Naše další cesta na Slovensko už byla delší - můj manžel se po mnoha letech odhodlal a zařídil týdenní dovolenou. Sice měl jiné představy, než já, ale nakonec jsem se nechala ukecat. Koneckonců se po mých předchozích zkušenostech dalo čekat, že to bude psina ...

Na doporučení naší známé jsme si pronajali chalupu v Liptovských Revúcach. Jsou to tři krásné vesničky, stulené do horského údolí. Těsně kolem pronajaté chalupy vedla místní historická cesta - bývala "císařská" silnice přes sedlo Šturce, která v dřívějších dobách spojovala Ružomberok s Banskou Bystricí. S trochou odvahy se dá dodnes projet autem, i když pěšky je to mnohem hezčí.
Za touhle cestou údolí končí - vychází z něj spousta dlouhých, vyasfaltovaných cestiček do nejrůznějších údolíček okolo. Bohužel všechny končí prudkým svahem.

Když se vyškrábete vzhůru, ocitnete se na Stezce SNP - značené hřebenovce, která poskytuje nádherný výhled. V Revúcách je půvabné to, že můžete na stezku vystoupat ve Velké Fatře a sestoupit zpátky do téže vesnice z Nízkých Tater. Samozřejmě jsme to vyzkoušeli hned při první vycházce - ovšem nedobrovolně. Vyrazili jsme podle návodu našeho známého po žluté značce na houby. Syslík statečně ťapkal do kopce a když už bylo jasné, že jsme trošku vysoko a houby by měly závratě, tak se ohlédl zpátky - a bylo zle. Odmítl ten sešup zdolat, a tak nám nezbylo nic jiného, než se drápat až na hřeben a po hřebeni pokračovat až k nejbližší odbočce. Mít s sebou zásoby, mohli jsme si od bači vypůjčit klíček a vyspat se v boudě přímo na hřebeni, ale my měli jen dvě plechovky piva a půl litru syslí minerálky. Takže jsme statečně pochodovali, obdivovali nádherné panoráma hor a místních lesů a večer jsme byli zpátky. Teprve po večeři jsme mrkli na mapu: 16 km a asi 500 m převýšení. Od té doby už chodíme se svačinou i na dvorek. :-)

Přímo v Revúcach se každoročně koná slavnost - Revúcké halušky. Připadá na přelom července a srpna. Soutěžící si musí donést slaninu a brynzu, a na místě musí vyrobit a uvařit 3 kg halušek. A než se halušky uvaří, můžete poslouchat lidovou hudbu a nebo okouknout soutěž v řezání dřeva.Nakonec se změří i čas jezení...pouze zapíjení je neměřené, a jak vidíte na fotce, tak zdejší motýli vědí přesně, jaké pití je pro ně zdravé.

Na výlety jsme jezdili po okolí - termální koupaliště Bešeňová bylo sice krásné, ale plné turistů, a tak jsme našli skvělé menší lázně Lúčky, kde se dá koupit permanentka do bazénu s léčivou vodou. Navštívili jsme Liptovský Hrádok a taky  Demänovskou ľadovou jaskyňu, která má dvě části - jednu klasickou krasovou, druhou plnou překrásných ledových ozdob a krápníků. Tu je ovšem lepší navštívit začátkem sezóny, v srpnu tam už bylo ledu poměrně málo.

No a po cestě je - kromě nápadné restaurace - i méně nápadný ukazatel na Vlkolínec. Podle něj jsme skvěle bloudili na uzounkých silničkách. Cílem cesty však nebylo užít si bloudění, ale navšítvit jednu z rarit Velké Fatry. Vlkolínec je rezervace UNESCO - vesnička uprostřed kopců, stulená k úbočí hory. Celá vesnička zdálky připomíná modýlek - pečlivě nabarvené hračky, které si děti postavily někam do stráně. První zmínka o ní je z roku 1376 a v celé vesničce nestojí jediný moderní dům. Domy jsou původní, opravené a některé jsou doposud obydlené. Přiznám se, že jsem tam byla od té doby ještě dvakrát a vždycky tam cítím klid a pohodu, která dýchá ze sluncem prohřátých strání.

Jediná moje obava byla z toho, že dovolenou strávím u plotny, protože syslík připomíná spíš kyselinu sírovou. Skutečnost byla nicméně taková, že na obědy nám nezbývalo moc času, protože přes poledne jsme obdivovali široké okolí a večer si "mužští" vařili sami - u chalupy byl na dvoře zastřešený krb a takovou příležitost si pánové nemohli nechat ujít. A tak jsem se procházela, pojídala dobrůtky a myslela na to, že by té dovolené mohlo být víc...