shutterstock-636613708.jpgFoto: Shutterstock

Co budete potřebovat

  • Kladivo (nejlépe to geologické na zkameněliny, ale pro začátečníky stačí klasické)
  • Štětec (v případě, že byste chtěli jemně odmést poprašek z vašeho objevu)
  • Tašku (věřte, že ze začátku budete chtít odnést téměř všechno a často je na velkém kameni, který nejde rozbít titěrný otisk)
  • Trpělivost (trilobita najde na první výpravě jen málokdo, spíše počítejte s hlavonožci a lilijicemi)

shutterstock-1188184612.jpggeologické kladívko, foto: Shutterstock

Co můžete najít

Trilobity

shutterstock-364416707.jpg
Ellipsocephalus Hoffi je jedním z nejvýznamnějších trilobitů na našem území, foto: Shutterstock

Hlavonožce

shutterstock-1604162860.jpgHlavonožci (Cephalopoda) jsou nejdokonalejší třída měkkýšů. Patří k nim i amonit, který žil od siluru až do konce křídy, Foto: Shutterstock

Ramenonožce

shutterstock-141541867.jpgRamenonožci se podobají mlžům (mušle) a když budete pozorní, najdete jich plnou tašku, Foto: Shutterstock

Lilijice

JurassicCrinoidsIsrael.jpgLilijice jsou nejstarší žijící ostnokožci. Zkamenělé vypadají jako šroub, Foto: Wikipedie

Časová osa: Prvohory (paleozoikum)

kambrium (542 - 488 mil. let), ordovik (440 - 500 mil. let), silur (400 - 440 mil. let), devon (350 - 400 mil. let), karbon (270 - 350 mil. let), perm (225 - 270 mil. let)

Geologické lokality, které jsme navštívily

Koněpruské jeskyně

Krásné území mezi Prahou a Berounem je tvořeno mírně zvrásněným vápencem z období siluru a devonu (paleozoikum – prvohory). Do navigace si zadejte Houbův lom!

Barrandepic.jpgPro Čechy je jednou z nejznámější a nejvýznamnější osobností z hlediska objevování prehistorie na našem území francouzský přírodovědec Joachim Barrande (1799-1883). Ten svůj život zasvětil právě výzkumu českých prvohor. Měl posuzovat oblast stavby takzvané koňské železnice, která měla propojovat Prahu s Plzní a s uhelnými pánvemi v okolí Radnic. Pobýval především v oblasti obci Skryje na Rakovnicku, kde našel nejvíce nových druhů zkamenělých prvohorních živočichů. Pojmenované je po něm však celé území mezí Prahou a Plzní.

Velká Chuchle

V Praze se nachází celé velké pásmo, které se nazývá Barrandien podle jeho objevitele Joachyma Barranda. Do něj patří i přírodní rezervace Homolka, která se nachází ve Velké Chuchli. Zkameněliny zde budete hledat především v břidlici, ale také ve vápenci. Štěstí můžete zkusit buď v mezinárodně významném nalezišti Žakově lomu nebo v lomu Vápenice, kde se vám spíše poštěstí najít trilobita.

Nezapomeňte, že v chráněných lokalitách nemůžete odsekávat kladívkem novou horninu. Vystačit si budete muset s již nalámanými kusy. Věřte však, že i v nich se skrývají poklady.

Skryje

Ve Skryjích se nachází památník Joachima Barranda, který zde objevila a popsal nové druhy prvohorních živočichů. Do té doby byla obec na Rakovnicku neznámá, dnes ji znají paleontologové a geologové na celém světě.

Ovčín u Radnic

Ovčín u Radnic se nachází v okrese Rokycany a je významnou paleontologickou lokalitou. Nachází se v zaplaveném černouhelném dole pod kopcem Florián. Najít zde můžete fosilie flóry z doby karbonu.

Boskovická brázda

Boskovická brázda je oblast v Brněnské vrchovině. V čase se vrátíte do období dávného permu a karbonu.

 ZDE si můžete prohlédnout všechny geologické lokality po celé České republice i na Moravě a ve Slezku.

Čtěte také:

Reklama