Muzikálový herec a scénograf Jan Kříž se pouští do každé výzvy, která ho potká. Jak jinak popsat to, že pokřtil nové CD muzikálu Antlantida pod vodou v obrovském akváriu?

Jan Kříž

Nedávno si křtil CD muzikálu Atlantida a to přímo v ZOO Mořský svět na holešovickém Výstavišti, ve velkém mořském akváriu. Jak sis to užil?
Byl to fantastický zážitek. Potápění jsem chtěl vždycky zkusit a lákalo mě. Teď byla ideální příležitost. Měli jsme skvělého trenéra, který nás připravoval na ponor v bazénu. Všechno jsme si tam měli možnost před křtem vyzkoušet a skvěle nám to vysvětlil. Samotný křest byla opravdu paráda. Dokonce jsme měli možnost i krmit ryby přímo v akváriu pod vodou. Vše si můžete prohlédnout třeba na videu, které je na Facebooku Divadla Kalich. Z toho žraloka co tam byl, jsem měl celkem respekt, ale zbylé ryby byly vyloženě domácí mazlíčci :-)

Jan Kříž

Do Divadla Kalich se vrátil také muzikál Robin Hood, jaký máš vztah k této roli, kterou si vybojoval v talentové soutěži „Cesta ke slávě”?
Tenkrát to bylo hodně intenzivní a náročné. Obvykle stačí člověku, aby si sáhnul na dno sil samotné zkoušení, ale mě tomu předcházela ještě několikatýdenní show v televizi, která byla hodně náročná a sama o sobě stresující. Ale i tak to byla radost, takové dílo a takovou roli nastudovat. Měl jsem ji už tehdy hodně rád. Když se mě naposledy na návrat Robina novináři ptali, říkal jsem, že se nerad vracím k inscenacím, které už měly derniéru. Myslím si totiž, že všechno má svůj čas. U Robina Hooda jsem však rád udělal výjimku a naopak to vzal jako výzvu, kam jsem se posunul, zkusit co mohu té roli dát nového a ukázat divákům nového Robina. Doufám, že se mi to podařilo. Jsem rád, že se Robin vrátil, doufám, že si ho diváci budou užívat tak, jako to bylo teď během prvních představení po obnovené premiéře. Robin je, díky tomu, jak je od Ondřeje a Gábiny napsaný, opravdu role za odměnu.

Jan Kříž

Účastnil ses také konkurzu na nově připravovaný muzikál s písněmi Elvise Presleyho. Byla to náročná práce nebo konkurzy zvládáš bez problémů?
Konkurzy nejsou nikdy moc příjemné, ale řekl bych, že to s přibývajícími zkušenostmi zvládám líp a líp. Konkurzy jsou u muzikálu standart, málokdy je člověk osloven přímo. A často, i když je osloven, tak ho stejně tvůrčí tým požádá, aby přišel předzpívat. Inscenátoři a producenti si nechávají možnost, rozhodnout se podle toho, kdo reálně přijde na konkurz a třeba překvapí. Takže konkurzy k muzikálům patří a člověk se s tím musí naučit pracovat. Dneska už bych řekl, že mě to netrápí.

Jan Kříž

Pocházíš z divadelní rodiny a u divadla si vyrostl. Máš někdy trému?
Často. To k tomu patří, jako konkurzy. Někdy to prostě na člověka přijde a ani to nemusí být zrovna premiéra. Někdy stačí, že v hledišti sedí někdo speciální, na kom vám osobně záleží a nechcete ho třeba zklamat. Ale vždycky říkám, že je důležité, aby člověka tréma vyburcovala k lepšímu výkonu, ne aby mu svázala nohy. Věřím, že tréma je druh stresu, který člověk může využít ve svůj prospěch a růst i díky ní.

Jan Kříž

Co nového od tebe momentálně čeká na tvoje fanoušky?
Už teď můžu prozradit, že konkurz na zmiňovaný hitmuzikál s písněmi Elvise Presleyho pro mě dopadl dobře a pokud se nic nezmění, tak se na mě budou moct fanoušci těšit. Věřím, že si všichni s tímto muzikálem užijeme spoustu zábavy, jak při přípravách, tak při představeních. Je to ohromně dobře napsaný kus, spousta humoru, romantiky a samozřejmě senzační muziky v nových úpravách přímo pro muzikál. Vážně se na to těším. Pak mě bude čekat příprava na jeden nádherný titul mimo Prahu, ale to je zatím ještě opravdu tajné. I zde věřím, že budou diváci nadšeni, jako jsem byl z této nabídky já.
Jan Kříž

Jsi celkem čerstvě v manželství. Došlo pro tebe svatbou k nějaké zásadní změně?
Jan KřížNevím, co považovat za zásadní změnu. V běžném fungování se asi moc nezměnilo, krom toho, že si zvykám na prstýnek, abych ho nezapomínal sundat před vstupem na jeviště. Ale beru to jako symbolický a opravdu důležitý životní krok. Myslím, že to oba s Maruškou cítíme stejně a že se náš vztah tímto posunul dál. Naše pouto vnímáme zase novým způsobem a mám z toho opravdu dobrý pocit.

 

Máš při svém pracovním vytížení ještě čas na nějaký koníček?
Moc ne. To je pravda a mrzí mě to. Snažím se najít co nejlepší vztah ke sportu, běhání, fitku, protože to potřebuju kvůli práci. Tak se v tom hledám relaxaci a ne jenom povinnost. Ve volnu tedy hledám spíše odreagování a odpočinek, ať už je to kino nebo posezení s přáteli. Hodně dobře mi dělají procházky se psem po lese. Ale koníčky v tom pravém slova smyslu jsem teď musel na nějaký čas odsunout kvůli svému pracovnímu vytížení.

Přečtěte si i jiné rozhovory:

Reklama