bu1.jpg
Foto: Shutterstock

Výzvědná služba
Kam jedete? Kolik je vám let? Jste vdaná/ženatý? Čím se živí vaši rodiče? Jakou stranu jste volil/a? Tito lidé mají speciální taktiku. Většinou zahájí konverzaci zcela nevinně tím, že se zeptají, jestli je volné sedadlo vedle vás volné nebo si postěžují na přílišné horko. Po vaší zdvořilé odpovědi vycítí příležitost, chytí vás do svých spárů a nepustí, dokud nevystoupíte buď vy, nebo oni. K vaší smůle ale většinou jedou až na konečnou. Je zajímavé, kolik se najde lidí, které zajímají veškeré detaily ze života cizího člověka. Chybí snad už jen otázka, jaká byla konzistence a barva vaší ranní stolice.

Pivaři a svačináři
Většinou mají na zádech batoh nebo v ruce tašku, ve které pronikavě zvoní lahve narážející jedna na druhou. Tento druh se vyskytuje sám, ale můžete být i součástí skupiny jemu podobných. Jeho hlavní charakteristikou je skutečnost, že okamžitě po usednutí do dopravního prostředku vytahuje lahváče. Čas nehraje roli – může být klidně sedm hodin ráno. Pach piva se ovšem šíří v kupé či v jiném prostoru jako covid-19 a mnohdy následuje ještě vytažení tlačenky s cibulí nebo podobné aromatické svačinky. Po několika lahváčích se dostaví i zvukový vjem, a sice hlasité zařezávání. 

Telefonisté
Asi každý potřebuje čas od času ve veřejné dopravě vyřídit nějaký ten telefon. Pak jsou tu ale i lidé, kteří si telefonováním krátí dlouhou chvíli a tok jejich řeči se zdá být nekonečný, přestože vlastně nemají co zásadního nebo důležitého sdělit. Omezují se jen na zbytečné plkání, které jim krátí dlouhou chvíli, ale vám brání uložit se při delší cestě ke spánku nebo se soustředit na čtení knihy. A navíc se dozvíte informace, o které absolutně nestojíte.

Profesionální stěžovači
Vždycky je jim buď moc horko, nebo velká zima. Když si k tomu přidáte cenu potravin a zdravotní obtíže, které je sužují, je z toho povídání na dlouhé hodiny. Tito lidé mají tendenci každému, kdo se objeví v jejich blízkosti, sdělit, jak jsou na tom špatně a co všechno je trápí. A ještě ta dnešní mládež! Co ta si dovolí ke starším a zkušeným.   

bu.jpg
Foto: Shutterstock

Deodorant? Co to je?
Další skupinu osob necharakterizuje ani tak jejich chování jako spíš odér, který se kolem nich vznáší jako otravné hejno much. Samozřejmě existují lidé, kteří se nadměrně potí a nepomůže jim ani voňavka či deodorant, ale také je dost těch, kterým tento vynález snad někdo zatajil. Podobně jako Jaromíru Jágrovi elektrokolo.

Čumilové
Když se vaše oči střetnou poprvé, rozpačitě se pousmějete. Jenže pokaždé, když se během cesty na danou osobu náhodou znovu podíváte, vidíte, že na vás nepokrytě zírá. Máte co dočinění s čumilem. Beze studu vás sjíždí pohledem od hlavy dolů a přivádí vás tím do rozpaků.

Roztahovači
Dalším druhem, jejichž blízká přítomnost během cesty nikoho zrovna nepotěší, jsou roztahovači. Přestože dopravní prostředek praská ve švech, oni se bez skrupulí roztahují přes několik sedadel. Zásadně odmítají umístit svá zavazadla do zavazadlového prostoru, přestože se najde řada lidí ochotných jim s nimi pomoci. Tito lidé si ve vlaku zaberou celé kupé, a ještě drze zatáhnou závěsy, aby jim tam cestující hledající volné místo nezírali.

Rezignované matky s dětmi
Dítě si pobíhá po vagónu. Neustále si sedá a zase se zvedá a u toho vás každou chvíli bolestivě kopne do holeně. Kromě toho se ještě hlasitě dožaduje pozornosti. Od všech kolem se mu jí, i když s nevolí, dostává, protože rušivý element zkrátka nejde nevnímat. Jediná, kdo si ho ovšem nevšímá, je matka, která rezignovala na výchovu a místo toho, aby se svého potomka snažila nějak zpacifikovat, zabavit nebo ho alespoň upozornit na nevhodné chování, hraje si hru na mobilním telefonu. Během společných dnů se jí totiž podařilo natrénovat odfiltrování zvuků, které její potomek vydává. Když se proti chování dítěte ohradíte, slyšíte akorát jízlivé: „Je to přece dítě a při dlouhé cestě se nudí, tak co mám dělat.“

Zdroje: autorka článku

Čtěte také: