V českých popelnicích skončí každý rok hliníkové plechovky, plastové lahve či papír za tři miliardy korun. Když k tomu připočtete divoké skládky s kovovým šrotem, peníze se válí přímo na ulici. Všechny suroviny by se přitom daly znovu použít. Místo toho skončí nevyužité na skládkách, anebo vyletí komínem ve spalovně. Tak co, nevyrazíte po boku některého bezdomovce za pokladem?

V přepočtu na obyvatele je Česko v plýtvání surovinami podle odpadové analýzy na osmém místě z pětadvaceti států Evropské unie. Ze zemí východní Evropy je Česko dokonce první. Plastů se vyhodí ročně za 900 milionů korun, papíru za milionů 390. A víte, co to je pokácených stromů? Západní Evropa recykluje třikrát víc než my, kontejnery najdete i na staré baterie nebo žárovky. U nás se sice mnohde odpad třídí, ale tato činnost je opředena několika mýty, které třídění brzdí. Tady jsou některé z nich.

Před vhozením do kontejneru je třeba odstranit z PET lahve víčko a etiketu.

NE! PET láhve můžete do kontejneru vhazovat s etiketou i víčkem. Obojí bude při dalším zpracování odstraněno. PET láhve sešlápněte!!! Nesešlápnuté láhve jsou objemné a tím zdražují přepravu, komplikují manipulaci a recyklace se tak stává nákladnější.

Před vhozením do kontejneru musím kelímky od jogurtů a jiných potravin důkladně vymýt.

NE! Drobné znečištění obalů nevadí. Stačí, když potravinu důkladně dojíte nebo z kelímku vyškrábete. Ideální je obal lehce vypláchnout například vodou po nádobí. Výjimkou jsou mastné obaly, ty je třeba pečlivě vymýt teplou vodou

Před vhozením do kontejneru musím z časopisů a dokumentů odstranit kancelářské svorky.

NE! Svorky není třeba odstraňovat. Při dalším zpracování se z papíru stane hladká kaše a těžší části jako svorky a sponky klesnou ke dnu, odkud jsou vybírány magnetickou separací.

PVC je také plast, a tak patří do žlutého kontejneru.

NE! PVC do kontejneru na tříděný odpad nepatří!!! PVC obsahuje chlor, při zahřátí tak mohou vznikat nebezpečné zplodiny. Tento druh plastu poznáte dle značky 3. Jedná se například o novodurové trubky či linoleum.

Před vhozením do kontejneru musím plastové obaly od kosmetiky důkladně vymýt, je to chemikálie.

NE! Stačí když zbytky kosmetických přípravků jako jsou mýdla, šampony, krémy vylijete. Dočištěny budou při dalším zpracování.

Třídíte odpad?


Zaujalo vás dnes něco vtipného nebo zajímavého? Pošlete nám svůj tip na e-mail: redakce@zena-in.cz a my ho, bude-li skutečně zajímavý, zveřejníme.


Vracejte se dnes (středa 21. října 2009) každou hodinu na magazín Žena-in.cz, čtěte články, diskutujte... můžete tak vyhrát v naší soutěži! Více zde: Vraťte se každou hodinu na Ženu-in a vyhrajte tisícovku!