profimedia-0633166291.jpg

Foto: Profimedia

„Jsem velmi rád, že mohu pomoci naší hudební scéně, stíhané excesivními až neracionálními restrikcemi a přispět k renesanci největší české hudební ankety, jejíž název vymyslel v roce 1962 Ladislav Smoljak. Spravedlivé hlasování podle hlasovací metody D21 umožní lidem lépe vyjádřit své preference a přináší tak férové a sjednocující výsledky soutěže, kterou považuji za rodinné stříbro české i československé populární hudby,” říká Karel Janeček, prezident ankety.

„Rozhodl jsem se obnovit Českého slavíka, abych pomohl české hudební scéně. Abych pomohl těm lidem, kteří utrpěli přehnanými až neracionálními restrikcemi, které jsme zažili za poslední dobu. Další věc je, že už před třemi lety jsem si říkal, jaká je to škoda, že tato anketa zkrachuje kvůli tomu, že používá špatný hlasovací systém. Já jsem věděl, že vše, co se stalo, by se nemohlo stát s volebním systémem D21. Proto jsem moc ráda, že anketa teď poběží na kvalitním hlasovacím systému, který lidem umožňuje, aby lépe vyjádřili své preference a přinese férové a sjednocující výsledky,“ říká s nadšením Karel Janeček.

profimedia-0633148461.jpg

Foto: Profimedia

„Klíčové je to, že máte víc hlasů. Až pět. Můžete zvolit jednu Lucii Bílou, třeba ještě Ewu Farnou, a tím skončit. Nebo rozdat všech pět hlasů. Když může člověk vybrat více lidí, má větší šanci, že jeden z jeho výběru vyhraje. Tím pádem bude mnohem víc lidí spokojeno. To platí pro hlasování v této anketě, ale platí to i v politice. A tam je to ještě důležitější,“ vysvětluje podobu hlasování, které bude probíhat do 5. listopadu. Hlasovat se bude klasicky o nejlepšího zpěváka, zpěvačku a hudební skupinu. Navíc letos přibude ještě kategorie nazvaná Hiphop a rap. Také se bude hlasovat v kategorii Objev roku, stejně jako v minulých ročnících.

muska.jpgFoto: Profimedia

Letos bude anketa poprvé bez Karla Gotta, který už bohužel své proslulé „To jsem opravdu nečekal!“ nepronese. Pro Lucii Bílou by to mohl být 21. zlatý slavík, pokud by opět vyhrála. „Měla jsem rozpačité pocity. Já i mnozí máme slavíka spojeného s Karlem,“ říká zpěvačka, která s sebou na tiskové konferenci k představení nového Českého slavíka 21 měla vzpomínku na Mistra v podobě malé brože na saku. „Já jsem si Káju vzala s sebou. Kdysi jsem od něj dostala zlatou mušku pro štěstí."

A co říká na obnovení ankety? „Myslela jsem si, že třeba začne nějaká nová soutěž. Pak jsem ale najednou zjistila, že se moje srdce začíná tetelit a že mám velikou radost. Díky této anketě se blýská na lepší časy. Podle mě je to něco, co pomáhá kultuře, ale i fandům této kultury,“ říká.

lucie.jpg
Foto: Profimedia

Lucie Bílá si letos předávání cen užije pouze z hlediště. Nabídku vystoupit prý odmítla. „Já bych tentokrát chtěla být v té roli, kdy tam nebudu stát sama za sebe, ale za ostatní. Budu jenom pokorně sedět v první řadě, teda možná ve druhé, a budu fandit novým mladým, úžasným a talentovaným a budu jim ze srdce přát to štěstí, které jsem měla já,“ vysvětluje.

Zpěvačka také prozradila, kde má všechny sošky slavíka schované. Některé má ve své restauraci, některé v divadle a jednoho dokonce propůjčila do Muzea českého granátu. „Oni tam měli repliku, a já jsem jim teda půjčila toho svého. Lákám tam i svoje diváky. Běžte se podívat, jak to vypadá,“ vyzývá. Přiznala také, že se jí moc líbí nová cena, kterou měla na starost designérka Viktorie Beldová. Je ovšem trochu baculatější než předchozí sošky a Lucie Bílá přemýšlela, kam by ji umístila. „Už jsem si zvykla na ty hubené,“ smála se.

profimedia-0633140414.jpg

Foto: Profimedia

Zdroj: Tisková konference Český slavík 21

Reklama