváři prohlížel moje pupínky. Rozhodl se nasadit mi infuzi. Zamrazilo mě. Okamžitě se mi začalo vybavovat, jak i po sebemenším píchnutí jehlou vzhledem ke svému nízkému tlaku omdlívám.

 

Asi po pěti minutách vysvětlování doktor souhlasil s tím, že místo infuze mi dá pouze injekci. Upozorňoval na to, že její účinnost je menší. Mně to však bylo téměř jedno. Mým jediným cílem bylo neomdlít. Po injekci jsem po pěti minutách šťastně odcházela. Bohužel pouze ke dveřím ordinace.


Nechci do bulharské nemocnice!

Během omdlévání mi problesklo hlavou, co by se mnou nejspíš udělala infuze. Doktor se mě starostlivě ujal a začal vyprávět delegátce něco o tom, že jestli se to nezlepší, měl by mě pro jistotu odvézt do nemocnice. Moje dovolená za sluníčkem se v tu chvíli začala hroutit. Přála jsem si být doma v Čechách, kde možná v tu chvíli vydatně pršelo. Začala jsem si představovat, jak volám domů, že ležím v bulharské nemocnici, nikomu nerozumím a nevím, co se mnou bude.

 

Ležela jsem na lůžku a kamarádka mě s obavami pozorovala. Doktor mi přikázal usnout, ale to jsem nedokázala. Chtěla jsem pryč. Daleko z této ordinace, daleko od sluníčka… Po hodině jsem se rozhodla lékaře přesvědčit, že je mi dobře. Blížila se půlnoc a já jsem chtěla být všude jinde, než právě v jeho ordinaci.

 

Nakonec mě vybavenou mastí pustil. Venku byla tma a poprvé za náš pobyt začalo pršet. K našemu hotelu jsme nakonec doběhly celé zmoklé. Ale já jsem byla za ten déšť vděčná. 

Právě teď, když dopisuji článek, venku prší. A cítím se tak, že nemám sebenší chuť vyjít ven. Ach, jak to počasí ovlivňuje moji náladu a nejen ji...

A co vy? Napište mi na dnešní téma:

Miluji, když prší, sněží, svítí...

Jaké je vaše nejoblíbenější počasí?

V jakém ročním období nejčastěji jezdíte na dovolenou?

Proč vrníte blahem, když venku mrzne?

Proč se ráda „smažíte“ na sluníčku?

 

A co letošní dovolená?

Už máte plány?

A kam to bude?

 

Nebo si vzpomeňte na tu loňskou či předloňskou?

Vyvedlo se počasí?

Nebo slibovali vysoké teploty a vy jste mrzla?

 

Ve které zemi byste chtěla žít?

Co děláte, když za okny prší?

Čtete si, lenošíte, žehlíte?

 

Fotíte ráda, když svítí sluníčko nebo je pod mrakem?

Pošlete nám své fotografie!

Máte fotografii z dovolené plnou sluníčka nebo sněhu?

Pošlete ji také!

 

Těším se na vaše příspěvky na téma počasí na adrese:

redakce@zena-in.cz

 

Reklama