Poslední povídání je o místech, které se dají od nás z Moravy navštívit během jediného dne. Nebude to ani o Bratislavě - tu vám doporučím spíš v zimě, kdy je v zasněženém městě spousta stánků s občerstvením a s vánočními dárky, ani o Trenčíně, jehož překrásný hrad můžete vidět už z dálky.

Bude to o Bojnicích. A návštěvu začneme úplně jinde ... protože se vyplatí zastavit se cestou v Prievidze. Když tam přijedete ráno, můžete si zaplatit vyhlídkový let po okolí, navštívit místní obchodní centrum a nebo si vyrazit do lesů kousíček za městem, kde je kromě nádherné přírody také spousta hub. Po obědě se dá navštívit koupaliště a nebo si zajet autem do nedaleké Kanianky, kde je přírodní nádrž.

A pak hurá do Bojnic. Dominantou lázeňského městečka je nádherný zámek, kde se mimo jiné točila pohádka Šíleně smutná princezna. Prohlídku si ale necháme na později - proč, to vám prozradím až časem. Zatím se budeme věnovat městečku samotnému. Pokud se rozhodnete nějaký čas pobýt, můžete si zakoupit vstupenku do termálních lázeňských bazénů, ale já jsem vždycky projížděla, takže poskytnu jen pár všeobecných informací. První osídlení je kdysi dávno - ještě v pravěku. My se jím zabývat nebudeme a přejdeme k tomu, co si můžete prohlédnout. V zámeckém parku je "lípa krála Mateja" - prý byla zasazena v roce 1301. Kousek dál se nachází termální koupaliště Čajka. To ale na odpoledne nestojí až tak za to, tím spíš, že v Prievidze v Country Klubu se dá opatřit vydatný oběd (vaří tam vynikající halušky na mnoho různých způsobů). Po vydatném obědě je to spíš na procházku po centru města a na návštěvu zoologické zahrady.

Známí nás varovali, abychom si hned u vchodu koupili koblížky (prý aspoň dva na hlavu) a snažili se získat co nejvíce desetikorun. Měli jsme pocit, že čtyři desetikoruny na čtyři lidi jsou až až, tím spíš, že začátek zoo připomíná pokračování zámeckého parku a voliéry s vodním ptactvem nevypadají nijak zvláštně. Chuť na vdolky jsme také neměli - navíc to byly jen takové suché placky:-((( Zhruba uprostřed zahrady je ale medvědí výběh. To by nebylo nic zvláštního, až na to, že místní medvědi stojí uprostřed na zadních a ty placky velice obratně chytají. Vracet ke vchodu se nám samozřejmě nechtělo, takže jsme se pomalu přesouvali dál a doufali, že s těmi desetikorunami to bude lepší. Nebylo. Ty desetikoruny nebyly do automatu, jak jsme byli přesvědčení, ale pro slona. Ten, kdo má deset korun, si může koupit sáček žrádla pro slona (hrocha nemají) a cpát zeleninu tlustokožci přímo do chobotu. Syslovi by nestačilo ani sto desetikorun a velkou část odpoledne jsme strávili vysvětlováním, že opravdu nemůže dostávat kapesné ve slovenských desetikorunách...

A zbývá ten zámek. Pokud to stihnete, zkuste tam zajet co nejdříve - nejlépe hned teď, začátkem května. A proč teď? Protože v Bojnicích bude od 8. 5. do 11. 5. Mezinárodní festival duchů a strašidel. A která čarodějnice dbá o svou pověst, ta tam nesmí chybět. Duchové ovšem zámek nevyklidí hned po festivalu - někteří z nich tam zůstávají natrvalo. V pátek nebo v sobotu večer vás rádi přivítají a provedou zámkem, který patří mezi nejkrásnější ve Střední Evropě. Oproti běžné prohlídce je ta večerní náročnější, protože zahrnuje napříkladi výstup na věž, ze které je nádherný výhled na noční Prievidzu. Po překrásné prohlídce příjde vhod i strašidelný přípitek - a pak už hurá domů!