Tyranosaurus. Stegosaurus. Archeopteryx. Brontosaurus. Pteranodon. DINOSAUŘI! Největší živočichové v historii planety Země. Ale po stopách těchto vyhynulých tvorů nemusíte pátrat jen ve světových muzeích či v naučných přírodovědných knihách. Realistickou přehlídku prehistorických plazů najdete i u nás, kousek za humny.

Pokud nevíte, co s časem, rozhodně si nenechte ujít rodinnou výpravu do druhohor v unikátních „zoo“ parcích v Plzni nebo na Moravě ve Vyškově u Brna, či u sousedů na Slovensku v Bratislavě. Co nevidět se jejich expozice objeví i ještě o kousek dál, v ukrajinské Oděse... Objevte i vy „ztracený svět“!

Určitě si vybavíte Spielbergův film Jurský park. Ti starší si zas pamatují filmovou Cestu do pravěku Karla Zemana, kde se čtveřice chlapců vydává na pramici za dobrodružstvím proti proudu času do historie planety Země, až k počátkům samotného vzniku života. A druhohory představují jednu z nejhezčích kapitol filmu...

KDO BYLI DINOSAUŘI?
Encyklopedie uvádějí, že pojmenování „dinosaurus“ pochází z řečtiny, ze složeniny slov deinos sauros – strašný ještěr nebo také hrozný plaz.

Zoologicky patří tito ještěři do skupiny živočichů z třídy plazů, která dominovala živočišné říši přes 160 miliony let v období druhohor. Objevili se asi před 235 miliony let v průběhu středního triasu a vyhynuli před 65 miliony let na konci křídy.

Poslední dobou se však objevuje názor, že někteří dinosauři mohli přežít ještě několik milionů let – až do paleocénu (starší třetihory) a vymřít teprve až před zhruba 60 miliony let.

Víte, že...

Dinosauří rekordy

 1) Největším dinosaurem a největším tvorem na zemi vůbec byl Argentinosaurus 
     huinculensis – měřil okolo 18 m a vážil přes 100 tun
 2) Největším býložravcem, jehož existence je však zpochybňována, by ale měl být
     Amphicoelias – dosahoval by délky až 60 m a váhy 130 tun
 3) Největším dravým dinosaurem byl Spinosaurus – s váhou 10 tun měřil více než
     18 m
 4) Nejmenším dinosaurem – pokud nepočítáme ptáky – je čínský Microraptor
     zhaoianus – měřil na délku i s ocasem jen okolo 40 cm a vážil kolem 2 kg
 5) Nejstarší dosud známé exempláře představují fosilie madagaskarských
     prosauropodů, jejichž stáří zřejmě mírně přesahuje 230 milionů let
 6) Nejmladší dinosauři žili zcela jistě na úplném konci křídy, před asi 65,5 miliony
     let. Pozůstatky tyranosaura byly objeveny ještě asi 30 000 let před dopadem
     známého Chicxulubského meteoritu
 7) Největším opeřencem mezi dinosaury byl Gigantoraptor
 8) Největší ptakoještěr byl Quetzalcoatlus s rozpětím křídel 18 m a váhou kolem
     100 kg
 9) Nejlepší zrak mezi dinosaury měl Tyranosaurus – viděl až 13x lépe než člověk
10) Nejrychlejší byli dinosauři ze skupiny Ornithomimosauria – takzvaní pštrosí 
      dinosauři – kteří pravděpodobně dosahovali rychlosti v běhu až okolo 70 km/h 
11) Nejdelší lebku měl rohatý Pentaceratops
12) Nejbizarnější ozdobu hlavy měl třímetrový Guanlong ozdobený zvláštním
      hřebenem
13) Nejdelší drápy – až 1 metr – měl Therizinosaurus
14) Největší stopy po sobě zanechali sauropodi – údajně se našly otisky 1,7 m
      dlouhé, ale zatím se ověřily stopy dlouhé 1,15 m
15) Nejpodivnějším dinosaurem byl Microraptor gui se čtyřmi křídly
16) Nejkratší jméno dinosaura je Mei
17) Nejdelší jméno dinosaura je Micropachycephalosaurus
18) Nejpočetnější stádo dinosaurů čítalo až několik tisíc kusů jedinců

Í kvé tykve
Za měřítko inteligence dinosaurů je považován takzvaný encefalinační kvocient (EQ). EQ krokodýla jako blízkého příbuzného dinosaurů má stanovenou hodnotu 1. Dinosauři s menšími hodnotami než 1 byli poměrně hloupí, ale ti s vyššími hodnotami mohli být dosti inteligentní.

Nejchytřejším dinosaurem je malý opeřený dinosaurus Bambiraptor feinbergorum (12,5–13,8 EQ) příbuzný Troodona. Pro srovnání je ovšem nutné dodat, že v podstatě všichni dnešní ptáci jsou ale mnohem chytřejší než tento nejbystřejší dinosaurus.

Exkurze může začít!

Zábava a poučení
„DinoParky – jak je dosavadní existující trojice expozic vyhynulých praještěrů souhrnně pojmenována – jsou unikátní zábavní parky určené pro vzdělávání i pro pobavení široké veřejnost,“ přiblížil ideu zařízení Ženě-in manažer plzeňského DinoParku Lukáš Milota. „Především však jsou určeny rodinám s dětmi ve školním věku, ale i mladším,“ zval k návštěvě Milota.

„Návštěvníkům představují modely tvorů žijících v období druhohor. Originální realistické exponáty jsou vyrobeny v životních velikostech a jsou zasazené do jejich přirozeného prostředí pokud možno tak, jak plazi obývali naši planetu před mnoha miliony let,“ prozradil manažer. „Modely jsou jak pevné – statické, tak i pohyblivé - mechanické. Všechny modely jsou ozvučené.“

Součástí parku jsou také atrakce podporující edukační funkci parku, 3D kino, Dětské paleontologické hřiště, naučná stezka a spousta dalších lákadel. „Letos jsme v plzeňské expozici otevřeli nové dětské hřiště, v plánu je i zbudování vyhlídky,“ říká Milota a chlubí se: „Zdejší expozici čítající asi pět desítek exponátů jsme také letos nově rozšířili o Deinonychuse. Ten ovládá dokonce 16 pohybů.“

Realita v kině
Pevnou součástí parku je unikátní 3D kino s panoramatickou projekcí. Návštěvník si nasadí
zapůjčené speciální brýle, s nimiž pak sleduje plastický obraz originálního filmu o vzniku života na Zemi.

Plzeňský DinoPark ročně navštíví kolem 200 tisíc návštěvníků. Obdobně je na tom Bratislavská expozice se 40 exponáty. Do Vyškova – také se čtyřmi desítkami ještěrů – se vypraví ještě o 50 tisíc návštěvníků víc. „Nejnavštěvovanějším exponátem je Tyrannosus Rex, dalším největším lákadlem je pak 3D kino,“ prozradil Ženě-in manažer Milota. „Tady se občas setkáme i s nějakou tou slzičkou, to když na malého diváka zařve z trojrozměrného plátna prehistorická příšera.“

Robotické pohyblivé modely jsou řízeny počítačem – každý model vlastním – celý park pak ovládá centrální počítač. Pohonnou jednotkou je vzduchokompresor. Robotické modely není možno v prostředí střední Evropy umístit do venkovního prostoru celoročně.

Robotické modely

Tyrannosaurus rex – délka 8 m, výška 4 m        Deinonychus – délka 3 m, výška 2 m
Stegosaurus – délka 7 m, výška 3 m                 Stegosaurus – mládě délka 1 m, výška 1 m
Brachiosaurus – délka 8 m, výška 3 m              Apatosaurus – délka 7 m, výška 3 m
Euoplocephalus – délka 6 m, výška 2 m           Styrakosaurus – délka 6 m, výška 2 m

Statické modely
Jsou vyráběny výhradně v životní velikosti a přesně zobrazují jak anatomii, tak povrch těla druhohorního zvířete. Největším modelem je Apatosaurus (Plzeň) – 23 m délka, 7 m výška a Brachiosaurus s výškou 8 m (Vyškov). Nejpočetnější scénou je Compsognathus (Bratislava) – 7 zvířat.

Ostatní modely
Triceratops, Pachycephalosaurus, Maiasaura, Stegosaurus, Deinonychus, Velociraptor, Edmontonia, Parasaurolophus, Segnosaurus, Ankylosaurus, Pteranodon, Coleophysis, Ceratosaurus, Alosaurus, Troodon, Cerathosaurus a mnoho dalších…

Reklama